John Wycliffe Kimdir?

John Wycliffe Kimdir?

Kimdir?

Ortaçağ avrupasında ki akademisyenler için sapkınlıkla suçlanmak olağan bir durumdu. Ama John Wycliffe dışındaki hiçbiri Katolik Kilisesine açıkça meydan okumaya cesaret edememiş ve onun gibi kilise karşıtı bir harekete öncülük etmemiştir. Bu bakımdan kendisinden yaklaşık bir yüzyıl sonra başlayacak ’un öncülerinden kabul edilir.

John Wycliffe’in doğum tarihi genelde 1324 olarak kabul edilir. İngiltere’nin Yorkshire şehrinde doğmuştur. Oxford’a gitmeden önceki hayatı hakkında çok az bilgi vardır. Oxford’a tam giriş tarihide bilinmemektedir. Ama öğrenciyken Orkham’lı William ve Nominalizm’den etkilendi. Nominalizm ve ve şüphecilik 14,yüzyıl düşünce dünyasında büyük itilaflara ve radikal görüşlerin ortaya çıkmasında sebep olmuştu. Daha sonraki dönemlerde ise akla şüpheyle yaklaşmak yerine aklın doğru kullanımı üzerine fikirler üretti ve Nominalizm’in insanı hataya sürükleyebileceğine kanaat getirdi.

Akademik çalışmalarına muhtemelen 1350 civarında başladı. Fikirleri Oxford’daki entellektüel çevrenin etkisiyle şekillendi. O dönemde Oxford’da kendisine rakip önemli bir düşünür bulunmadığından kolaylıkla öne çıktı. Kesin ve doğru bilginin mümkün olduğunu savunuyor buna da İncil’i örnek gösteriyordu. Wycliffe, İncil’in tartışılmazlığını ateşli bir biçimde savunuyor olsa da onun görüşlerinde de din adamlarını rahatsız eden aykırılıklar dikkat çekiyordu. Onun aşırı gerçekçi bakış açısı dini öğretilerdeki kavramlarla çatışıyordu. Sonuç olarak görüşleri dini otorite tarafından tehdit olarak algılandı.

Teolog olarak kazandığı ün sayesinde 1374 yılında Lutterworth bölge rahipliğine atandı. Wycliffe’in siyasi görevleri kabul etmeye başlamasının asıl amacı kendisini susturmaya çalışan dini otoritelere karşı koruma elde etmekti. 1376’dan sonra ünü hızla arttı. Meşru yönetim hakkındaki görüşleri büyük siyasi destek gördü. Bunun sebebi kilise ve tarikatların zenginliğinin, papalık vergisinin tekrardan gündemde olmasıydı. Kürsüsünden rahiplerin suistimallerini, savaşı ve yağmayı kınıyordu.

1378’ten itibaren Wycliffe, kilisenin otoritesini yerle bir edecek görüşleri savunmaya başladı. Teolojisi tamamen radikal bir hal almıştı. Wycliffe’i Katolik kilisesinin gazabından kurtaran şey, büyük ihtimalle kilisenin o dönemde Büyük Bölünme ve getirdiği sorunlara odaklanmış olmasıydı.

Wycliffe, Hz.İsa’dan önce de var olan ezel-ebedi bir kiliseden bahsediyordu. Görünür-somut kilise onun için git gide önemini kaybeder hatta  Deccal’in mekanı haline gelir. 1379’dan itibaren kiliseye karşı saldırgan bir üslup kullanmaya başladı. Papalığın temelsiz olduğunu iddia ederek Roma kilisesinin tüm papalarını İsa karşıtı olarak adlandırdı. Keşişleri ve manastırları yararsız görerek ortadan kaldırılmalarını önerdi.

Wycliffe, komünyon’u da reddedince Oxford’daki son destekçilerini de kaybetti. 1381’de ayrılmaya zorlandı. Lutterworth’e çekildi ama yinede çalışmalarına devam etti. Aynı şekilde takipçilerine onun görüşlerini geniş kitlelere yaydılar. Wycliffe, 1384’te hayatını kaybetti. Ölümünden sonra takipçilerinin de artmasının etkisiyle tehlikeli görülerek 1415 yılında sapkın ilan edildi. Tüm yazıları yasaklandı. Bununla da yetinilmeyerek mezarının açılıp kalıntılarının yakılmasına karar verildi. Külleri Lutterworht nehrine döküldü.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.