Bülent Arınç Nereli?

Bülent Arınç Nereli?

Nereli?

Bülent Arınç, TBMM Başkanlığı, hükümet sözcülüğü ve Başbakan yardımcılığı yapan önemli bir siyasetçimizdir. Uzun yıllarca Manisa Milletvekilliği yapan Arınç için ‘’’’ sorusunun cevabı beklenildiği gibi Manisa değil, Bursa’dır. Bülent Arınç, Bursa doğumlu siyasetçilerimizdendir.

Bülent Arınç’ın Hayatı

Bülent Arınç nereli?’’ sorusunun cevabı olarak Bursa ilimizi göstermiştik. Arınç, 25 Mayıs 1948’de İbrahim ve Sevdiye Arınç’ın dördüncü çocukları olarak dünyaya gelmiştir. Bursa’da doğan Arınç, Jandarma Astsubayı olan babasının mesleği nedeniyle birçok ili gezmek zorunda kalmıştır. Arınç ailesinin son durağı Manisa olmuş ve Bülent Arınç liseyi Manisa Lisesi’nde tamamlamıştır. Lise eğitimini tamlayınca üniversite için Ankara’yı seçen Arınç, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Bülent Arınç, Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Manisa’da avukatlık yapmıştır. Üniversite hayatında başlayan siyasete olan ilgisi bu dönemlerde de devam etmiştir. Siyasi suçlardan yargılanan öğrencileri ücretsiz olarak avukatlığını yapmıştır.

Bülent Arınç’ın Ailesi

Bülent Arınç, 12 yaşındayken babası İbrahim Arınç’ı kaybetmiştir. Münevver Arınç ile evlenmiş ve iki erkek, bir kız olarak, üç çocuk babası olmuştur. Oğlu Fatih Arınç, 1997 yılında 16 yaşındayken bir trafik kazasıyla hayatını kaybetmiştir.

Bülent Arınç’ın Siyasi Hayatı

Bülent Arınç’ın siyasi anlamda ilk başarısı, Milli Selamet Partisi Manisa Gençlik Kolları Başkanlığı ve İl Başkanlığı yapmasıdır. Selamet Partisi kapatılınca yerine Refah Partisi kurulmuştur. Bülent Arınç, 24 Aralık 1995’te Refah Partisi Manisa Milletvekili olarak ilk kez meclise girmiştir. Daha sonra 1999’da bu sefer Fazilet Partisi’nin Manisa Milletvekili seçildi. Bülent Arınç, Fazilet Partisinde Grup Başkan Vekilliği görevini yapmıştır.

Bülent Arınç Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucularından biridir. AK Parti Milletvekili olarak iki dönem Manisa, bir dönem de Bursa Milletvekilliği yapmıştır. Son seçimlerde AK Parti’nin üç dönem kuralı nedeniyle aday olmamıştır. Bülent Arınç, beş yıl süreyle TBMM Başkanlığı yapmıştır. 2009-2015 yılları arasında da Başbakan Yardımcılığı ve Hükümet Sözcülüğü görevlerini yerine getirmiştir.

Bülent Arınç’ın biyografisini “Bülent Arınç nereli?” sorusundan yola çıkarak hazırlamaya başladık. Bülent Arınç’ın siyasi ve şahsi hayatına değinerek aynı zamanda “Bülent Arınç nereli?” sorumuzun cevabını da vermiş olduk.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.