İsmet İnönü Nereli?

İsmet İnönü Nereli?

, hepimizin bildiği gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucularından biridir. Peki, İsmet İnönü nereli? İsmet İnönü, İzmir doğumludur. Babası Reşit Efendi Bitlis’li Kürümünoğlu ailesi mensubudur. Reşit Efendi’nin babası Bitlis’ten Malatya’ya göç etmiştir. İsmet İnönü’nün annesi ise aslen Bulgaristan’lıdır. İsmet İnönü’nün anne ve babasının aileleri dönemin önemli mesleklerinde görev alan tanınmış kişilerden oluşur. İsmet İnönü’nün üç erkek bir de kız kardeşi vardır.

İsmet İnönü’nün Eğitim ve Askeri Hayatı

İsmet İnönü öğrenimine Sivas’ta başlamış, daha sonra İstanbul’daki Mühendishane-i Berr-i Hümâyuna yani topçu okuluna gitmiştir. İsmet İnönü topçu okulunu ve daha sonra gittiği Erkân-ı Harbiye Mektebi’ni üstün bir başarıyla birinci olarak bitirmiştir. Kurmay Yüzbaşı unvanını alan İnönü 31 Mart Olayı’nda görev yapmıştır.

Aslında İsmet İnönü nereli, diye düşündüğümüzde İsmet İnönü’nün ailesi ve kendi hayatında birçok şehrin önemli olduğunu fark etmiş olacağız. İnönü askeri hayatı boyunca vatanın birçok noktasında görev almış bulunmaktadır. 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı sıralarında Mustafa Kemal’le birlikte, yan yana savaşmıştır. 1. Dünya Savaşı sırasında Kolordu Komutanı olan İsmet İnönü, TBMM kurulduktan sonra Meclise Edirne’den milletvekili olarak katıldı.

İsmet İnönü’nün Siyasi Hayatı

 

Kurtuluş Savaşı’nın son adımı olan Lozan Antlaşması’nı TBMM adına imzaladı. İsmet İnönü, Türkiye’nin hem ilk ve en uzun süreli Başbakanı hem de ikinci Cumhurbaşkanı unvanlarının sahibidir. Ayrıca Cumhuriyet’in ilk Başbakanı olarak ilk hükümeti de o kurmuştur. Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel başkanlığını yapmıştır.

İsmet İnönü Nereli?

İsmet İnönü Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ve devamında devletin geleceğini etkileyen birçok karara imzasını atmıştır. Yenilikler ve uygulamalar onun idaresi ve gözetimi altında gerçekleştirilmiştir. 34 yıl CHP’nin genel başkanlığını yapan İnönü, 1972 yılında Ecevit ile anlaşmazlığa düştüğünde partiden destek göremeyince genel başkanlıktan istifa etmiştir.

İsmet İnönü’nün Ölümü

24 Eylül 1884 yılında doğan İsmet İnönü, 25 Aralık 1973’te Pembe Köşk’te vefat etmiştir. İnönü, Mevhibe Hanım ile evliliğinden Ömer, Erdal ve Özden isimlerinde üç çocuk sahibidir.

Artık “İsmet İnönü nereli?” sorusuyla birlikte İsmet İnönü’nün hayatı ile ilgili birçok sorunun cevabını biliyoruz. Tabiî ki İnönü’nün 89 yıllık hayatına sadece kısaca dokunabildik. Yazımızın amacı zaten İsmet İnönü hakkındaki bilmeniz gereken gelen bilgileri sunmaktı.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.