Şeker Hastalığı Belirtileri Ve Yapılması Gerekenler

Şeker Hastalığı Belirtileri Ve Yapılması Gerekenler

Şeker Hastalığı Belirtileri Ve Yapılması Gerekenler

Dünyada ve ülkemiz de hızla artan bir hastalık olan şeker hastalığı şimdiden kendi ülkemiz de 6 milyon şeker hastası sayısına ulaşmıştır. Şeker hastalığının sizler de bulunmasının temel nedenleri şişmanlık, kötü alışkanlıklarınız ve beslenme, hareketsizlik, stres ve ailenizde ki genetik şeker hastalıklarıdır.

Dünya da en çok Amerika’da görülen bu hastalık ülkemizde de baş göstermeye başlamaktadır. En büyük dostu olan aşırı kilolu hallerin bir an önce giderilmesi gerekmektedir. Bu diyabet hastalığını ise çeşitli belirtiler ile anlayabilirsiniz. En önemli şeker hastalığı belirtileri çok fazla su içme isteği, çok fazla idrarınızın gelmesi, geceleri aniden uykunuzdan kalkmalarınız, cildinizin kuruması, sürekli miskinlik halleri, oluşan yaralarınızın çok geç iyileşmesi, hemen yorulmanız, acıktığınız an da terlemeniz, sürekli olarak baş ağrısı, gözünüz de bulanıklıklar oluşması, konsantrasyon kaybı, yemek yemediğiniz de sinirlenme, aç kaldığın da ya da bir olay anın da bayılma, çarpıntıların oluşması, bir olay esnasın da hemen yorulmanız ve ek olarak da hafızanızın zayıf olmasıdır. Bunun gibi birçok gösterge şeker hastalığı belirtileri olarak kabul edilmektedir.

Şeker Hastalığı Belirtileri Kaça Ayrılır?

şeker hastalığı belirtileri dünyada görülme oranları

Türkiye şeker oranın da diğer ülkelere göre biraz daha geri planda olsa da ülkemiz için ileri de en büyük tehdit eden hastalıkların en başın da olacaktır. 20 yaş üstü kişiler de görülme oranı artmak ile beraber genel olarak ülkemiz de diyabetli olan hastaların sayısı da  artmaktadır. Bunun ile beraber ise bu hastalık ikiye ayrılmaktadır. Diyabet Tip 1 ve Diyabet Tip 2 diye. Diyabet Tip 1 şeker hastalığı belirtileri aniden ortaya çıkmaktadır.

Diyabet Tip 1 Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

şeker bu organlara zarar verir

 

Pankreas işlevini yerine getiremediği için insülin yapımı da engellemiş olmaktadır. Bu diyabet türü birkaç hafta veya birkaç gün içerisin de kendisini göstermektedir. Bu tür de hasta zayıflar ve insülin miktarı da üretilmez. Bu hastalığa genel olarak başlangıç yaşı olarak 20 den önce başlamaktadır. Bu tür de vücut proteinleri azalmak ile beraber kanda ki şeker miktarı da artmaktadır. Böylelikle kolesterol oranınız da artmaktadır.

Diyabet Tip 2 Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

tip 2 şeker hastalığı belirtileri nelerdir

Şeker hastalığının diğer türü ise Diyabet Tip 2’dir. Bu şeker hastalığının türün de ise pankreas işlevini göstermeyip insülin de salgılamamaktadır. Şeker hastalarının büyük bir çoğunluğu Tip 2 ye yakalanmaktadır. Bu türün diğer bir adı ise erişkin tipi şeker hastalığı olarak kabul edilmektedir. Genel olarak çok fazla kilolu insanlar da görülmektedir. Bir diğeri ise hamilelik şekeridir. Kadınların hamilelik dönemlerin de oluşan hormon salgısına bağlı olarak da şeker çıkmaktadır.

Şeker Hastalığı Belirtileri Nasıl Ortaya Çıkar?

Şeker hastalığı genel olarak yaş ilerledikçe ortaya çıkmakla beraber kanda ki yağ oranının artması, yüksek tansiyonu olan kişiler de ve hızlı yemek yiyip çabuk acıkanlar da ortaya çıkmaktadır.  Eğer ki hastalığa yakalanmışsanız sağlıklı beslenerek ve sporunuzu yaparsanız hastalığınızın sıklığı azalmak ile beraber ve uzun bir yaşam sürersiniz. Egzersiz yaparak hem kilo kaybetmenize hem de kan da ki şekerinizin kontrolünü sağlarsınız. Bunlar ile beraber ise ilaç ve insülin tedavileri ile hastalığınızı kontrol altına alabilirsiniz. Tip 1 olan kişiler insülin yardımıyla, Tip 2 olan kişiler ise ilaç ya da insülin yardımı ile hastalıklarını kontrol altına alabilirler. Eğer ki şeker hastalığına yakalanacağınızı biliyorsanız ve testler yaparak bu netleşmiş ise Türkiye Diyabet Vakfı’na giderek diyabet önleme programına başvurarak kontrol altına da alabilme şansınız vardır.

Şeker hastalığı son derece ciddi bir durumdur. Eğer ki gerekli önem verilmez ise ayak kesilmesine, körlüğe, böbrek yetmezliğine ya da karaciğerinizin alınmasına kadar gidebilme durumu vardır. Bunlar hat safhaya geldiği ve hiçbir tedavi uygulanmayıp diyet yapılmadığı zamanlar için geçerlidir. Bunun için gerekli ilaç kullanımını, egzersizleri, diyetleri ve sürekli olarak kontrollerinizi yaparak şeker hastalığı ile beraber uzun yıllar yaşayabilme şansınız bulunmaktadır.

Yararlanılan Kaynaklar;

http://www.diabetes.org/

http://www.medicinenet.com/diabetes_mellitus/article.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Diabetes_mellitus

http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs312/en/

http://www.nhs.uk/Conditions/Diabetes/Pages/Diabetes.aspx#close

http://www.idf.org/

http://www.medicinenet.com/diabetes_mellitus/article.htm

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Merve dedi ki:

  Benim el parmak uçlarında hep uyuşma oluyor bacaklarım ve kollarımda sürekli ağrıyor nekadar dinlensemde hep yorgun hissediyorum kendimi ve sürekli yutkunuyorum bazen çok rahat nefes alamıyorum kalbimde çarpıntı oluyo şeker belirtileri mi acaba ?

 2. mehmet b. dedi ki:

  Şeker hastalığı hakkında verdiğiniz ayrıntılı bilgiler için teşekkür ederim.

  1. Fevzi BÜYÜKTAŞ dedi ki:

   Rica ederiz 🙂 Kafanıza takılan her türlü soruyu yorum kısmından sorabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.