Beşir Atalay Nereli?

Beşir Atalay Nereli?

?

Siyasi bir kimliği olan ve devlet bakanı olma görevini icra etmekte olan nereli? sorusunun yanıtını bulacağınız yazımızda, bunun yanı sıra hayatıyla ilgili de önemli detayları öğrenebilirsiniz.
Hangi yıllarda ne tür görevlerde yer aldığını ve hangi siyasi başarılara imza attığını bulabileceğiniz yazımızı okuduktan sonra Beşir Atalay’ın hayatıyla ilgili daha fazla bilgi sahibi olabileceksiniz.

?

58. ve 59. hükümetlerde Türk siyasetinde yer alan ve bakanlık görevini devam ettiren önemli isimlerden birisi olan Beşir Atalay nereli? sorusuna yanıt vermek için doğduğu ile gidiyoruz. Baba adının Mehmet, anne adının Memduha olduğunu bildiğimiz Beşir Atalay, Kırıkkale’nin Keskin ilçesindeki Armutlu köyünde, tarihler 1 Nisan 1947’yi gösterdiğinde dünyaya gelmiş, liseye kadar olan eğitim hayatını bu il sınırları içerisinde tamamlamıştır.

Beşir Atalay Hangi Üniversite ve Bölümden mezundur?

Sonrasında sıra yükseköğrenime geldiğinde kendisine Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi seçmiş ve buradan mezun olmuştur.
Burslu olarak okuduğu 1972 senelerinde İçişleri Bakanlığında görev almıştır. 1972 senesinde Erzurum Atatürk Üniversitesi’nin, İşletme Fakültesi bölümünde Sosyoloji Bilim Dalı Asistanı olarak göreve başlamış, 1976 senesinde ise doktorasını tamamlamıştır.

Beşir Atalay Kaçıncı Hükümetlerde Bakanlık Yapmıştır?

1983 yılında Sosyoloji Doçenti ünvanını almış, 1992 senesinin sonunda, Beşir Atalay nereli? sorusunun yanıtı olarak verdiğimiz Kırıkkale ilçesinde kurulan Kırıkkale Üniversitesi kurucu rektörü olmuştur. 1997 senesinde ise mesleğinden emekliye ayrılarak siyasi yaşantısına Adalet ve Kalkınma Partisinden milletvekili adayı olarak devam etmiştir. Bu seneler arasına sığdırdığı çok sayıda başkanlık yaptığı görevleri bulunmuştur.

58 ve 59. hükümetlerde görev yapan ünlü siyasetçi, Temmuz 2007 senesinde aynı partiden Ankara Milletvekili olarak seçilmeyi başarmıştır.
60. Hükümette ise  İçişleri Bakanlığı, 61. Hükümette Başbakan Yardımcılığı görevlerine getirilmiştir.
Son seçimlerde ise üç dönem kuralının ihlal edilmemesi amacıyla aday olmadığı bilinmektedir.

Türkçe diline katkılarından dolayı 2010 yılında Ali Şir Nevai ödülüne layık görülen Beşir Atalay’ın nereli olduğuna ve siyasi yaşantısına dair aktardığımız bazı önemli detaylarda son olarak ünlü siyasetçinin evli olduğunu ve 3 çocuğunun bulunduğunu söyleyerek yazımızı burada noktalayabiliriz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.