Korsan Kraliçe Grace O’Malley

Korsan Kraliçe Grace O’Malley

Korsan Grace O’Malley

Tarihin ilk kadın korsanlarından biri olan Grace O’Malley, 1530 yılında İrlanda’da doğdu. Ailesi İrlanda’nın batı kesimlerinda oldukça sözü geçen bir klana mensuptu. Babası deniz ticareti ile zengin olmuş bir soylu olan Owen O’Malley’di. Grace, 16.yüzyıl Avrupasındaki kadının geleneksel rolüne aykırı bir biçimce denizciliğe meraklıydı.

Grace, babasının ölümü üzerine başarılı ticaret ve nakliye işini devraldı. Kısa sürede İrlanda’nın en güçlü ve zengin kadınlarından biri haline geldi. İlerleyen yıllarda 20 gemilik bir filoya ve yüzlerce kişilik mürettebata hükmedicekti. Babasının yolundan giderek İngiliz ve İspanyol gemilerine saldırıp yağmalayarak ganimet elde etti. Cesareti ile ilgili pek çok efsane dilden dile dolanır oldu.

İngiliz hükümetinin o tarihteki politikaları uyarınca İrlanda prensleri ve lordları kendi bölgelerini yarı özerk şekilde yönetirlerdi. Ancak bu durum Tudor hanedanı ile birlikte değişti. O’Malley ailesi batı sahillerindeki birkaç güçlü denizci aileden biriydi ve topraklarını korumak için denize bakan bir dizi kale inşa ettiler. Rockfleet Kalesini kıyı şeridindeki gemilere saldırmak için üs olarak kullandılar. İskoç adalarını yağmaladılar ve kıyı şeridinde yaşayanları vergiye bağladılar. Ayrıca O’Malley gemileri, Galway’e giden deniz yolunu tutup gemileri durdurarak tüccarlardan güvenli geçiş karşılığı ücret talep ediyordu.

Grace O’Malley hem hırsıyla hem de şiddet gösterlileriyle tüm İrlanda ve İngiltere de bilinir hale geldi. 1574 Martı’nda İngiltere yağma hareketlerini daha fazla görmezden gelmeyeceğini ilan etti. Rockfleet kalesi kuşatıldı. İki haftalık kuşatmanın ardından Grace O’Malley saldırıya geçti ve İngiliz kuvvetleri geri çekilmek zorunda kaldılar. Ancak zafer kutlamaları kısa sürdü. İngilizler O’Malley’e başka bir cepheden saldırmaya karar vermişti. Yeni çıkarılan yasayla İrlanda’nın geleneksel sistemini değiştiriyorlardı. O’Malley ailesinin egemenlik hakları tehlikeye girmişti.

Grave O’Malley neredeyde İrlanda valisi Sir Richard Bingham tarafından yakalanıyordu. Çok geçmeden erkek kardeşi ve oğlu İngilizlerin eline esir düştü. Grace, onları kurtarabilmek için İngiltere Kraliçe I.Elizabeth’ten görüşme talep etti. 1593 yılında İngiltere’ye giderek Kraliçe Elizabeth ile görüştü. İki tarafta birbirine pek çok talepte bulundu. Grace en sonunda kardeşi ve oğlunun serbest bırakılması ve topraklarının büyük çoğunluğunun kendisine iade edilmesi konusunda Kraliçeyi ikna etti.

Grace O’Malley 70 yıllık hayatında uluslarası düzeyde siyasi etki yaratmayı başardı. Denizlerdeki büyük şöhreti onu İrlanda kültüründe de önemli bir figür haline getirdi. İrlanda’nın büyük bir kısmının İngiliz egemenliğine girdiği bir dönemde topraklarını korumayı başarmış olması da büyük bir başarı kabul edilmektedir. Kesin tarihi kayıtlar bulunmamakla birlikte 70’li yaşlarda Rockfleet kalesinde öldüğü düşünülmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.