Kraliçe Yaa Asantewaa ve Ashanti Ayaklanması

Kraliçe Yaa Asantewaa ve Ashanti Ayaklanması

ve

Yaa Asantewaa, 1840-1921 yılları arasında yaşamış Ashanti Krallığı Ana Kraliçe’sidir. 1900 yılında İngilizlere karşı başlattığı Ashanti Ayaklanması ile tanınır. İngiliz Sömürgecilere karşı verdiği mücadele sebebiyle günümüz Gana’sında saygı ile anılan bir isimdir.

Kardeşinin saltanatı boyunca Yaa Asantewaa, ülkesinin geleceğini tehdit eden pek çok olaya şahit oldu. Bunlardan en önemlisi 1883-1888 yılları arasında gerçekleşen iç savaştı.Kardeşinin ölümünden iki yıl sonra İngilizler tarafından Şeyşeller bölgesine sürüldü. Ancak Yaa Asantewaa, yeni kral I.Prempeh’in de yardımıyla Ejisu-Juaben bölgesine tamamen egemen oldu.

1900 yılında tüm ülkede büyük tepki ile karşılaşacak bir olay meydana geldi. İngiliz Sömürge Valisi Sir Frederick Mitchell Hodgson, Kral I.Prempeh’ten Ashantilerin kutsal kabul ettiği Altın Tabure’yi istedi. Vali Hodgson bu antik hazineyi Londra’ya göndermeyi planlıyordu. Altın Tabura gökten indiğine inanılan Ashantiler için dini anlamı olan bir nesneydi. Talebini kabul etmeyen Krala, İngiliz Sömürge Güçleri tarafından ülkede sürüleceği tehdidinde bulundu.

Vali Hodgson’un geleneksel değerlerine saygısızlık yaptığını düşünen Ashantiler, Kraliçe Yaa Asantewaa önderliğinde ayaklandılar. Yaa Asantewaa’nın ardında 1900 kişilik bir kuvvet toplandı. Ayrıca Ashanti soyluları arasında da destekcileri vardı. Cesurca savaşan Ashantiler karşısında İngiliz Sömürge güçlersi Kumasi kalesine çekilmek zorunda kaldı. Aylar süren kuştma sonrası Gold Coast Valisi isyanı bastırmak için 1,400 kişilik bir kuvvet gönderdi.Kraliçe Yaa Asantewaa ve yakın danışmanları yakalandı. Şeysellere sürgün edildiler.

Kraliçe Yaa Asantewaa ve Ashanti Ayaklanması

Kraliçe Yaa Asatewaa 17 Ocak 1921 yılında sürgünde öldü. Ölümünden bir yıl sonra Kral I.Prempeh isyanın diğer liderlerini affetti ve ülkeye dönmelerine izin verdi. I.Prempeh, Kraliçe’nin naaşının ülkeye getirilerek kraliyet mezarlığına defnedilmesini emretti. Sürgünde ölen diğer kişilerde da aynı protokol uygulandı

Kraliçe Yaa Asatewaa’nın rüyası ancak 6 Mart 1957’de gerçekleşebildi. Ülkesi Gana ismiyle bağımsızlığını ilan etti. Afrika’da bağımsızlıklarını ila eden ilk ülke oldular.

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.