Gırtlak Kanseri Çeşitleri ve Belirtisi

Gırtlak Kanseri Çeşitleri ve Belirtisi

Tıp dilinde larinks ya da larenks olarak tabir edilen gırtlak, soluk borusunun ön kısmının üst bölümünde bulunan, solunum ve ses çıkarmada olmazsa olmaz hayati bir organımız olarak bilinmektedir. Solunum borusunun başka bölümlerinden çok daha farklı ve karışık bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı da gırtlağın kendine özgü adlarla anılan başka hastalıkları bulunmaktadır. Bu hastalılardan, gırtlak difterisi, gırtlak veremi, gırtlak felci, larenjit (gırtlak iltihabı) ve gırtlak kanseri ilk bilinenlerdir. Bu yazımızda sizlere nelerdir bu konu üstünde bilgiler vereceğiz.
Diğer organlarda da olduğu gibi, gırtlak tümörleri de selim (iyi huylu) ve habis (kötü huylu) olmak üzere ikiye bölünür. Bizim üzerinde durduğumuz konu gırtlak kanseri (larenks kanseri) de, gırtlağın habis tümörlerinin en başında olan bir tümör çeşididir ve boğazda yer alan ses telleri ile bademciklerde bulunan hücrelerin anormal biçimde çoğalmasıyla boy gösteren bir kanser çeşididir. Gırtlak hastalıklarının en başında gelen ve ciddi bir öneme sahip olan gırtlak kanseri belirtileri ise bu hususta gerçekleştirilen bilimsel araştırmalarda bu hastalığın oluşumunu tetikleyen hazırlayıcı nedenleri arasında tütün, alkol ve sağlıksız beslenme olduğu görülmektedir.

Diğer sebeplerinin içerisinde ise sesin aşırı tahrişi, tahriş edici gazlar ve süreklilik arz eden iltihaplar yer alır.

Gırtlak kanseri belirtileri diye söylendiğinde karşımıza erken ve geç olmak üzere iki farklı belirti çeşidi gelir. Gırtlak kanseri genelde ses tellerine yakın bölgelerde oluştuğundan ötürü kanserin ilk etkileri ses değişimiyle bağlantılıdır ve sesiniz normalden daha az duyulacak şekilde çıkmaya başlar. Bunun yanı sıra diğer belirtileri de şu şekilde sıralayabiliriz;

Gırtlak Kanseri İlk Belirtileri

Kanserin oluştuğu yer ile bağlantılı olarak ortaya çıkan ses kısıklığı, yutkunurken boğazda takılma hissi ve buna bağlı olarak kulağa vuran ağrılar, gırtlakta rahatsızlık hissi, nefes kokusu ve halsizliğe bağlı aşırı yorgunluk halleri gırtlak kanseri erken belirtileri arasında bulunmaktadır.

Gırtlak Kanseri İleri Belirtileri

Hırıltılı nefes alıp verme, iştahsızlık, yutma güçlüğü,  nefes darlığı, nedeni tespit edilemeyen kilo kaybına bağlı aşırı zayıflama, gıcık bir öksürük, kanlı balgam çıkarma ve lenf bezlerinin aşırı şişmesine bağlı şiddetli ağrılar gırtlak kanseri geç belirtileri arasında bulunmaktadır.

Ses kısıklığı, birçok gırtlak hastalığının belirtisi olabilmektedir ancak gırtlak kanseri belirtilerinin en başında gelen rahatsızlıktır. Kadınlara nazaran erkeklerde daha sık görülen gırtlak kanserleri, genel olarak 45-50 yaş aralığında görülmektedir. Çok nadirde olsa bu hastalık 20 yaşın altında da görülmektedir.

Bir hastaya gırtlak kanseri teşhisi konabilmesi için doktoru tarafından gözlenen gırtlak kanseri belirtileri hakkında hastadan detaylı bilgi alınıp hastanın sağlık geçmişi incelenir. Tedavi için seçilecek yöntem hastanın sağlık geçmişiyle ve kanserin diğer organlara sirayet edip etmediği ile yakından alakalıdır. Gırtlak kanseri belirtileri ilk ortaya çıktığında erken teşhis edilebilirse başlangıç aşamasında gırtlak kanseri tedavisi için radyasyon terapisi kullanılabilmektedir. Ancak hastalığın geç teşhis edilmesi durumda da uygulanan kemoterapi, radyasyon terapisi ile birlikte kullanılabilir.

Gırtlak kanseri tedavisinde son çare olarak cerrahi müdahale yani kanserli olan bölgenin ameliyatla alınması gelmektedir. Gerek görüldüğü durumlarda buradaki lenf bezleri de operasyon sırasında alınabilmektedir ancak ameliyat sonrası alkol ve sigara kullanımı devam ederse tedavinin başarılı olma oranı neredeyse yok denecek kadar az olmaktadır ve hastalığın nüksetme olasılığı epey fazladır.  Gırtlak kanseri ne kadar erken teşhis edilirse tedavinin başarı oranı o kadar yüksek olmaktadır.

Sonuç Olarak Gırtlak Kanseri Belirtileri;

Eğer yaşanılan ses kısıklığı iki haftayı geçerse ve yukarıdaki belirtilerde mevcutsa, üstüne üstlük birde sigara ve alkol kullanıyorsa ve yaşı da 45’in üzerinde ise en kısa zamanda bir kulak burun boğaz doktoruna muayene olmasında fayda vardır. Erkeklerde daha yaygın olarak görülen bir kanser türü olan gırtlak kanserinin tedavisi için seçilecek yöntem, tümörün bulunduğu yere ve büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Umarız gırtlak kanseri belirtileri konusunda sizlere yeterince yardımcı olabilmişizdir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.