Cilt Kanseri Belirtileri Nasıl Anlaşılır? Tedavi Aşamaları

Cilt Kanseri Belirtileri Nasıl Anlaşılır? Tedavi Aşamaları

İnsan vücudunda ortaya çıkan ve zaman içerisinde ölümcül sonuçlara kadar yol açan birçok kanser türü vardır. Bunlar arasında da yer almaktadır. Cilt kanseri belirtileri nasıl anlaşılır ve tedavi süreci nasıl işliyor gibi sorular aklınıza geliyorsa aradığınız adres tam burası.

Cilt Kanseri Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Cilt kanseri belirtilerini ortaya çıkan ve melanom şüphesi içinde olan lezyonlar ilk olarak fiziksel muayene ile ayrıntılı şekilde değerlendirilir. Bunların ardından doktor tarafından tercihi yapılan tarama yöntemi doğrultusunda dermoskopik veya histopatolojik incelemeye tabi tutulur.

Dermoskopik inceleme, lezyonun özel ışık sistemi içerisinde yer alan dermoskop isimli bir cihaz ile görüntülenmesi işlemi olarak adlandırılır. Gelişmiş aydınlatma sistemi ile lezyonun üst tabakaları ayrıntılı bir biçimde görüntülenebilir. Bu yöntem erken teşhis imkânı vermesi ve hiçbir yan etkiye sebep olmamasından ötürü sürekli olarak tercihi yapılan bir tanılama yöntemidir.

Histopatolojik inceleme meydana getirilmesi konusunda tümörlü lezyonun tamamen çıkarılması ve laboratuvar koşulları altında patoloji uzmanları tarafından incelenmeye tabi tutulur. Öncelikle lezyonun çıkarılacağı alana lokal anestezi işlemi yapılır ve sonrasında da şüpheli doku doğru sınırlar uygulanarak ciltten çıkarılır. Bu yöntem melanom teşhisini netleşme işlemi son derece önemli bir tanılama yöntemidir.

Cilt Kanseri Belirtileri Nasıl Anlaşılır? Tedavi Aşamaları

Cilt Kanseri İçin Tedavi Yöntemi

konusunda en gerçekçi sonuca odaklı tedavi yöntemi cerrahidir. Fakat bununla beraber tek başına ya da bir arada yapılan kemoterapi, immunoterapi ve radyoterapi uygulamaları da tercihinde bulunulabilir. Tedavi yöntemi kanser içinde tümörlü lezyonun özelliklerine ve hastanın taşıdığı risk faktörlerine göre sıralanır.

Evre o durumundaki cilt kanserleri tedavisi için uygulanabilecek tek tedavi yöntemi tümörlü lezyonun cerrahi operasyonla çıkarılması işlemidir. Hastaya lokal anestezi yapılır ve sonrasında da tümörlü doku hem etrafından hem de altından bir ve iki cm genişliğinde normal doku ile beraber çıkartılır.

Evre I – II melanomda kanser lenf bezlerine yayılım göstermez. Bu şekilde cerrahi girişim ile tümörlü melanom dokusu tamamen çıkarılır ve yayılımın gözlenmediğinden kesin kanıya ulaşmak adına lenf bezlerinden biyopsi alınır.

Evre III cilt kanseri lenf bezlerine yayılım ortaya koyan ileri derece kanser türü olarak adlandırılır. Bu şekilde etkili tedavinin yapılabilmesi konusunda hem kanserli cilt lezyonunun hem de lenf bezlerinin cerrahi operasyonla tamamen çıkarılması gerekli bir durumdur.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.