Cengiz Han’ın Hayatı

Cengiz Han’ın Hayatı

Cengiz Han’ın Hayatı

Cengizhan İmparatorluklar arasında sınır olarak bitişik en büyük imparatorluğa sahip tek komutandır. Cengizhan’ın özellikleri arasında bilinen en büyük gerçek ise; girmiş olduğu savaşların hiçbirini kayıp etmemesidir. Kendi kumanda ettiği bütün savaşlarından galip çıkan dünyaca sayılı kumandanlardan bir tanesidir. Cengiz han ismi kendi yaşadığı dönemde anlam itibari ile Temuçin, yani demirci demektir. Temuçin ismi ile büyüyen Cengiz Han ilerleyen günlerde Cengiz takma adını almış ve daha sonralarında Han unvanına sahip olmuştur.

Kendi devrinde ayrı ayrı kavimler oluşturan Moğolları bir araya toplayan Cengiz han bu hareketleri ile birlikte toplamda 21 sene sonra İmparatorluğunun adımlarını atmış oluyordu. Moğol kavimlerine kendi yasalarını anlatan ve onları uyması için zorlayan Cengiz Han topladığı Moğol Ordusu ile birlikte Çinlilere ve Selçuklu devletinin sonunu getiren Harzemşahları birçok savaşta yenmeyi başarmıştır.

Cengiz Han yaşayış tarzı ile verdiği kararlar ile de bilinmektedir ki, çok zalim ve acımasız bir komutandı. Kimisi bu yönü ile onu takdir ederken, kimisi ise onu çok acımasız olarak görmektedir. Cengiz Han İmparatorluğu kurarak, yapmış olduğu savaşlardaki zeki ve akıllı taktikleri sonucunda hep başarıyı yakalamış bir komutan olarak bilinmektedir. Cengiz Han’ın hayat hikayesi okunduğunda ise onun ne kadar acımasız ve sert mizaçlı birisi olduğu belki anlaşılabilir. Neden kavimleri bir araya getiren bir insan bu kadar acımasız olsun ki, demek ki hayatında yaşadıkları onu bu zorlu dönemeçlerin eşiğine getirmiş olabilir diye düşünüyoruz.

Cengiz Han daha 9 yaşında iken yolculuk esnasında babasının gözlerinin önünde öldürülmesine şahit olmuştur. Kabilesine döndüğünde ise Kabile reisi olan babasının yerine onu layık görmeyenler onu hor ve hakir görmeye ve onu dışlamaya kadar gitmişlerdir. Kabilesinden atılan büyük kumandan esir düşmüş ve ileride kendi ordusunun kumandanlarından birisi olacak Çilaya isimli birisine köle olarak satılmıştır. Cengiz Han yaşının verdiği büyüklükle artık yavaş yavaş kabileleri tek tek geziyor ve onları bir arada toplanmaya çağırıyordu. Moğalları bir araya getirmeyi başaran zeki kumandan daha sonra Çin hükümdarını dize getirmeye ve İmparatorluğunun ilk adımlarını atmaya başlamıştır. Cengiz Han yapılan büyük savaşlar sonrasında Çin’i himayesine aldı. İlerleyen günlerde ise İmparatorluğun sınırlanı genişleten büyük kumandan çıktığı bir seferde yine rahatsızlanarak bu yolculuk esnasında vefat etmiştir. İmparatorluk sınırlarını İran’ın tamamı ve Çin’in tamamını kapsayan bir sınır ile ölümünden sonra devam etmiştir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.