Karın Şişliği Neden Meydana Gelir?

Karın Şişliği Neden Meydana Gelir?

sorusunun yanıtı, birçok nedenle açıklanabilir. Yemek yenilmesinin ardından ortaya çıkan karın şişliği normal olarak görülmektedir. Bunun nedeni, doyduğunuz zaman bazı yiyecekleri sevdiğiniz için yemeye devam etmenizden, yani vücudunuzun ihtiyacından fazla yemek yemekten ortaya çıkar. Bu sebeple sorusunun ilk cevabı, fazla yemek yemektir.

Ancak öğünlerde ne kadar yemek tükettiğiniz çok fazla önemli olmaksızın karın şişliği yaşıyorsanız, bunun bazı nedenleri olabilir.

Karın Şişliğinin Başlıca Nedenleri

Karında şişliğe neden olan durumlardan biri, sindirim sistemidir. Sindirim sisteminde meydana gelebilecek sorunlar, yiyeceklerin doğru biçimde ve doğru hızda sindirilmesine engel teşkil eder. Bu da karında şişlik sorunlarının çıkmasına davetiye çıkarmaktadır. Bunun dışında mide sorunları da, bu rahatsızlığı yaşamanıza sebep olabilir. Mide, birçok kastan meydana gelir ve fazlaca esneme olanağına sahip bir organdır. Ortalama yetişkin bir insanın midesinde, 1 litre kadar hacim rahatça taşınmaktadır. Ancak bu oranın geçilmesi halinde, esneme özelliği olan mide genişler ve kişiye karın şişliği olarak geri gelir. Özellikle, yemeklerin çok tüketildiği zamanlarda meydana gelen gaz ve şişlik, buna verilecek en tipik örneklerdendir.

Yiyecek İntoleransı

Birçok kişi karında şişlik problemi yaşamazken, bazıları ise karın şişliği sebep olur sorusunun yanıtını, yiyecek intoleransında görmektedir. Bunun kelimece anlamı; bazı kişilerin yediklerini başka insanlar kadar kolay sindirememesidir. Maya, süt, fruktoz ve gluten bulunduran bazı besinler, bu nedenden ötürü sindirilemez ve kişide karın şişliğine yol açar.

Çölyak Hastalığı

Bu hastalığa sahip insanlar gluten isimli protein bulunduran buğday, çavdar ve arpa gibi besinleri sindirmekte güçlük çeker. Çölyak hastalığının en tipik görülen belirtisi, karında aşırı şişkinlik halidir. Bunun dışında ishal ve karın ağrısı da bu hastalığın belirtileri içindedir. Hastalığın bilinen kesin bir tedavisi olmamakla beraber, gluten içeren gıdalardan uzak kalmak tedbir olarak görülebilir.

Karın Şişliğine Yol Açan Gaz Yapıcı Yiyecekler

Bazı besinler yenilmesi halinde, başka besinlere göre daha fazla gaz meydana gelmesine neden olur. Bu da gaz yapan besinleri tükettiğinizde, karın şişliği ve gaz oluşumuna yol açar. En çok gaz yapan yiyeceklerin içinde fasulye, marul, brüksel lahanası, brokoli, meyveler ve karnı bahar ilk olarak bilinmesi gerekir. Ancak gaz yapıcı yiyecekler yalnızca bu besinler olarak sınırlamamak gerekir. Kızartmalar ve aşırı yağlı yiyeceklerde gaz yapıcı etki bulundurmaktadır. Bunun yanı sıra yemek yerken veya meşrubat içerken hava yutmakta, karın şişkinliği ve gaz meydana gelmesine sebebiyet vermektedir.

Yaşam Biçimi

Karın şişliği neden olur sorusunun bir diğer yanıtı da yaşam biçiminiz olarak verilebilir. Stresli bir yaşam içerisinde ve kaygılı vakitler geçiriyorsanız, karında şişkinlik problemi ortaya çıkması muhtemeldir. Hareketsiz bir hayat biçimi, hızlı yemek tüketmek ve sigara içmekte gaz yapıcı ve karın şişliğine sebebiyet veren etmenlerin ilk sırasında görülmektedir. Bundan dolayı yaşam biçiminin düzene sokulması, sürekli devam olarak yürüyüş spor yapılması ve sağlıklı bir yaşamın benimsenmesi oldukça önemlidir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.