Mustafa Kemal Atatürk Kimdir?

Mustafa Kemal Atatürk Kimdir?

Türkiye’nin öncüsü ve kurucusu olan Mustafa Kemal , 1881’de Selanik’de doğmuştur ve 1938’de İstanbul’da vefat etmiştir. Türkiye’nin ilk Cumhurbaşkanı olan aynı zamanda subaylık, mareşal gibi görevleride üstlenip büyük ödüllere layık görülmüştür. 1934 yılında TBMM tarafından yani Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kendisine Türklerin öncüsü ”” isminin en sonuna eklenmiştir.

, ilk savaş olan Birinci dünya savaşında türk halkına önderlik ederek o zamanlar sadece bir ordu subayı olarak görev yapıyordu. Bu kurtuluş savaşı süresince Ankara hükümetini kurmuştur ve yönetmiştir. Kendsine verilen orduyla birlikte Türk’lerin zafere ulaşmasında büyük yardımlar etmiştir ve itilaf devletlerinin askerleri olan düşmanları Türkiye’ye sokmadığı gibi aynı zamanda onları yenilgiye uğratıp geri dönmelerini sağlamıştır. Bu savaş sonrasında , ülkeyi ayaklandırmak adına bazı reformları ortaya çıkartmıştır ve o reform adları şu şekildedir; ”Politik, ekonomik, kültürel, toplumsal.” Bu reformlardan sonra halkın üzerinde olan bir çok ağırlık kalkmış oldu. Örneğin; ”İlkokul öncelerinde ücretliydi fakat Atatürk, ilköğretim okullarını ücretsiz hale getirdi.” Bu sayede kendsinin önderliğinde bir çok okul inşaa edildi ve okullara ismi verildi. O zamanlardan bu yana kadınlar üzerinde politik haklar çıkarıldı yani kadınlar artık milletvekili, belediye başkanı veya TBMM’e girebiliyordu. Köylülere eskiden büyük bir dayatma vardı ve bu dayatmalar sayesinde çok ağır cezalara çarptırılıyorlardı fakat Atatürk bunları kaldırarak köylülerin üzerindeki vergi cezalarını hafifletti.

İlk olarak 1921 yılında Sakarya Meydan Muharebesi’nde gösterdiği üstün performanstan dolayı kendisine Gazi ünvanı verilmiştir ve subaylıktan mareşallığa terfi etmiştir. Şimdiki adıyla; ”CHP” eski adıyla Cumhuriyet Halk Partisini kurmuştur ve Cumhuriyet Halk Partisinin ilk genel başkanı olarak seçilmiştir. O kadar çok iyiliğe ve merhamete sahip bir insan olacak ki ölümüne kadar 4 defa üst üste Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olmaya layık görülmüştür. 1938 yılına kadar Cumhurbaşkanlığı’nı yürütürken ölümünden sonra en uzun Cumhurbaşkanlığı yapan kişi olarak tarihe geçmiştir.

Kendisinin hakkında bir çok yazının bulunduğunu biliyormuydunuz? Şuana kadar Mustafa Kemal Atatürk hakkında 379 tane eser yazar ve tarihçiler tarafından araştırılıp yazılmıştır. Yetmediği gibi hakkında en çok yazı bulunan ilk 100 kişi arasına girmiştir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.