Leonard Cohen: Pop ve Cabare Müziklerinin Adamı

Leonard Cohen: Pop ve Cabare Müziklerinin Adamı

ve müziklerinin adamı:

Leonard Cohen 1934 yılında Canada’da dünyaya gelen müzisyen, söz yazarı ve şairliğiyle dünyaya gelen çok yönlü bir sanatçıdır. Sanat yaşamına şiir yazarak başlayan Cohen ilk şiirini 1956 yılında 22 yaşındayken yayınlamıştır. Şiire olan yatkınlığını romanlarıyla da bütünleştiren sanatçı ilk romanını 1963 yılında yayınlayarak piyasaya sürmüştür. Cohen sanata karşı çok yönlülüğüyle bilinir. İcra ettiği şiir ve romanlarında elde ettiği başarılarla yetinmez. İlerleyen zaman içerisinde bestelediği şarkılarıyla Avrupa’nın bu tarzda tutulan ve benimsenen kişilerinden biri olur. Leonard Cohen yazdığı ve bestelediği şarkılarını “Songs Of Leonard Cohen” albümünde bir araya getirir.

70’li yılların müzikal akımları ve buna bağlı kabarelerin ortaya çıkmasıyla sanatçı dünya müzikleri üzerinde uzun çalışmalarda bulunmuştur. 1980’lerde Cohen şarkıcılık yeteneğine yeni modeller getirerek bas bariton tonda söylediği parçalara eşlik eden kadın vokaller ve elektronik soundlarla dinsellik ve yalnızlığı ifade eden, karışık ilişkileri içeren müzikleri konu edinen sanatçılardan biri olmuştur. Cohen’in bestelediği şarkılar zamanın pek çok şarkıcısı ve söz yazarını yakından etkilemiştir. Bu eserler binlerce şarkıcı ve sanatçılar tarafından yorumlanarak Cohen’i daha tanınan bir sanatçı haline getirmiştir. Leonard Cohen bu konuda yaşadığı ülkenin en büyük şeref madalyası olan “Companion of The Order Canada” ile ödüllendirilen sanatçıdır. 2008 yılında “Rock’n Roll Hall of Fame”e kabul olunan Cohen, en etkileyici şarkı sözü yazarları arasına giren sanatçıdır.

Leonard Cohen orta sınıfa mensup Yahudi ailelerden birinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Gençlik yıllarından itibaren gitar çalmaya başlayan Cohen müzikte ilerlemesiyle birlikte edebiyata olan ilgisini yıllar içinde ilerletti. 17 yaşında yazıldığı McGill Üniversitesi’ne başlayan Leonard, üniversite öğrenimi gördüğü yıllarda yazdığı şiirleri “Let Us Compare Mythologies” adı altında yayınladı. 1961 yılında ikinci şiir kitabı olan “The Spice Box of Earth” ile öncelikle ülkesinde daha sonrasında dünya çapında bilinen bir yazar olarak tanındı.

Leonard üniversite öğreniminden sonra edebi akımda ciddi bir savaşın içine girerek sıkıntılı dönemler geçirdi. Geçirdiği yılların önemli bölümünü romana dönük çalışmalar yaparak sürdürdü. Sade bir yaşam geçirmeyi tercihte bulunarak Yunanistan adalarından biri olan Hydra Adası’na taşındı. Bu adada sade ve mütevazı bir hayat geçiren Leonard Cohen “Görkemli Kaybedenler”, “Gözde Oyun” adlı kitaplarını yayınladı. Hydra Adası’nda yaşamını sürdüren Leonard Cohen Axel Jensen adındaki romancıyla tanıştı. Axel’le uzun süre iyi arkadaşlık sürdürdü. Axel evli olduğu eşi Marianne’den ayrıldı. Marianne’den hoşlanan Cohen onunla sıkı bir aşk ilişkisine girdi. Şarkılar besteleyen sanatçı “So Long Marianne” isimli parçayı ona yazdı.

Leonard Cohen edebiyatta olduğu kadar müzik sektöründe de kendisini kanıtlayan bir sanatçıdır. Sanat yaşamı boyunca çıkardığı ve yayınladığı pek çok albümlerle ismini müzik dünyasına duyurmuştur. Bu albümlerden bazıları; “The Future”, “Dear Heater”, “Deat Of a Ladies Man”, “Popular Problems”, “Recent Songs”, “Varios Pozitions”, “I’m Your Man”, “Ten New Songs”, “Old Ideas”, “Songs Of Leonard Cohen”, “New Skin For The Old Ceremony”, “Songs of Love at Hate”, “Songs From a Room” adlı müzik çalışmalarının bir araya getirildiği eserlerden oluşuyor.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.