Fethullah Gülen Nereli?

Fethullah Gülen Nereli?

Nereli?

Fethullah Gülen, 27 Mayıs 1941 yılında dünyaya gelen tanınmış biridir. Son yıllarda Gülen Cemaati ile adından sıkça söz edilen ? Fethullah Gülen, Erzurum’un Pasinler ilçesinde doğmuştur. Babası İmam Ramiz Bey, annesi ise Refia Hanım’dır. Fethullah Gülen’in ikisi kız, beşi erkek yedi kardeşi vardır. Gülen, 1999 yılında gittiği Amerika’nın Pensilvanya eyaletinde yaşamaktadır.

Fethullah Gülen’in Hayatı

Fethullah Gülen nereli?’ başlıklı bu yazımızda Fethullah Gülen’in hayatı hakkında bilgiler vereceğiz. Gülen, ilkokulu babasının tayini nedeniyle dışarıdan tamamlamak mecburiyetinde kalmıştır. Arapça, tecvit ve kur’an dersleri almış, kur’an’ı hatmetmiştir. Sadi Efendi’den medrese derslerinin yanında birçok ilim öğrenmiş, Edirne Üç Şerefeli Cami’nde imamlık yapmıştır. Askerliğini ise Ankara Mamak ve İskenderun’da tamamlamış, 1966’dan 71’e kadar İzmir’de merkez vaizliği yapmıştır.

1971 yılında 7 ay tutuklu kaldıktan sonra, Edremit vaizliği ve Manisa vaizliği yapmıştır. Daha sonra ise İzmir Bornova’da vaizlik yapmıştır. Fethullah Gülen, imamlık ve vaizliğin yanı sıra aynı zamanda gazete ve dergilerde yazarlık yapmıştır. Arapça, Farsça ve Osmanlı Türkçesi’ni bilen Gülen’in şairliği de vardır. Anadolu’da çeşitli konularda konferanslar vermiş, Sızıntı dergisinde yazılar yazmıştır.

80 darbesinden sonra hakkında yakalama emri çıkarılmış, 81’de vaizlikten istifa etmiştir. 1988’de çıkarılan Yeni Ümmet dergisinde başyazılar yazdı. Aynı zamanda İstanbul ve İzmir’de vaazlar vermeğe devam etti. 90’lı yıllarda içlerinde Bülent Ecevit, Tansu Çiller ve Papa II. Jonh Paul’un da bulunduğu Türkiye ve dünyadan birçok tanınmış kişiyle görüşmeler yapmıştır. 1999 yılında da Amerika’ya yerleşmiştir.

Gülen Cemaati olarak bilinen oluşum, çeşitli dershane, okul ve vakıf bünyesinde öğrenci yetiştirmek maksadında çalışmalar yapan bir topluluk olarak biliniyor. Bu cemaatin başındaki kişi, cemaate adı verilen Fethullah Gülen’dir. Fethullah Gülen hakkında paralel yapı kurmak suçundan tutuklama emri çıkarılmıştır. Kendisi Pensilvanya’da ikamet ettiği için bu kararın uygulanması gerçekleşememiştir.

Fethullah Gülen nereli, sorusundan hareketle hazırladığımız Gülen biyografisi, son yıllarda adını sıkça duyduğumuz Fethullah Gülen hakkında bilgi sahibi olmamızı sağladı. Yola çıkış noktamız Fethullah Gülen nereli, sorusu olsa da amacımız Gülen hakkında sizlere birçok bilgi sunmaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.