Safra Kesesi Belirtileri

Safra Kesesi Belirtileri

Safra Kesesi Belirtileri

Safra kesesi karaciğerin ön alt yüzünde, ters bir armut şeklinde duran bir kesedir. İçerisinde safrayı biriktirir. Karaciğerden gelen safra, kesenin içinde bekler ve sıvı durumundan daha koyu bir duruma getirilir. Ne zaman ki yemek yediğimizde özellikle yağlı yemekleri yediğimizde, safra kesesi kasılır ve içerisinde koyulaştırılmış safrayı onikiparmak bağırsağına akıtır. Bu safra sayesinde sağ sindirimi sağlanır ve özellikle yağda eriyen vitaminlerin (A, D, E, K) emilimine yardım eder. Safra olmadan bu vitaminlerin emilimi gerçekleşmeyebilir. Özellikle K vitamini hayatımız açısından elzem bir vitamindir.

safra kesesi taşı belirtileri

Safra kesesinin sağlık sorunları başında safra kesesi taşı gelmektedir. Safra kesesi belirtileri ve rahatsızlığı iki şekilde meydana gelmektedir. İlk olarak hasta safra kesesinde taş olduğunu bilmeden hayatını geçiriyor.  Bazı sindirim sistemi şikâyetleri, ekşime, yanma,  midesinde kronik gastrit, ülser varmış gibi bir hissiyat ile yaşamakta, hatta bazen hastanın sırtına vuran hafif sancılı ağrıları bile romatizma ya da üşütme gibi başka hastalıklar olduğunu sanarak geçiştirmektedirler. Bazı durumlarda safra kesesi ile kalp arasında bir kolesisto kardiyak refleks denilen, midede şişkinliğin ve gaz bulunması sebebiyle, kalpte bir takım ritim bozuklukları olabilir ve bunu da safra kesesi kalp rahatsızlığı denir. Bu durumdaki hastalara bazen maalesef anjiyografiye varan tetkikler yapıldığı bilinmektedir.

Diğer bir safra kesesi belirtisi ve oluşumu, akut iltihaplanma ve delinmedir. Safra kesesindeki taşın bulunduğu yerden düşerek ana kanalı tıkaması ile oluşan, tıkanma sarılığı ortaya çıkabilir. Düşen taşların pankreas kanalını zedelemeleri nedeni ile pankreatit tablosu ortaya çıkar. Bu duruma safra pankreatiti denir. Bu son sayılan durumlar safra kesesi belirtileri olarak bilinmektedir. Aslında bunların hepsi basit gibi görünse de hayatı tehdit eden durumlardır ve acil tedavi gerektirmektedir.

safra kesesi belirtileri

Safra kesesi taşlarının oluşumunda, safranın konsantrasyonu ve safra kesesinin rahatsızlığı önemli rol oynamaktadır. Safra karaciğerden sıvı olarak aktığında içinde, kolesterol, safra tuzları ve lesitin gibi bir takım maddeler vardır ve bunların belirli oranlarda bulunmaları gerekmektedir. Bu oran değiştiğinde; kolesterol lehine çökelti arttığında, safranın çökelti hızı artıyor ve adına safra çamuru veya safra kumu denilen çökelti safra kesesinin içinde bırakıyor. Bu birikimin içine bir takım mikro organizmalar karıştığında, taş başlangıcı olarak ilk birleşen çekirdek yapı giderek büyüyerek safra taşları oluşmaktadır. Bazı kan hastalıkları sebebiyle safrada biriken pigmentler büyüyerek daha koyu renkli pigment taşları oluşturmaktadır. Safra kesesi, safra sıvısını kasılarak bir kısmını emerek kalanı koyulaştırması gerekmektedir. Bu mekanizma bozulduğunda ya da safra kesesinin kasılma işlevi bozulduğunda içindeki safra fazla beklemekten içindeki safra çamuru zamanla taş haline gelmektedir. Taş şeklinde safra kesesi belirtileri tespit edilen hastalara, cerrahi olarak kesenin çıkartılması hekimler tarafından önerilmektedir.

Safra kesesinde taş bulunması, sindirim rahatsızlıkları, gaz gibi belli belirsiz olmakla birlikte, taşın safra kanalına düşmesine bağlı ağrılar, sarılık atakları olabilmektedir. Bu durum kandaki bilirubin artmasına bağlı olarak, karaciğerde fonksiyon bozukluğu, karaciğer yetmezliği tablosuna ve sonunda siroza yol açmaktadır. Safra kesesinde bulunan taşların safra kanalına düşerek, tıkanma yapmadan, sarılık bulgusu olamadan, kolanjit atağı denilen, titreme, yüksek ateş safra kesesi belirtileri olabilir böyle bir durum acilen tıbbi müdahale gerektirmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.