Boyun Fıtığı Belirtileri

Boyun Fıtığı Belirtileri

Boyun Fıtığı Belirtileri

Boyun omur kemikleri arasında bulunan, boynun rahat bir şekilde hareket edebilmesini sağlayan bir nevi amortisör görevi yapan disklerin yıpranması, zarar görmesi ve fıtık oluşmasıyla kendini gösteren rahatsızlığa boyun fıtığı denilmektedir.

Boyun fıtığı ense kısmında ağrılara sebep olabilmektedir.

Yıpranmış olan diskler, yerlerinden kayarak sinirlere baskı yapar bu durumdan dolayı kişinin boyun, kol ve sırt bölgelerinde ağrılar oluşur ve güç kaybı oluşur. Ama her ağrı boyun fıtığının oluşum belirtisi değildir bu konuya dikkat edilmesi lazım. Şimdi sizlere boyun fıtığı belirtileri ayrıntılı bir şekilde anlatacağız. Eğer o belirtilerin bir yada bir kaçını uzun süredir yaşıyorsanız doktora gitmenizi tavsiye ederiz.

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Yaşlanmadan Kaynaklanan Boyun Fıtığı Belirtileri

yaşlanmaya bağlı olarak zamanla boyun fıtığı belirtileri görülebilmektedir.Hepimiz kendimize yeterince dikkat etmeye çalışıyoruz, vücudumuzun en küçük bir yerinde bile sorun oluşmaması için uğraşıyoruz ama yaşlanmayla beraber vücudumuzda engel olamayacağımız yıpranmalar, sorunlar oluşabiliyor. Yaş arttıkça boyun bölgesinde omur kemikleri küçülmeye başlar. Küçülmeden dolayı yerlerinden çıkma ve sinirlere baskı yapma durumu görülebilir. Eğer yaşınız yüksekse ve boyun, sırt ve kollarınızdaki ağrılar oluyorsa, boynunuzu artık rahat bir şekilde hareket ettiremiyorsanız, uzun süreli ağrılar oluyorsa boyun fıtığı oluşuyor olabilir, doktora gitmenizi tavsiye ederiz.

Uzun Süreli Geçmeyen Ağrılar

boyun fıtığı belirtileri iskelet üzerinde gösterilmiş hali boyun fıtığı belirtileri iskelet üzerinde gösterilmiş hali 2

Boyun bölgenizden sırt ve kollarınıza yayılan ve günden güne şiddetlenen ağrı sorunu yaşıyorsanız, boyun fıtığı oluşuyor olabilir ya da sadece kireçlenme sorunu yaşıyor olabilirsiniz. O yüzden aradaki farkı iyi bilmeniz gerekir. Boyun fıtığı ağrıları hafif bir şekilde başlar, ilk başta nadir görülür ama günden güne daha çok görülmeye ve artmaya başlar. Bazı günler ciddi anlamda şiddetlenmiş ağrılar yaşayabilirsiniz. Boyun fıtığı ağrıları, eskiden yapabildiğiniz çoğu şeyi artık eskisi gibi yapamamanıza neden olur. Örnek vermek gerekirse alışveriş poşeti taşımayı, uzun süre masa başı iş yapmayı, dik bir şekilde durmayı örnek verebiliriz. Omur kemiklerinizden yerlerinden oynayıp sinirlerinize baskı yaptığı için ağır şeyler taşımak, boynunuzu uzun süre dik tutmaya çalışmak, uzun süre hareketsiz bir şekilde masa başı iş yapmak boyun fıtığı ağrılarınızı şiddetlendirebilir.

Güç Kaybıyla Görülen Bağlı Boyun Fıtığı Belirtileri

güç kaybı ciddi bir boyun fıtığı belirtisi olarak görülmektedir.Boyun fıtığı belirtilerinden bir diğeri olan güç kaybı belirtisi ilk başlarda önemsenmeyecek kadar az olurken günden güne artar ve artık kişinin hayatı ciddi anlamda zorlaşır. Çünkü eskiden rahatlıkla yapabildiği çoğu işi yapmak artık o kişiye bir eziyet gibi gözükür. Çok ağır olmayan bir poşeti bile taşımaya çalışmak kişide ciddi ağrılara neden olur ve omur kemiklerinin yerlerinden oynamasına neden olup boyun bölgesinin tamamen kitlenmesine neden olabilir. Boyun bölgesi tamamen kitlendiği zaman en küçük bir hareket bile kişide şiddetli ağrılar oluşmasına neden olur. Eğer boyun, sırt ve kollarınızda ciddi anlamda bir güç kaybı sorunu yaşıyorsanız acilen doktora gitmenizi öneririz. Çünkü eğer boyun fıtığı varsa ilerleyebilir ve daha şiddetli ağrı sorunları yaşamaya başlarsınız.

Uyuşma Hissedilen Boyun Fıtığı Belirtileri

boyun fıtığı farklı belirtileri bulunan bir hastalıktır

Gün içinde boyun bölgenizde veya kollarınızda nedensiz yere uyuşmalar oluyorsa ve bu uyuşmalar gittikçe artmaktaysa boyun fıtığı rahatsızlığı oluşuyor olabilir. Omur kemikleri yerlerinden çıkıp sinirlere baskı yaptığı için kol veya boyun bölgesinde uyuşma gözlenebilir.

Boyun Tutulması Şeklinde Görülen Boyun Fıtığı Belirtisi

boyun fıtık eklemi belirtiler görülmesine sebep olabilir

Boyun fıtığı rahatsızlığının en önemli ve en sık yaşanan belirtisi boyun tutulmasıdır. Boyun bölgenizde herhangi bir zorlama yapmıyorsanız ve bulunduğunuz bölgede ani sıcaklık değişimleri yaşanmıyorsa bunlara rağmen gün içinde bir anda oluşan boyun tutulmaları sorunu yaşıyorsanız, bu sorun boyun fıtığı belirtisi olabilir. Oluşan bu boyun tutulmaları boynunuzu hafif bir şekilde sağa veya sola döndürmenizi bile engeller, döndürmeyi denediğiniz zaman ağrılar oluşur.

Eğer sizde de bu boyun fıtığı belirtileri arasından biri ya da birkaçı bulunuyorsa doktora gitmenizi öneririz. Eğer boyun fıtığı rahatsızlığınız varsa erken teşhis sayesinde tedavisi daha çok kolaylaşır veya ameliyat gerekiyorsa erken teşhis sayesinde daha çabuk bu rahatsızlıktan kurtulmuş olursunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.