Saçkıran Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır

Saçkıran Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır

Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır, Halk arasında saçkıran olarak adlandırılan problemin asıl ismi Alopecia Areata’dır. Saç dökülmesi, genel olarak bakıldığında ergenlik çağında ve sonrasına meydana çıkabilen problemdir. Saçkıran problemi genellikle çocuk ve gençlerde meydana çıkan bir sorundur. Aynı zamanda saçkıran, cinsiyet ayrımı yapmadan tüm çocuk ve gençlerde görülebilen bir hastalıktır. Yapılan incelemeler sonrası bu hastalığın başlıca sebepleri arasında stres, üzüntü ve korku yer almaktadır. Sadece saç bölgesinde problem olduğu sanılan bu hastalık aslında vücutta ki tüm kılları etkileyen bir problemdir. En belirgin olan kısımları ise sakal, kirpik, bıyık ve kaş kısımlarındadır. Bu bölgelerde oluşmasıyla fazlasıyla dikkat çekmekte ve büyük bir sorun olarak karşılaşılmaktadır. Saçkıran, tedavisi olabilen bir hastalıktır ancak bu soruna neden olan başlıca sebeplerden arasında gösterilen stres ortamından uzak durulması gerekmektedir.

Saçkıran Neden Olur?

Az öncede belirttiğimiz gibi saçkıran’a neden olan başlıca unsurlardan birisi stres ortamında kalmaktır. Bunun yanı sıra korku ve üzüntü gibi durumları da yer almaktadır. Eğer bu problemi yaşıyorsanız ilk atılması gereken adım stresten uzak kalmak, korku problemini yenmek ve sizi üzecek problemlerin önüne geçilmesi gerekmektedir.

Saçkıran Genetik Olabilir

Saç dökülmesi %80 ihtimalle genetik problemlerden dolayı yaşanmaktadır. Eğer aile bireyleriniz de bu durumu gözlemlediyseniz kuşkulanmanıza gerek yoktur. Ancak aile bireylerinin saçı hala gür ve sağlıklıysa, saçkıran problemiyle karşı karşıya kalmış olabilirsiniz.

Saçkıran ?

Genellikle genetik problemlerden dolayı yaşanan saç dökülmelerinde, herhangi bir belirti söz konusu olmamaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli konu, stres altında yaşamaktan uzak durmaktır. Eğer stres altında geçen günleriniz bulunuyorsa, bu hastalığı yüksek ihtimalle yaşayacağınız anlamı taşımaktadır.

Nasıl Yapılır?

Saçkıran hastalığının tedavisi mümkündür. Tedavi sürecine girilen andan itibaren dikkat edilmesi gereken en önemli konu, en başta da belirtildiği üzere stresten uzak kalmaktır. Stresten uzak kalınmaması durumunda bu sorundan kurtulmanın yanı sıra vücutta daha da arttığını görebilmek oldukça mümkün. Saçkıran olan bölgelere sarımsak tedavisi yapılarak sorun çözülebilir ve problem ortadan tamamen kalkabilir.

Saçkıran tedavisi,

Kişisel kimliğimizi ortaya çıkaran bir takım unsurlar vardır. Saçlarımız bunlardan bir tanesidir. Kişisel kimliğimizin ortaya çıkmasında saçlarımız büyük oranda önemlidir. Saçları dalgalı olan bir kişi ile düz olan bir kişiye iki farklı saç şekli uyguladığımızda kişinin genel görüntüsünde değişiklik olmasını ve kimliğinin daha daha farklı olmasını o anki şarta ve zamana göre belirlenmektedir.

Halk arasında genel olarak saçkıran olarak adlandırılan bu durum kişinin vücudundaki saçlar ve kaşlar dahil tüylerinin dökülmesi anlamına gelen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın altında yatan en temel sebeplerden birisi bağışıklık sistemi ile ilgilidir.

Saçkıran rahatsızlığı kişinin yaşamını fiziksel olarak hiçbir şekilde etkilemez, ancak genel görünüm itibari ile kişiyi psikolojik olarak kötü bir duruma sevk edebilir. Saçkıran hastalığı vücudun kendisinin oluşturduğu bir rahatsızlıktır. Normal şartlarda vücudumuzu dış etkenlere zararlı virüs ve bakterilere karşı koruması gereken alyuvarlar tam tersi olarak saç köklerine saldırmaya başlar. Bunun sonucunda ortaya saçkıran yani vücuttaki pek çok tüyün dökülmesi durumu ortaya çıkar. Bunun neticesinde saç üretiminde ciddi bir azalma meydana gelir ve saç kökleri de buna bağlı olarak zayıflar.

Saçkıran rahatsızlığı vücudumuzun pek çok bölgesindeki kılların ve tüylerin dökülmesi şeklinde meydana gelmektedir. Hiç beklenmeyen durumlarda ortaya çıkan bu rahatsızlık kişiyi gerek psikolojik gerekse farklı şekilde zor duruma sokabilir. Saçkıran oluşumunun altında yatan sebeplere baktığımızda ise genel olarak kişinin aşırı strese maruz kalması, duygusal bir takım yaşanan travmalar ve genetik yatkınlık gibi durumlar saçkıran faktörünü ortaya çıkaran ve tetikleyen en temel faktörler arasında yer almaktadır. Fakat bu yer alan unsurlar oldukça geniş bir alanı kaplamaktadır bu yüzden tam olarak hastalığı neyin ve nasıl tetiklediği hastalığın ortaya çıkışındaki en temel faktör gibi durumlar tam olarak tespit edilememektedir.

Saç kıran tedavisi yapılmadan önce teşhisin iyi bir şekilde yapılması gerekmektedir. Saç kıranı ortaya çıkan en temel nedenlerden birisi bağışıklık sistemi olduğu bilinmeli ve buna göre hareket edilmelidir.

Saç kıranı tedavi etmek mümkündür ancak uygulanacak olan yöntem sırasında bireyin gelecekte daha ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmasına sebebiyet verilebilmektedir. Bu yüzden saçkıran ile ilgili olarak kesin ve etkili bir tedavi şekli henüz yoktur. Tedavilerin pek çoğu da oldukça pahalıdır.

Tıbbi tedavilere başlamadan önce doğal tedavilere başlamak ve doğal tedavileri denemek oldukça doğru bir adım olacaktır. Aksi halde yaşanacak olan ciddi bir para kaybı ve vücudun sağlığının bozulması ve kullanılacak olan ilaçlar ile ileride farklı rahatsızlıklara sebebiyet verilebilecek bir durum ortaya çıkabilmektedir.

Saç sağlığımız için düzenli olarak çinko, ginseng, prebiyotikler, bitkisel yağlar gibi doğada bulunan son derece doğal ürünler ile bu durumu aza indirmek ve gelecekte ortadan kalkmasını sağlamanız mümkündür.

Son Güncelleme : 04.03.2018

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.