Dizzy Gillespie: Bebop & Afro Cuban Akımlarının Babası

Dizzy Gillespie: Bebop & Afro Cuban Akımlarının Babası

& Akımlarının Babası:

Dizzy Gillespie 1917 yılında Güney Carolina’ya bağlı olan yerleşim birimi Cheraw’da dünyaya geldi. Jazz tarihinde trompet, piyano, trambolin gibi pek çok enstrümanları en iyi şekilde kullanan ünlü müzik adamlarından biridir. Zamanın müzisyenleri olan Chuck Mangione, Miles Davis ve Fats Navarro gibi sanatçılara hocalık yapan Gillespie, Charlie Parker’la modern jazzın gelişmesine katkı olucu çalışmalarda bulundu. Dizzy Gillespie jazz otoriteleri tarafından jazz tarihinin en büyük ustası olarak kabul edilir.  Dizzy 4 yaşındayken babasının önderliğinde piyano çalmaya başladı. Babasının ölümüne kadar 8 yıl piyanoyla müzik bilgisini de ilerletti. Bu aletle yetinmedi kendi çaba ve uğraşlarıyla kimsenin yardımı olmaksızın trompet ve trambolin çalmayı öğrendi.

Dizzy Gillespie 18 yaşına bastığı 1935 yılında müzik kariyerine profesyonel bir müzisyen olarak başladı. Gillespie’nin bu anlamda icrada bulunduğu ilk grup “Fairfax Orchestra” oldu. Bundan 2 yıl sonra iştirakte bulunduğu müzisyen Teddy Hill’in grubuna katılarak ilk albümü olan “King Portter Stomp”u çıkardı. Dillespie akımının öncü ritmi olan Bebop tarzının gelişmesine büyük katkılar sağladı. Gillespie müziğinin gelişmesi ve tanınmasında alt yapıyı hazırlayan müzik adamıdır. Bu müziğe gönül veren diğer müzisyenlerin ve müzik adamlarının kariyer edinmesinde eğitmen ve yol gösterici şahsiyetlerden biri olan Dizzy Gillespie Bebop’un babası olarak bilinir.

Dizzy Gillespie pek çok ünlü müzisyenle çalışan bir müzisyendir. Jazz’ın adamı 1945 yılında döneminin ustalarını yanına almayı becererek büyük bir orkestra grubu kurdu. Bu grupla 3 yıl süreyle çalarak büyük projelere imzasını attı. Sporu hayatının en önemli aktivitelerinden biri olarak kabul eden ünlü usta bisiklete binerken geçirdiği trafik kazasında rahatsızlık geçirdi. Hastalığı sırasında müzik yaşamından uzak kaldı ama azimli tutumu ve müziğe olan aşkı sayesinde önündeki engelleri aşmayı başaran  müzisyenlerden biri olarak bilindi. Gillespie, 1940 yılının sonlarına gelindiğinde Afro-Latin ve Küba tarzlarını jazz ile bütünleştirerek dünyada Afro Cuban Jazz akımının ortaya çıkışını ilan etti. Afro Cuban Jazz akımı sanatçı için önemli bir tarz olsa da jazz tarihinde gereken değerleri kazandıramadı. Gillespie hayatının ilerleyen dönemlerinde yarattığı Bebop türüne tekrar dönüş yaptı. “Down Beat Dergisi” tarafından “Jazz Hall of Fame”e kabul edilen müzisyenlerden biri oldu. Dizzy, 1979 yılında “To Be Or Not To Bop” adındaki otobiyografi çalışmasını yayınladı. Uzun seneler süren hastalığının ardından yakalandığı pankreas kanseri sonucunda 1993 yılında 76 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Gillespie’nin çıkardığı albümler arasında; “Bird and Dizz/1958”, “Swing Low, Sweet Cadillac/1967”, “Dizzy For President/1997”, “Dizz And Getz/1955”, “Live at The Royal Festival Hall/1990”, “Afro Cuban Jazz Moods/1975”, “One Night in Washington/1983”, “Musician Composer Raconteur/1982”, “A Portrait of Duke Ellington/ 1960” gibi pek çok albümleri bulunuyor.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.