Kemal Sunal Biyografisi

Kemal Sunal Biyografisi

Kemal Sunal Biyografisi

Türk sinemasında komedi denildiği zaman akla gelen ilk isim olan Kemal Sunal, 11 Kasım 1944 yılında İstanbul’un Küçükpazar Semtinde dünyaya gelmiştir. Babasının adı Mustafa Sunal, annesinin adı Saime Sunal’dur. Aslen Malatyalı olan Kemal Sunal’ın Cengiz ve Cemal isimlerinde iki erkek kardeşi vardır.

Kemal Sunal İstanbul doğumludur fakat ailesi Malatyalı’dır. Bu konuyu kemal sunal nereli isimli makalemizde ayrıntılı şekilde ele almıştık. Okumak için tıklayınız…

Çocukluk ve Gençlik Yılları

Kemal Sunal, okul hayatına Mimar Sinan İlkokulunda başlamıştır. Sonrasında Vefa Lisesi’ne kaydolan Kemal Sunal, bu liseyi tam 11 yılda bitirebilmiştir. Lise yılları ile ilgili yaptığı şu açıklama dikkat çekmektedir:

“Liseyi 11 yılda bitirmek benim salaklığımdan ya da tembelliğimden ileri gelen bir durum değildi. 15-20 kişilik bir arkadaş grubumuz vardı. Sınıfı ya beraber geçiyorduk ya da beraber kalıyorduk. Anlaşmış ve her anı beraber geçiren bir gruptu. Bir nevi haylazlıktı.”

Kemal Sunal Biyografisi

Kemal Sunal, üniversite hayatına ise, Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazanarak başlamıştır. Özellikle siyasi sorunların yaşandığı bu dönemde eğitimine devam edememiş ve okulunu bırakıştır. Eğitim hayatının başından itibaren çeşitli işlerde çalışan Kemal Sunal, bu konuyla ilgili şu noktayı dile getirmiştir:

“Çalışmak durumundaydım. Ekonomik durumumuz iyi değildi. Babam Migros’tan emeklidir. Yaz tatillerinde eğitim, kıyafet masrafına yardım etmek için çalışırdım.”

Müşfik Kenter İle Tanışması..

Kemal Sunal, lise son sınıftayken Felsefe Hocası Belkıs Balkır’ın kendisini usta sanatçı Müşfik Kenter ile tanıştırması hayatındaki dönüm noktası olmuştur. Vefa Lisesi’nde amatör olarak Zoraki Tabip adlı tiyatro oyununda sahne alan Kemal Sunal, burada dikkat çekmeyi başarmıştır.

Kemal Sunal Biyografisi

Müşfik Kenter ile tanışmasının ardından “Kenterler Tiyatrosu” bünyesinde profesyonel olarak çalışmaya başlayan Kemal Sunal, bu tiyatroda ilk olarak Fadik Kızı isimli oyunda sahne almıştır. Sonrasında dikkati çekmeyi başaran Sunal yükselişine devam etmiştir. Kemal Sunal daha sonra sırasıyla Ulvi Uraz Tiyatrosu, Ayfer Ferah Tiyatrosu ve Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda sahne almıştır.

Sinema Hayatı Başlar

Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda rol alan ve Kemal Sunal’dan daha önce sinema dünyasına adım atan Zeki Alasya’nın davetiyle oyuna gelen Ertem Eğilmez, burada Kemal Sunal’ı çok beğenmiştir. Kemal Sunal için artık sinema dünyasının kapıları ardına kadar açılmıştır.

Kemal Sunal ilk olarak 1973 yılında Ertem Eğilmez’in yönettiği Tatlı Dillim filminde, uzun boyu nedeniyle basketbolculardan biri olarak rol almıştır. Sonrasında ufak rollerle devam eden Sunal, hızla yükselmeye başlamıştır.

Kemal Sunal Biyografisi

Kemal Sunal, 1972 yılında Ankara turnesinde tanıştığı Gül Hanım ile 1975 yılında evlenmiştir. Kemal-Gül Sunal çiftinin Ali ve Ezo isminde 2 çocuğu dünyaya gelmiştir.

Kemal Sunal’ın sinema kariyeri de bu sıralarda tırmanmaya devam etmektedir. Sırasıyla Canım Kardeşim, Oh Olsun, Güllü Geliyor Güllü filmlerinde rol almıştır. Kemal Sunal’ın ilk büyük rolü ise, 1974 yapımı Salak Milyoner filmiyle olmuştur. Ardından Köyden İndim Şehire filmiyle kendini iyice kanıtlayan Kemal Sunal, aynı sene içerisinde Mavi Boncuk filmiyle de iyice tanınmıştır.

Kemal Sunal Biyografisi

Kemal Sunal’ın ilk başrolü 1974 yapımı Salako filmidir. Kemal Sunal’ın kariyeri açısından en önemli filmler ise Hababam Sınıfı serileri olmuş ve bu filmdeki tipleme nedeniyle sonraki yıllarda adının “Şaban” olarak kalmasına neden olmuştur. 1975 yılında tanıştığı Şener Şen ile birlikte Tosun Paşa, Süt Kardeşler gibi önemli filmler birbirini izlemiştir.

Kemal Sunal, üniversiteyi 1995 yılında bitirmeyi başarmış ve Yüksek Lisans tezini kendi kariyeri ile ilgili yapmıştır. Kemal Sunal, 3 Temmuz 2000 yılında Balalayka filminin çekimi için Trabzon’a giderken kalp krizi geçirerek 56 yaşında vefat etmiştir.

Kemal Sunal Biyografisi

Kariyerinde 82 filmde rol alan ve adını efsaneler arasına yazdıran Kemal Sunal, gelmiş geçmiş en iyi komedyenler arasına ismini yazdırmıştır. 1990 yılından sonra TV’lerde sürekli yayınlanan filmleri için herhangi bir ücret almadığını da belirtelim. Bu büyük ustayı saygıyla ve rahmetle anıyoruz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.