Kemik İliği Kanseri Belirtileri ve Teşhisi Nasıl Konulur?

Kemik İliği Kanseri Belirtileri ve Teşhisi Nasıl Konulur?

kanseri, dünya çapında 65 yaş ve dolaylarında olan bireylerde ortaya çıktığı gözlenirken,  artık bu kansere yakalanma oranı gençlerde oldukça fazla görülen kanser türü olarak karşımıza çıkıyor.

Kemik iliği kanserine, kemik iliğinde plazma ismi verilen bir hücrenin kontrolsüz biçimde büyümesi yol açmaktadır. Bu plazma hücreler, kemik iliğinde olması gerekenden fazla bir şekilde çoğaldığında, kemik iliği yapısı sekteye uğrar ve ilik mekiklere yayıldığında aşırı şekilde zayıflık oluşturacağından kemik kırıklarını meydana getirir. Kemiklerde ve kemik iliğinde bir araya gelen bu hücreler, kemik dokusunu harap eden tümörleri çıkarır. İleri yaşlarda daha fazla rastlanan bu rahatsızlıkla birlikte böbreklerde de bir takım rahatsızlıklar ortaya çıkar. Ve tedavi edilmediği zamanlarda, tüm bu nedenlerin sonucunda ölümle neticelenir.

Kemik İliği Kanseri Risk Unsurları

Kemik iliği kanserinin kimlerde görülebileceği tam olarak kesin değil. Fakat genetik yatkınlık, çevre kirliliği, radyasyon, genetiği ile oynanmış gıdalar ve stres gibi faktörlerin oluşumunu etkilediği fark ediliyor.

Kemik İliği Kanserinin Belirtisi

Oldukça nadir ortaya çıkan kemik iliği kanserinde hastalığın ilk evrelerinde bireylerde herhangi bir şikâyet sorunu gözükmeyebilir. Fakat hastalık evresi günden güne ilerleme göstermesiyle birçok belirti beliriyor. arasında en fazla dikkat çekenler ise özellikle sırt ve kaburgalarda meydana gelen kemik ağrıları, sürekli enfeksiyonlara maruz kalmak, özellikle burun ve dişetlerinde yükselen kanamalar, vücutta çürüklerin kolayca ortaya çıkması, ciddi böbrek şikâyetleri, ciltte genel bir hissizlik, bulantı ve kusma, zihin bulanıklığı ve tat duyusunun yitirilmesi oluyor

Kemik İliği Kanseri Belirtileri ve Teşhisi Nasıl Konulur?

Kemik İliği Kanseri Teşhisi Nasıl Konur?

konmasına gittiğiniz doktor büyük önem verilmesi gereken durum. Meydana getirilen kan tahlilleri sonucunda hastalık kendini gösteriyor. Bunun dışında vücutta yer alan uzun kemiklerin, kafatası ve göğüs röntgenlerinin çekilmesi tanının konabilmesi adına destek sağlıyor. Gerçekleştirilecek olan kemik iliği biyopsisinde ise, ilikte yer alan ve kansere sebebiyet veren plazma hücrelerin miktarı anlaşılmaktadır.

Teşhis yapılmasının ardından sonra yapılması gereken vücutta kemik iliği kanseri yaygınlığını ortaya çıkarmak ve bu şekilde hastalık için bir evre belirlemek olacaktır. Evre belirlemek teşhisi koymak kadar zorlayıcı bir uygulama değildir. Kanserli bireylerin protein düzeyi, kalsiyum seviyeleri, böbrek fonksiyonları ve mevcut kemik hasarları hastalığın hangi düzeyde olduğunu ortaya koyacaktır. İlk evrede az oranda kanserli hücre vücuda yayılmıştır ve hastalarda herhangi bir şikâyet ortaya çıkmamıştır. İkinci evrede yayılım ilk evreye kıyasla daha çoktur. Kemiklerde çok hafif tahribatlar meydana gelmeye başlamış ve belirtiler ufak ufak kendini hissettirir. Son evre olan üçüncü evrede ise çok sayıda kanser hücresi vücut içerisine hapsolmuştur. Bununla beraber kansızlık, kan kalsiyum oranındaki artış ve tümör oluşumları başlamış duruma geçer.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.