Kemal Sunal Hayatı

Kemal Sunal Hayatı

Kemal Sunal Hayatı

11 Kasım 1944 yılında İstanbul’da dünyaya gelen ünlü aktör Kemal Sunal, “Hababam Sınıfı”, “Kapıcılar Kıralı” ve “Davaro” gibi filmleri ve filmlerinde sıklıkla canlandırdığı “Şaban” rolüyle Türk sinemasında büyük üne kavuşmuştur. Kemal Sunal hayatı boyunca canlandırdığı karakterlerde ve söylemlerde Türk halkının problemlerini ve yaşamlarını temsil etmiştir.

Kariyeri

Vefa Lisesinden mezun olduktan sonra uzun oyunculuk kariyerinin adımlarını tiyatroda atan Kemal Sunal, kısa bir süre için Kenterler tiyatrosunda Zoraki Takip rolüyle sahnelere çıkmıştır.

Daha sonra Devekuşu Kabare tiyatrosuna transfer olan Sunal, bu oyunda gerçek bir yetenek olduğunun keşfedilmesiyle daha büyük bütçeli ve daha ünlü kişilerin yer aldığı filmlerde rol almaya başlamıştır. Ertem Eğilmez ‘in çektiği ilk filminde Sunal, Halit Akçatepe, Şener Şen, Münir Özkul gibi Türk sinemasının büyük isimleri ile çalışma fırsatı bulmuştur.

Tüm rolleri arasında en ünlü rolü haline gelen “Şaban” karakterini ilk defa “Hababam Sınıfı” filminde canlandıran Kemal Sunal’a filmde sınıf arkadaşları “İnek Şaban” diye sesleniyorlardı. Hababam Sınıfının bir üyesi olan oyuncu filmde en çok gülünen karakterlerden birisiydi. Düzenli olarak arkadaşları tarafından aşağılanan ve dalga geçilen İnek Şaban, her zaman düşünülmeyeni düşünen ve yapılmayanı yapan bir karakterdi. Zaman zaman okulun altından tünel kazar veya çatı arasında sigara içerdi. Türk halkının kafasında her daim temiz ve saf bir karakter olarak yer eden İnek Şaban karakteri, serinin yeni çekilen filmlerinde Kemal Sunal’a saygı açısından yeri doldurulmamıştır.

Canlandırdığı Diğer Karakterler

Kemal Sunal hayatı zorluklarla geçen karakterleri canlandıran bir oyuncu oldu her zaman. Çöpçüler Kıralı, Süt Kardeş Şaban, Tosun Paşa, Doktor Civanım ve Orta Direk Şaban filmlerinde elde etmek istediği şeye ulaşamamış ve hor görülmüş karakterleri resmetti.

Filmlerindeki komikliğinin yanı sıra, fakir halkın 1970 ve 1980’li yıllardaki problemlerini yansıtıyor olmasının sevilmesinde büyük payı vardı.

Kemal Sunal Hayatı

Kemal Sunal’ın son filmi ise Sinan Çetin’in yönettiği Propagandaydı. Suriye sınırı olduğu varsayılan bir bölgede gümrük memuru olarak görev yapan Sunal bu filmde diğer filmlerine oranla daha farklı bir görünüm verdi. Filmde bir arkadaş olarak üstüne düşenler ile, bir gümrük memuru olarak sorumlulukları arasında kalmış bir insanı canlandıran Sunal, bu filmdeki rolüyle bir kere daha ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu kanıtlamış oldu. Filmde rol alan oğlu Ali Sunal’la birlikte tek filmleri de Propaganda filmidir.

Kişisel Hayatı

Kemal Sunal hayatı sade yaşayan birisiydi desek yanlış olmaz herhalde. Filmlerinde verdiği komik insan görüntüsünün aksine özel hayatında oldukça sakin ve ciddi bir insan olduğunu söyleyen sevenleri, Sunalın özel hayatını her daim medyadan da uzak tutmak istediğini söylüyorlar. Gül Sunal ile hayatını birleştiren Kemal Sunalın Ali ve Ezo Sunal isimlerinde iki çocuğu da var.

Kemal Sunal’ın İstanbul’da doğduğunu belirtsek de bazı kişiler onun Malatyalı olduğunu ifade etmektedir. Bizde purtukal.com olarak bu konuyu araştırıp Kemal Sunal Nereli isimli makalemizde ayrıntılı şekilde ele aldık.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.