Egzama Belirtileri ve Evde Tedavi Yöntemleri

Egzama Belirtileri ve Evde Tedavi Yöntemleri

, birçok nedenlerden dolayı olarak ortaya çıkan; deride kızarıklık, şişme, kaşıntı gibi belirtileri olan oldukça fazla görülen bir cilt hastalığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Pek çok türü olmakla birlikte ‘atopik dermatit’ en yaygın ortaya çıkan alerjik egzamadır. Tıpta dermatit olarak adlandırılan hastalık çocukları da ciddi biçimde etkilemektedir. Yaygınlığına karşın egzamanın nedenleri ve kesin tedavisi ile alakalı olarak tıp dünyasının halen kesin bir uzlaşma söz konusu değildir. Egzamanın daha çok kalıtsal olduğu ifade ediliyor ve hastaların çoğunda ortak belirtiler belirir. Bu sebeple hastalığın belirtilerinin iyi fark edilmesi erken teşhis ve daha iyi tedavi başarısı konusunda oldukça önemlidir. Kesin tedavisi bulunmamasına karşın hekimin tavsiyede bulunduğu uyarı ve önlemlere uyulması sorundan erken kurtulmak adına çok önemlidir. Sizlere bu yazımızda , ve egzama için evde tedavi yöntemlerini konu edindik.

Egzama belirtileri neler?

  1. Ciltte ortaya çıkan kızarıklık, şişlik, minik minik su biriken kabarcıklar ve sulanma
  2. Ciltte normalden fazla kaşıntı, kepeklenme ve yanma problemi
  3. Bazı kişilerde kızarıklık ve kepeklenme olmaksızın yalnızca kaşıntı ve yanma yakınması olabilir
  4. İlk başlarda kepeklenme ve kabuklanmalar ortaya çıkarken daha sonra deride kuruma ve kalınlaşma
  5. Deride renk değişimi ve çatlama

Anımsatılması gereken en önemli konu egzama ve semptomlarının herkes konusunda farklı olmasıdır. Vücudun farklı alanlarında farklı zamanlarda bile görülebilir. Fakat egzama türlerinin ortak belirtisi cilt kızarıklığı ve kaşıntı meydana gelmesidir. Birçok insan için kaşıntı genellikle hafif ya da ılımlıdır. Fakat bazı durumlarda ciltte iltihaplanmaya neden olacak kadar şiddet derecesi yüksektir. Bazen kaşırken ciltte kanama ortaya çıkabilir ve bu da egzamayı daha da kötü duruma sokar.

Egzama Belirtileri ve Evde Tedavi Yöntemleri

Egzama için tedavi

Egzamanın net bir tedavisi bulunmamaktadır. Bazen kendiliğinden iyileşir, bazense ömür boyu sürebilir. Egzama tedavisi, cildin sorunlu bölgesini iyileştirmeyi ve semptomları azaltma konusunda uygulanır. Genellikle hastanın yaşına, ortaya koymuş olduğu belirtilerine ve mevcut sağlık durumuna uygun bir tedavi planı yapılır.

yöntemleri

Banyo alışkanlıklarınızda değişikliğe gidin: Ilık banyoyu tercih edin. Çok sıcak su cildinizi kurutmaya yol açacaktır. Nemi vücudunuza hapsetmek adına 3 dakika içinde hızlıca nemlendirin. Yeşil sabun veya defne sabunu gibi doğal sabunları tercih etmeye bakın. Duş jeli kullanmayın. Banyo ardından cildinizi yumuşak bir havluyla sürtmeden nazikçe kurulamaya özen gösterin.

Pamuklu, yumuşak kıyafetler giymeye bakın: Sentetik, sert veya lifli kumaşlardan kaçının

Yarayı kaşımayın: Egzamalı bebeklerin ellerine pamuklu kumaşlardan dikilmiş parmaksız eldivenler kullanın.

Vücudunuzu her gün nemlendirin: Özellikle kuru ve soğuk havalarda nemlendirici kullanmanız gerekir. Kullandığınız nemlendiricinin cildinizle uyumlu olması gerekiyor. Mümkünse hekiminize danışın.

Tırnaklarınızı kısa kesin: Egzamalı kişilerin kaşınmamaları neredeyse olanaksız olduğundan, tırnaklarını kısa, temiz ve bakımlı tutmaları, zararı biraz da olsa düşüren etkiye sahiptir. Uçuk hastalığı olanlardan kaçının: Egzamalı deri, uçuk virüsü olan herpes simplekse yönelik olarak dirençsizdir; virüs alınırsa enfeksiyon yaygınlık gösterir.

Çiçek aşısı olmayın: Normal kişilere hiçbir zarar vermeyen bu aşı, egzamalı bir çocukta, ölümcül olabilen ateşli bir hastalık meydana getirebilir.

Tahriş edici maddelerden uzak durun: Egzamalı veya egzama geçirmiş kişilerin derileri çok hassastır. Bu sebeple tahriş edici maddelerden uzak kalması gerekir. Bunun gibi maddelerle çalışmak zorunda kalanlar lastik eldiven ve yüz maskesi gibi basit tedbirler alarak korunmalı; gençler meslek seçerken yağlar, boya ve şampuan gibi malzemelerle çalışmak durumunda kalacakları meslekleri seçmemelidir.

Egzama Belirtileri ve Evde Tedavi Yöntemleri

Egzamanın sebebi eğer alerjiyse, alerji yapıcı maddeden korunun: Egzamalı bir bebeğe, inek sütü veriliyorsa, inek sütünü kesip ya anne sütü verilmeli veya keçi sütü (inek sütüne göre daha az alerji oluşturduğu ortaya çıkmıştır) ve özel süttozu gibi bir besinle beslenmelidir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.