Kene Isırması Belirtileri Neler?

Kene Isırması Belirtileri Neler?

Kene Isırması Belirtileri Neler?

Son dönemlerde sürekli gündemde yer alan bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) neticesiyle meydana gelmekte ve pek çok kişi bu hastalıktan yaşama gözlerini yummaktadır. Bunyovirüslerden Nairovirus ismi verilen bir virüsün kene ısırıklarıyla insanlara ölümcül bir şekilde bulaşmaktadır. Türkiye’nin bulunmuş olduğu coğrafi konumu hem kenelerin hem de bu virüslerin hayatını devam ettirmesine uygun olduğu için Türkiye’de Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’ne oldukça fazla görünen bir olaydır.

Yerde yaşamını devam ettiren birtakım hayvanların kanlarını emerek büyüyen keneler, bu hayvanlardan elde etmiş oldukları virüsleri vücutlarında taşır ve bir başka canlıdan yeniden kan emdiği esnada vücudunda yer aldırdığı virüsü bu yolla diğer canlıya bulaştırır. Aynı olarak kenenin insanı ısırmasında da virüsler insan kanına kısa bir sürede karışırlar. Hayvancılık işiyle meşgul olanlar ve kırsal alanlarda hayatını sürdürenler kene ısırmasına yönelik büyük risk barındırmaktadır.

nelerdir?

Kene ısırması belirtileri bir günle dokuz gün arasında etkisini göstermektedir. Bazen ilk gün, bazen üç gün sonra ama genellikle dokuz gün içerisinde kene ısırması belirtilerine rastlanır. Kene ısırmasının meydana getirdiği kırım kongo kanamalı ateşi belirtileri ise şu şekilde sizler için sıralıyoruz;

 

Ateş

İştahsızlık

Kusma

Halsizlik

Kollarda ve bacaklarda şiddetli ağrı

Bulantı

Baş ağrısı

Burun kanaması

Karın ağrısı

Diş eti kanaması

Gözlerde kızarma

Göğüste ve yüzde noktasal kanamalar

Vücudun çeşitli bölgelerinde morarmalar meydana gelir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.