Gırtlak Kanseri Belirtileri

Gırtlak Kanseri Belirtileri

Tıp dilinde larinks veya larenks olarak bilinen gırtlak, soluk borusunun ön bölümünün üst kısmında yer alan, solunum ve ses çıkarmaya yarayan hayati bir organımızdır. Solunum borusunun diğer bölümlerinden çok daha farklı ve karışık bir yapıya sahiptir. Bu sebepten dolayı da gırtlağın kendine özgü isimlerle anılan farklı hastalıkları bulunmaktadır. Bu hastalılardan, gırtlak difterisi, gırtlak veremi, gırtlak felci, larenjit (gırtlak iltihabı) ve en önemlileridir. Bu içeriğimizde gırtlak kanseri belirtileri nelerdir bu konu üzerinde duracağız.
Gırtlak Kanseri Belirtileri  Diğer organlarda da olduğu gibi, gırtlak tümörleri de selim (iyi huylu) ve habis (kötü huylu) olmak üzere ikiye ayrılmaktadırlar. Bizim konumuz olan gırtlak kanseri (larenks kanseri) de, gırtlağın habis tümörlerinin en başında gelen bir tümör çeşididir ve boğazda bulunan ses telleri ile bademciklerde bulunan hücrelerin anormal şekilde çoğalmasıyla ortaya çıkan bir kanser türüdür. Gırtlak hastalıklarının en başında gelen ve ciddi bir öneme sahip olan gırtlak kanseri belirtileri ise bu konuda yapılan bilimsel araştırmalarda bu hastalığın oluşumunu tetikleyen hazırlayıcı sebeplerin tütün, alkol ve sağlıksız beslenme olduğu görülmektedir.

Diğer sebeplerinin arasında ise sesin aşırı tahrişi, tahriş edici gazlar ve süreklilik arz eden iltihaplar gelmektedir.

Gırtlak kanseri belirtileri deyince karşımıza erken ve geç olmak üzere iki farklı belirti çeşidi çıkar. Gırtlak kanseri genelde ses tellerine yakın noktalarda oluştuğundan dolayı kanserin ilk etkileri ses değişimiyle bağlantılıdır ve sesiniz normalden daha kısık çıkmaya başlar. Bunun dışında diğer belirtileri de şöyle sıralayabiliriz;

Gırtlak Kanseri İlk Belirtileri

Gırtlak Kanseri Belirtileri

Kanserin oluştuğu yer ile bağlantılı olarak ortaya çıkan ses kısıklığı, yutkunurken boğazda takılma hissi ve buna bağlı olarak kulağa vuran ağrılar, gırtlakta rahatsızlık hissi, nefes kokusu ve halsizliğe bağlı aşırı yorgunluk halleri gırtlak kanseri erken belirtileri arasında bulunmaktadır.

Gırtlak Kanseri İleri Belirtileri

Gırtlak Kanseri Belirtileri

Hırıltılı nefes alıp verme, iştahsızlık, yutma güçlüğü,  nefes darlığı, nedeni tespit edilemeyen kilo kaybına bağlı aşırı zayıflama, gıcık bir öksürük, kanlı balgam çıkarma ve lenf bezlerinin aşırı şişmesine bağlı şiddetli ağrılar gırtlak kanseri geç belirtileri arasında bulunmaktadır.

Ses kısıklığı, birçok gırtlak hastalığının belirtisi olabilmektedir ancak gırtlak kanseri belirtilerinin en başında gelen rahatsızlıktır. Kadınlara nazaran erkeklerde daha sık görülen gırtlak kanserleri, genel olarak 45-50 yaş aralığında görülmektedir. Çok nadirde olsa bu hastalık 20 yaşın altında da görülmektedir.

Gırtlak Kanseri Belirtileri  Bir hastaya gırtlak kanseri teşhisi konabilmesi için doktoru tarafından gözlenen gırtlak kanseri belirtileri hakkında hastadan detaylı bilgi alınıp hastanın sağlık geçmişi incelenir. Tedavi için seçilecek yöntem hastanın sağlık geçmişiyle ve kanserin diğer organlara sirayet edip etmediği ile yakından alakalıdır. Gırtlak kanseri belirtileri ilk ortaya çıktığında erken teşhis edilebilirse başlangıç aşamasında için radyasyon terapisi kullanılabilmektedir. Ancak hastalığın geç teşhis edilmesi durumda da uygulanan kemoterapi, radyasyon terapisi ile birlikte kullanılabilir.

Gırtlak kanseri tedavisinde son çare olarak cerrahi müdahale yani kanserli olan bölgenin ameliyatla alınması gelmektedir. Gerek görüldüğü durumlarda buradaki lenf bezleri de operasyon sırasında alınabilmektedir ancak ameliyat sonrası alkol ve sigara kullanımı devam ederse tedavinin başarılı olma oranı neredeyse yok denecek kadar az olmaktadır ve hastalığın nüksetme olasılığı epey fazladır.  Gırtlak kanseri ne kadar erken teşhis edilirse tedavinin başarı oranı o kadar yüksek olmaktadır.

Sonuç Olarak Gırtlak Kanseri Belirtileri;

Gırtlak Kanseri Belirtileri  Eğer yaşanılan ses kısıklığı iki haftayı geçerse ve yukarıdaki belirtilerde mevcutsa, üstüne üstlük birde sigara ve alkol kullanıyorsa ve yaşı da 45’in üzerinde ise en kısa zamanda bir kulak burun boğaz doktoruna muayene olmasında fayda vardır. Erkeklerde daha yaygın olarak görülen bir kanser türü olan gırtlak kanserinin tedavisi için seçilecek yöntem, tümörün bulunduğu yere ve büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Umarız gırtlak kanseri belirtileri konusunda sizlere yeterince yardımcı olabilmişizdir.

 

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.