Kraliçe Hatşepsut

Kraliçe Hatşepsut

’ın 3000 yıllık tarihi boyunca yalnızca 3 adet vardır. Kraliçe bu kadın firavunların ilkiydi. , Mısır’ı yaklaşık 20 yıl boyunca yönetmiştir.

Firavun I.Thutmose ve Kraliçe Ahmes’in n kızı olan Hatşepsut, babasının ölümünün ardırndan 12 yaşındayken üvey kardeşi II.Thutmose ile evlendirildi.II.Tutmose, Hatşepsut’un babasının ikinci karısından olan oğluydu. Bu evlilikle II.Thutmose’un tahtaki meşruiyetini sağlamlaştı, Hatşepsut’ta Mısır kraliçesi oldu.

Hatşepsut’un II.Thutmose’un evliliğinden Neferure adında bir kızı oldu. Ancak II.Thutmose ikinci karısından bir erkek varise sahip oldu. II.Thutmose’un erken yaşta ölümüyle Hatşepsut’un üvey oğlu III.Thutmose adıyla tahta çıktı. Yasalar gereği Kraliçe Hatşepsut saltanat rahipliği görevini üstlendi. Yedi yıl boyunca otoritesini güçlendirdikten sonra görülmemiş bir şey yaparak kendini III.Thutmose ile birlikte Mısır’ın ortak hükümdarı ilan etti.

Hatşepsut, hem naipliği sırasında hem de hükümdarlığı sırasında tüm gücü elinde bulunduruyordu. III.Thutmose’un ortak hükümdar olarak rolü resmen inkar edilmese de devlet yönetiminden uzak durmaya zorlanıyordu. Yine de Hatşepsut’un kendini Firavun olarak kabul ettirmesi kolay olmadı. Meşruiyetini savunmak için saf kraliyet kanı taşıdığını vurguladı ve babasının onu varis ilan ettiğini öne sürdü. Heykel ve duvar resimlerinde kendini erkek bir firavun gibi resmettirdi. Sadık adamlarını kilit pozisyonlara yerleştirdi. Başbakan olarak görevlendirdiği Senenmut da onlardan biriydi. Hatşepdut ve Senenmut’un yakınlığı sebebiyle sevgili oldukları iddia edilmiştir. Ancak bu iddiayı destekleyecek herhangi bir kanıt bulunmamaktadır.

Hatşepsut, hükümdarlığı boyunca imar çalışmalarına büyük önem vermiş, özellikle başkent Thebes’e pek çok büyük inşaat projesi gerçekleştirmiştir. Deir el-Bahri’deki büyük anıt tapınak onun en büyük başarılarından biridir ve Mısır mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilir.

Hatşepsut, M.Ö.1458 yılında muhtmelen kırklı yaşlardayken hayatını kaybetti.Krallar vadisinde Deir el-Bahri yakınlarına defnedildi. III.Thutmose bu artık otuz yaşına gelmişti ve saltanatını elinden alan üvey annesine çok öfkeliydi. Hatşepsut’un saltanatına dair herşey kayıtlardan silindi. İsmi kraliyet kayıtlarından çıkarıldı. Tapınak resimleri ve heykelleri tahrip edildi.

1822 yılında kadar Hatşepsut’la ilgili çok az şey biliniyordu. Heykelleri ve resimleri tahrip edilmiş firavunun kafir veya devrik bir lider olduğu düşünülüyordu. Deir el-Bahri’deki hiyeroglifler çözüldüğünde kadın firavunla ilgili ilk bilgiler gün ışına çıktı. 1903 yılında mezarı bulundu ancak tabutu boştu. 2005’de yeni bir araştırma başladı ve nihayet  2007’de mumyası bulundu.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.