Kemal Sunal Kimdir?

Kemal Sunal Kimdir?

Kemal Sunal Kimdir?

Kasım 11’de 1944 yılında doğan Türk sinemasının kahkahası ile meşhur, her yaş grubu insan için aynı sevgi ve şefkat derecesine sahip, her yaptığı projede insanları güldüren, başarının saf ve temizliğe bağlı olduğuna inandıran, doğal, içten ve insanların ailelerinden biri gibi gördüğü isim, Kemal Sunal.

Yer aldığı her sinema filminde, oynadığı her rolde, aynı temizliği, gerçekçiliği ve duygusallığı ekranlara şeffaf bir şekilde ileten özel isim. Zamansız ölümünün acı izlerini taşıyan insanların gözünde, günümüzde halen yayınlanan filmleriyle anlıyoruz ki, zaman geçse de Kemal Sunal ismi eskimeyecektir. Oynadığı her film de, canlandırdığı masum karakterlerle, güldürürken ağlatan, ağlatırken de tebessüm ettiren Kemal Sunal’ın sinema geçmişi tiyatro ile başlamıştır.

Kemal Sunal’ın Oyunculuk Hayatı

Vefa lisesi eğitime devam ederken, yer almış olduğu amatör tiyatro grubunda, ‘Zoraki Tabip’ ile sahnelerin tozunu yutmuştur. Pek çok önemli tiyatro grubunda yer alıp sahneye çıkmış olan Sunal, önemli topluluklarla deneyim kazanmıştır. Bunlar, Kenterler, Ulvi Araz, Ayfer Feray ve Devekuşu Kabare gibi önemli isimlerdir.

Kariyerine tiyatro ile başlayan Kemal Sunal’ı belki de onu seven izleyicilere kavuşturan isimdir, Ertem Eğilmez. Ertem Eğilmez’in Kemal Sunal’ı belki de o zamanlar günümüze kadar oluşacak sevgi algısını tahmin eden öngörüsü sayesinde, ilk sinema filmde rol almasını sağlamıştır.

1972 yılında beyaz perdeye aktarılan ‘Tatlı Dillim’ ile seyirci karşısına çıkan Sunal, yer aldığı tüm filmlerde canlandırdığı ‘iyi, saf ve temiz’ duygusunu başarıyla seneler boyu taşımanın da gururunu yaşamıştır. Genelde ağırlıklı olarak komedi filmlerde yer alsa da, dram türü yapıtlarında da izleyici karşısına geçme imkânını yaşamıştır. Halk tarafından çok sevilen bir kahraman olmasını ise, o zaman ülke içinde yaşanan sosyo- ekonomik yaşanan her olayın filmlerde mutlaka yer almasıdır. Film aracılığı ile halka giden samimi bir mesajın olması ise hem yapıtların hem de Kemal Sunal’ın başarısı olarak kanıtlanabilir. Öğrenci rolünden, kapıcıya, işçiden, bekçiye, kadar halkın içinden gelen karakterlere can vermesiyle, samimi algıyı kısa sürede oluşmuş ve ‘güleç adam’ olarak sinema tarihine ismini ölümsüz olarak yazdırmayı başarmıştır.

Kemal Sunal’ın Kişilik Yapısı

Kemal Sunal Kimdir?  ‘Kemal Sunal kimdir?’ diye sorsak, onu yakınan tanıyanlardan daha derin bilgilerin ulaşacağını söylemek mümkün. Fakat biz onun ağzından söyledikleriyle yola çıkıyoruz. Kendisini tanımlarken, az konuşan ve soğuk bir yapıya sahip olduğunu vurgulayan Kemal Sunal’ için, eğitimin ve öğrenmenin yaşının olmadığını 1995 yılında mezun olduğu yılda, yüksek lisansını tamamlamasıyla anlayabiliriz. Yüksek lisans çalışmasında, seneler boyu yer aldığı sinema tarihinin izlerini taşıyarak, tezinin konusu “Televizyon ve sinemada Kemal Sunal güldürüsü projesiyle yapmıştır. Objektif görüşü ve sinema bilgisi ile kendini bu denli seven halkın nabzını yakinen anladığını ise, oluşturduğu bu proje sayesinde anlıyoruz.

 

Kemal Sunal Nereli?

 

Kemal Sunal İstanbul’un Küçükpazar ilçesinde 1944 yılında doğmuştur. Ailesi ise Malatya’lıdır. Bu sebeple kemal sunal nereli konusu sürekli olarak İstanbul-Malatya şeklinde bir çelişki arasında cevaplanmaktadır. Fakat biz kemal sunal nereli başlıklı makalemizde bu konuya bir sonuç getirmek istedik. Okumak için https://purtukal.com/biyografi/kemal-sunal-nereli.html adresine tıklayabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.