Kolon Kanseri Belirtileri

Kolon Kanseri Belirtileri

Kolon kanseri denilen hastalık, kalın bağırsağın, ince bağırsaktan sonra gelen yaklaşık 2 metre uzunluğundaki kolon kısmında oluşan kanserdir. Kolon kanseri genellike batı ülkelerinde çok görülen, ciddi anlamda önem verilmesi gereken bir hastalıktır. Yapılan araştırmalara göre her 10 bin kişi arasından 5 kişide bu hastalık oluyormuş. Kanser hastalıkları arasında en sık görülen 3. hastalıktır.

Şimdi sizlere  nelerdir ayrıntılı ve net bir şekilde anlatacağız. Anlattığımız belirtilerden bir yada bir kaçını yaşıyorsanız doktora gitmenizi öneririz. Erken teşhis kolon kanseri için çok önemlidir.

Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir?

İshal ve Kabızlık

Kolon kanserinin başlangıç evrelerinde kişinin karın bölgesinde dolgunluk,hafif miktarda ağrı oluşur sonradan kişide ishal rahatsızlığı oluşur. Kişide bu rahatsızlıklar oluştuğu zaman kişi ilaç içse bile o rahatsızlıklar devam eder. Kolon kanserinin başlangıç evresi olduğu için kişinin bağırsakları daha daralmamış olur ve bu durumdan dolayı doktorlar kanser teşhisi koymakta zorlanır ama yinede doktora gidilmesi gerekir. Eğer bu belirtiyi yaşıyorsanız, ilaç içmenize rağmen rahatsızlık uzun bir süredir devam ediyorsa doktora gitmelisiniz.

İştahsızlık ve Kilo Kaybı

Kolon kanseri hastalığından dolayı kişinin bağırsaklarında daralma oluşur, kişinin bağırsakları işlevini gerektiği şekilde yerine getiremez bu durumdan dolayı kişide iştahsızlık,doygunluk ve çabuk yorulma gözlemlenir. Kişi iştahsızlık, çabuk yorulma ve doygunluk yaşadığı için beslenme şeklinde bozulmalar gözükür. Kişi hiç bir şey yemek istemez, vücut gerekli besini almaz. Kişinin yediği katı besinler ise düzgün sentezlenmeden vücuttan atılması için birikir. Kişi de ciddi anlamda kilo kaybı, yorgunluk ve iştahsızlık oluşur.

Zor Dışkılama

Kolon kanserinin en önemli belirtilen birisi bağırsak daralması ve buna bağlı olarak zor dışkılamadır. Kişinin bağırsaklarında daralma oluşmaya başladığı zaman kişide zor dışkılama oluşur. Dışkı geçiş bölümü daraldığı için maddeler o bölgede birikmeye başlar, vücuttan dışarı atılamaz. Bu duruma bağlık olarak ise kişide bağırsak kokuşması denilen rahatsızlık oluşur. Bağırsağın geçiş bölgesinde maddeler bağırsağın kasılma hareketinden dolayı dışarıya atılmak istenir ama bağırsakta oluşan kanser kitlesi yüzünden bu işlem zorlaşır. Kolon kanseri bu evreye geldiği zaman kişide kabız rahatsızlığı oluşur ve ağrılar oluşmaya başlar.

Kansızlık

Kolon kanserinin biraz daha ilerlemiş evresinde ortaya bu belirti ortaya çıkar. Kişi düzgün beslenemediği için iştahsızlık yaşadığı için vücut gerekli mineral ve besinleri alamaz bir hale gelir. Bu durumdan dolayı kişide kansızlık oluşur. Kişinin ten renginde solgunluk oluşur.

Bağırsak Kapanması

Kişinin bağırsaklarında kapanma oluştuğu zaman kişi dışkılayaşamaz bir hale gelir. Bu belirti 2-3 gün devam eder ve en sonunda bağırsakta biriken besinler kanser kitlesini deler ve dışkılama işlemi olur. Ama bu hep bu şekilde devam etmez. Bazı durumlarda kişinin bağırsakları tamamen kapanır. Kanser bu evreye ulaştığı zaman kişinin kanına zehirli maddeler karışmaya başlar. Eğer kişi bu belirtiyi yaşıyorsa acilen doktora gitmesi gerekir. Doktor kişiyi ilk önce inceler, kanında incelemeler yapar sonra da tümör kitlesinin ameliyat ile alınıp alınmayacağına karar verilir.

Anlattığımız bu kolon kanseri belirtileri ile uzun bir süredir karşılaşıyorsanız acilen doktora gitmenizi öneririz. Kanser hastalıklarında erken teşhis çok önemlidir. Kolon kanseri hastalığında erken teşhis konulduğu zaman tedavisi diğer kanser hastalıklarına göre daha basittir. Ülkemizde genellikle bu belirtileri yaşayan kişiler doktora başvurmak istemez, umursamaz ve önemsemez ama kanser ilerlediği zaman çok pişman olurlar. O yüzden dikkat edilmesi gerekiyor.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.