John Travolta Kimdir?

John Travolta Kimdir?

?

1954 yılında Amerika’nın New Jersey yerleşiminde dünyaya gelen müzisyen, dansçı ve aktörlerinden biridir. Travolta 6 çocuklu bir aileye mensuptur. Babası futbolcu olan sanatçının annesi de ses sanatçısı ve oyuncudur. sanat yaşamı boyunca sanat otoriteleri tarafından iki kez Oscar’a aday gösterilerek çevirdiği” Get Shorty” filmiyle “Altın Küre Ödülü”nün sahibi oldu.

Travolta lise mezuniyetinin ardından müzik akımlarının etkisinde kalarak New york’a taşınarak burada “Over Here” adlı Broadway müzikalinde büyük başarı sağlamış adını sanat çevrelerine duyurmayı başaran bir sanatçıdır. 18 yaşında iken 1972 yılında ‘Emergency’ adlı filmde yer aldı.  Travolta sinema sektörü ve kameralarla tanışma olanağını bu filmle yakaladı. Bu filmden 4 yıl sonra 1976 yılında çektiği korku filmlerinden biri olan ‘Carrie’ ile sinema sanatındaki başarı merdivenlerini çok çabuk çıkarak bilinen yıldızlar arasına girdi.   Dans, sinema, müzisyenliğinin yanı sıra pek çok televizyon dizisinde yer alarak ününe ün kattı.

John Travolta müzik çalışmalarıyla da hayranlarından büyük beğeni topladı. Devrin müzisyenleriyle birlikte “You Set My Dreams To Music”, “Goodnight Mr. Moon”, “Rainbows” isimleriyle 3 adet albüm çıkardı. John Travolta 1976 yılında çıkardığı ve kendi ismini taşıyan “John Travolta” adlı albümde Amerika müzik listelerine 39. Sıradan giriş yaptı. 1974 – 2007 yılları arasında dört albümle A.B.D Top 200 listesine girerek 10 albümde yer aldı.

1977, John Travolta’nın sanat yaşamında dönüm noktası olan yıl olarak kabul edilir. Karen ‘Lynn Gorney’le birlikte pek çok sanatçılarla rol aldığı filmi ve arkasından çevrilip gösterime giren başrolünü ‘Olivia Newton John’la oynadıkları adlı filmle adını dünyaya duyuran sanatçı oldu. “Saturday Night Fever” filmiyle Oscar’a aday gösterilen sanatçı 4. isim olarak sinema tarihine geçti. Müzikal sinema şaheseri olarak “Grease” filminde adını altın harflerle yazdıran John Travolta aynı zamanda bu filmin bazı soundtracklerini seslendirdi. 1980 yılında dünya sinemalarında gösterime giren “Urban Cowboy” adlı filminde de seslendirme geleneğini bozmadı. Bu filmlerden birkaç yıl sonra Travolta sinemadaki düşüşünü gösterdi. Ancak kendisini kısa zamanda toparlayan sanatçı 1994 yılında Quentin Tarantino tarafından çekilen sayesinde tekrar sinemaya dönüş yaptı. Bu filmle “Oscar” ve “Altın Küre Ödülleri”ne aday gösterildi. John Travolta yönetmen Barry Sonnenfeld tarafından çekilen ve yönetilen “Get Shorty” filmiyle “Altın Küre Ödülü”nün sahibi oldu.

2000’li yıllarda “Face Off”,”The Thin Red Line”, “Swordfish” adlı çektiği filmlerde oyunculuktaki başarısını sürdürdü. John Travolta son olarak 2010 yılında çektiği film “From Paris With Love” da rol alarak bu filmibitirdi ve kendini emekliye ayırdı. Travolta 62 yaşında olup Amerika’da yaşamını sürdürmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.