Gotama Buda Kimdir?

Gotama Buda Kimdir?

Kimdir?

Tarihçilerin çoğu ’nın M.Ö. 558 yılının bahar aylarında doğduğunu kabul etmektedir. Kral Sudhadana ve Kraliçe Maya’nın oğlu olarak Kapilavashu’da doğmuştur. Doğumunun ertesi Kraliçe Maya ölür ve çocuğu teyzesi büyütür. Prens Siddharta zamanın diğer prensleri gibi beden eğitimi ve çeşitli ilimlerde uzmanlaşır. On altı yaşına geldiğinde komşu ülkelerden iki prensesle, Gopa ve Yasadhara, evlenir. 29 yaşında Yasadhara’dan Rahula isimli bir oğlu olur. Rahula’nın doğumundan kısa bir süre sonra saraydan ayrılır. Buda saraydan ayrılma sebebini üç büyük kötülük (yaşlılık, hastalık, ölüm) üzerine düşünmekten yaşama sevincini kaybetmesi ve insanları bu üç büyük kötülükten kurtarmaya karar vermesi olarak açıklar.

Prens Siddharta bu tarihten sonra Gotama adını alıp gezgin bir çileci olur. Vaisali’ye gidip Brahmancı bir üstat olan Arada Kalama’nın öğrencisi olur. Bu öğretiyi çok çabuk kavrar ancak yetersiz bulur. Arada’yı terk ederek Racagrha’ya gider. Magadha Kralı pndan çok etkilenir hatta krallığının yarısını teklif eder. Gotama bu öneriyi reddederek üstat Udraka’nın öğrencisi olur. Udraka’dan yoga öğrenen Gotama bu öğretide de ustalaşır ama yinede tatmin olmaktan uzaktır. Beş yeni müridi ile birlikte inziva için Gaya’ya gider. Gotama burda 6 yıl boyunca sürecek ağır oruç ve inzivaya başlar. Sakya’arın çilecisi anlamına gelen “Sakyamuni” unvanını alır. Ancak çilenin de onu bir sonuca götürmeyeceğine kanaat getirir.  Orucuna son verip kendisine sunulan pirinç lapasını kabul edince müritleri kızarak ondan ayrılır. Gotama ormana giderek bir incir ağacının altında meditasyona başlar.

Gotama meditasyona başlamadan önce Mara (ölüm)’ün saldırısına uğrar. Çünkü Mara onun ölüm ve doğum döngüsünü kırmasını istememektedir. Üzerine hayaletlerden ve canavarlardan oluşan bir ordu salar. Ama Gotama’nın önceki iyilikleri nedeniyle ona zarar veremez. Bu seferde sayısız kadın göndererek onu yolundan döndürmeye çalışır. Kadınlar etrafında dans ederek onu baştan çıkarmayı denerler ama başarısız olurlar. Böylece Mara geri çekilir.

Meditasyona başlayan Gotama birinci uykusuz gecesinde meditasyonun dört aşamasını geçer ve yeniden doğum döngüsünü kavrar. İkinci uykusuz gecesinde sonsuz varoluşları görür. Üçüncü uykusuz gecesinde yeniden doğuma olanak veren yasayı ve de bu döngüyü kırma yöntemini anlar ve görür. Gün doğarken dört soylu gerçeği keşfetmiş ve Buda (Uyanmış) olmuştur.

Gotama Buda Benares’e giderek kendini terk eden müritlerini bulur. Artık Buda olduğunu ve dört soylu gerçeği onlara anlatır. Beş müridi onun dinini kabul ederek aziz (arhat) olurlar. Bu yeni dine katılan başkarları da olur. Buda cemaatindeki keşişleri vaaz vermeleri için ülkenin her yerine gönderir.  Kral Bimbisara, Buda ve cemaatindekilere bir manastır verir. İki yeni din adamı Sariputra ve Moudyalayana da Buda’nın dinine geçeri. Çileci Mahakasyapa’da Buda öğretisini kabul eder. Bu üç isim Budizm tarihinde önemli bir role sahiptir. Babasından gelen çağrı üzerine Buda Kapilavashu’ya gider. Babası ve akrabaları yeni dine geçer. Bunların içinde Ananda ve kuzeni Devadatta’da vardır. Buda’nı oğlu Rahula’da cemaate katılır.

Buda 72 yaşına gelince kucani Devadatta cemaatin yönetimini ele geçirmek için onu öldürmeye kalkar. Ama planı başarısız olur ve efsaneye göre cehennem tarafından canlı canlı yutulur. Buda son yıllarında bunun haricinde de pek çok talihsiz olaya tanıklık eder. Kabilesi Sakyalar yenilgiye ve yıkıma uğrar. Sadık müritleri Sariputra ve Maudgalayana ölür. M.Ö.478 yılında çok ağır bir dizanteri atlatır. Keşişlerin Vaisali’de toplanmasını ister. Akşam yemeği sırasında hastalığı yeniden nükseder. M.Ö.478 yılının Kasım ayında vefat eder. Cemaati Buda için dönemin krallarına yapılan türden görkemli bir tören düzenlemiştir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.