Uyku Apnesi Belirtileri ve Tedavisi

Uyku Apnesi Belirtileri ve Tedavisi

Uyku Apnesi Belirtileri ve Tedavisi

Bu içeriğimizde sizlere horlama ve ona eşlik eden uyku apnesi hastalığından bahsetmek istiyoruz. Eğer horlama problemleriniz bulunuyorsa, sabahları yorgun uyanıyorsanız, gün içinde uykululuk haliniz devam ediyorsa bu içeriğimizi dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Çocuklarda ve erişkinlerde sıklıkla görülen horlama şikayeti tıkayıcı uyku apnesi hastalığının habercisi olabilmektedir. Tıkayıcı uyku apnesi hastalığı nedir diye tanımlayacak olursak; uyku esnasında horlamayla beraber solunumun belli sürelerde durması ve kan oksijenin de buna paralel olarak düşmesidir. Bunun sonucunda ise kişilerde;

– Gece sık sık idrara çıkmak
– Uykudan yoğun hava isteğiyle uyanma
– Sık sık terleme
– Sabahları yorgun uyanma
– Uykuya doyama gibi şikayetler uyku apnesi olan kişilerde mutlaka var olan belirtiler arasında bulunmaktadır.

Bu saydığımız uyku apnesi belirtileri bazı hastalarda çok ciddi boyutlara ulaştığı takdirde kalp ritim bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca hastanın uykuda kalp krizi geçirebilmesine kadar varabilen ciddi tehlikeleri bulunmaktadır. Bu şekilde ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkarabilen uyku apnesi hastalığı ilk olarak basit horlama ile kendini gösterebilmekte ve zamanla ilerleyebilmektedir.

Gün İçinde Görülen Uyku Apnesi Belirtileri

Sabahları yorgun bir şekilde uyanmak uyku apnesi hastalığının gün içinde görülen ilk belirtisidir. Ardından işinize konsantre olamama, ayrıcı bütün gün boyunca sürekli kendinizi uykulu hissediyorsanız. Uyku apnesi hastalığına sahip olup olmadığınızı öğrenmek için mutlaka bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Uyku apnesi için 3 farklı bölüme gittiğiniz takdirde size yardımcı olabileceklerdir. Kulak burun boğaz uzmanı, nöroloji uzmanı ve göğüs hastalıkları uzmanlarının üçüde bu hastalığa teşhis koyabilmekte ve uyku apnesi tedavisi konusunda size yardımcı olabilmektedirler.

Uyku Apnesi Teşhisi Nasıl Konur?

Uyku apnesi süphesiyle hastaneye gittiğiniz zaman kulak burun boğaz muayenesi ve göğüs akciğer muayenesinden geçirilirsiniz, ayrıca duruma göre nörolojik muayeneden geçmeniz gerekebilir. Bunların yanında ise hem laboratuvar testleri hemde gece uyku testi yapılır. Uyku apnesinin kesin teşhisi için ise polisomnografi testi uygulanır. Polissomnografi testi uyku apnesi belirtileri görülen kişilere mutlaka yapılmaktadır.

Test için hasta bir gece uyku odasında uyutulur ve bir gece boyunca uyku sırasında meydana gelen apne durmalarının sayısı, kan oksijen miktarı, tansiyon düzeyi vb. çeşitli durumlar düzenli olarak bir bilgisayara kaydedilir. 6-7 saat süren bu uykunun sonunda kayıtlar incelenerek hastalığınızın ne düzeyde ve ne kadar ciddi olduğu ortaya konur ve ardından uyku apnesi tedavisi başlar.

Uyku Apnesi Tedavisi

Bu hastalığın tedavisi cerrahi uyku apnesi tedavisi ve tıbbi uyku apnesi tedavisi olarak iki gruba ayrılmaktadır.

Tıbbı Tedavi;

Özel cpap denen cihazlar gece uyku boyunca takılır sizin rahat nefes almanızı, kan oksijeninizin düşmemesini sağlar. Bir süre sonra ise hastalık kendiliğinden düzelir.

Cerrahi Tedavi;

Boğazda hava yolunu tıkayan problemler, burundaki tıkanıklıklar, boğazda bademciklerin irileşmesi ve üst solunum yolu darlığı cerrahi uyku apnesi tedavisi ile açılarak bu hastalık ortadan kaldırılır.

Bu tedavi yöntemleri uygulandıktan sonra ortaya çıkan hastalığa bağımlı tüm rahatsızlıklar ve farklı riskler ortadan kalkmış olur. Tedavi sonunda hastanın yaşam kalitesi aşırı derecede yükselmiş olur.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.