Çocuklarda Gün Gün Su Çiçeği Belirtileri ve Yapılması Gerekenler

Çocuklarda Gün Gün Su Çiçeği Belirtileri ve Yapılması Gerekenler

Çocuklarda Gün Gün Su Çiçeği Belirtileri ve Yapılması Gerekenler

1. 2. 3. 4. 5. Gün Su Çiçeği Belirtileri

– Çocuğunuzun karın, sırt ve göğüs gölgesinde küçük kırmızı ve içinde su olan lekeler görülmeye başlar ve ardından bu lekeler vücudun farklı kısımlarına yayılır.
– Oluşan leke ve kabarcıkların içinde bulunan sıvı bulanık ve beyaz bir hale dönüşmeye başlar.
– Çoçuğunuzda hafif şekilde ateş yükselmesi olacaktır.

6. 7. 8. 9. Günler Su Çiçeği Belirtileri

– İlk günlerde oluşan içi su dolu kabarcıklar patlayarak geriye küçük oluk şeklinde delikler kalır.
– Oluşan döküntüler kabuk bağlamaya başlar ve birkaç gün içinde dökülür.

10. Gün Su Çiçeği Belirtisi

– Çocuğunuz yavaş yavaş normale dönmeye başlar.

11. ve 12. Gün Su Çiçeği Belirtileri

– Artık su çiçeği bulaşıcılık özelliğini kaybetmeye başlar ve tamamen yok olur.

12 Günlük Bu Süreçte Yapılması Gerekenler

Çocuğunuzun ateşi yükseldiği zamanlarda sık sık takip etmeli ve parasetamol veya türevi (doktor tavsiyesiyle) bir ateş düşürücü vermelisiniz. Ayrıca ateşinin yüksek olduğu günlerde bol su içmesini sağlamalısınız. Mikroplardan ve enfeksiyon riskinden çocuğunuzu korumak için oluşan döküntüleri kaşımasını engellemelisiniz. Kaşırken kendine zarar vermemesi ve enfeksiyon kapmaması için tırnaklarını kısa tutabilir veya eldiven giydirebilirsiniz. Su çiçeği geçirilen dönemde çocuğunuza banyo yaptırırken banyo suyuna bir avuç yemek sodası katabilirsiniz bu sayede kaşıntıları ciddi oranda azalacaktır. Ayrıca yine kaşıntıları azaltmak için pamuklu kıyafetler giydirmeye özen göstermelisiniz. Bu süreçte bir doktordan yardım alabilirsiniz; doktorunuz kaşıntıların azalması için antihistamin içeren krem veya ilaçlar verebilir. Ayrıca çocuğun mikrop kapması durumunda farklı tedaviler uygulamak gerekebilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Şengül dedi ki:

  oğlum su çiçeği oldu …ben 23 haftalık hamileyim cocukken su çiçeği geçirdiğimi söylüyorlar ama yinede bebek için endişeliyim..Nasıl bir risk altında olduğumuz ve ne yapmam gerektiği konusunda bilgilendirme yaparsanız sevinirim..(Doktorum oğlumdan uzak durmam gerektiğini söylüyor ama bu mümkün değil) 🙁

 2. burakhan maçin dedi ki:

  su çiçeği gibi hastalıklar çocuk yaşta geçirmezse ilerde sıkıntı çıkarta bilir ölümle sonuçlana bilir çocukken geçirip bağışıklık kazanmak önemli elinze sağlık hocam

  1. Fevzi BÜYÜKTAŞ dedi ki:

   Teşekkür Ederim…

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.