Ahuitzotl: Azteklere Altın Çağını Yaşatan İmparator

Ahuitzotl: Azteklere Altın Çağını Yaşatan İmparator

Azteklere Altın Çağını Yaşatan :

Azteklerin sekizinci imparatoru Ahuitzotl, 1486-1502 yılları arasında hüküm sürmüştür. Bu dönem ’nun en parlak dönemi olarak kabul edilir. Ahuitzotl’ın saltanatı döneminde en geniş sınırlara ulaşılmıştır. Aynı zamanda büyük inşa projeleri ile ülke mimarisi de zirve yapmıştır. Ahuitzotl’ın ölümünden sonra bu parlak dönem sona ermiş ve ve yeğeni II.Moctezuma tahta geçmiştir. II.Moctezuma, İspanyol fethi öncesi son bağımsız imparatordur.

Ahuitzotl’ın doğum tarihi kesin olarak bilinmiyor. Ancak Üçlü İttifak’ın kurucusu ve Aztek İmparatorluğu’nun temellerini atan Itzcoatl’ın torunu olduğu kayıtlarda yer alıyor. Ahuitzotl, iki abisinin ardından genç yaşta tahta çıktı. İlk yıllarda devletin ileri gelenleri ona şüphe ile yaklaşmaktaydılar. Ancak genç imparator askeri başarıları ile kendisini kanıtladı ve otoritesini sağlamlaştırdı. Fetihler sonucu elde edilen ganimetlerin yanı sıra vergi gelirleri de arttı ve imparatorluk zenginleşti.

Ahuitzotl’ın fetihleri sayesinde çok sayıda savaş esiri de elde edildi. Esirleri Aztekleri kurban törenleri ve zafer kutlamaları için başkente getirildi. Ahuitzotl aynı zamanda pek çok tapınakta inşa ettirdi. Bunların en ünlüsü 1487 yılında tamamlanan Temlo Mayor’dur. İspanyol kaşiflerin kayıtları bu tapınağın dört gün süren açılış töreninde on binlerce insanın kurban edildiğinden bahseder.

Ahuitzotl, 1502 yılında öldü. Ölümü ile ilgili pek çok farklı hikaye anlatılmaktadır. Bunlardan biri bahçede yürürken ıslak zeminde kayıp hendeğe düşerek öldüğü şeklindedir. Bir diğer hikaye başını taş zemine çarparak öldüğünü söyler. Pek çok Aztek imparatoru gibi Ahuitzotl’ın da zehirlenerek öldüğünü söyleyen rivayetlerde vardır.

Ahuitzotl ölünce yerine yeğeni ve varisi Moctezuma geçti. Ancak Moctezuma İspanyollar tarafından öldürüldü. Sonraki kaos döneminde Ahuitzotl’ın oğlu Cuauhtemoc yönetimi ele geçirdi ve İspanyollara karşı direnişe geçti. Cuauhtemoc ölene kadar İspanyollarla mücadelesini sürdürmüştür. Ahuitzotl ve oğlu Cuauhtemoc bugün hala Amerika Yerlileri arasında hatırlanmaktadırlar.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.