Boğaz İltihaplanması Belirtileri ve Bitkisel İlaçlar

Boğaz İltihaplanması Belirtileri ve Bitkisel İlaçlar

Bazı hastalıklar nadiren ve belirli özellikteki insanlarda ortaya çıksa bile bazı rahatsızlıklarda sürekli karşımıza çıkar. Bunların başında gribal enfeksiyonlar ve gelmektedir. Peki, neden meydana gelir? Çözümü nedir iyileşme sürecinde neler kullanılabilir? Boğaz ağrısına iyi gelen bitkisel karışımlar neler? Soruların yanıtını yazımızda sizlere aktarıyoruz.

İlk olarak boğaz enfeksiyonlarının yalnızca kış aylarında rastlanmadığı gerçeğini bilmek gerekir, bu enfeksiyon çeşidi aslında senenin her mevsiminde rastlanılması doğaldır çünkü her ne kadar soğuklar ile ilgili görünse de isminden bilineceği gibi enfeksiyondur. Yani kökeninde bakteriler veya virüsler bulunuyor, hatta enfeksiyon rahatsızlıklarını bu şekilde sınıflandırmak yanlış olmaz. Virüs kaynaklı boğaz enfeksiyon hastalık sebepleri, tansilit, faranjit, bademciklerin iltihaplanması, gırtlak iltihabı, öpücük hastalığı, suçiçeği, kızamık, ağız içi yaralar ve dudak çevresindeki uçuklar olarak sıralanır. Bunlarla beraber bakteri kaynaklı olarak da sebepleri sıralanabilir. Bunlar içinde boğmaca, srtep throat, sinüzit ve epiglotit hastalıkları olarak da bilinir.

Herkes kolayca boğaz iltihaplarını anlayabileceğini söylese bile başka hastalıklar ile benzer belirtiler ortaya koyduklarından bu yaşanan durum biraz zorluk oluşturabilir. Bu durumda tüm çeşitlerinde genelleyerek boğaz iltihaplanması belirtileri konusundan bahsetmeye geçebiliriz;

Ses kısılması, Boğaz ağrısı, Boğazda genel olarak rahatsızlık hissi, Yutmada zorluk,  Boğazda kuruluk, Hapşırma, Yorgunluk, Öksürük, Boğaz bölgesinde ve lenf bölgesinde şişlik,  Burun akıntısı, Ses kalınlaşması boğaz enfeksiyonuna yakalandığınızı ortaya koyan başlıca belirtiler arasında yer alır.

Boğaz iltihaplanmasına ne iyi gelir diye soru yöneltildiğinde de karşımıza aslında 2 seçenek gelmektedir. Bunların başında doktor kontrolü altında verilen ilaçlar ile uygun tedavi yöntemi seçilmesidir. İkinci olarak ise evde bitkisel ve doğal ilaç içerikli kendi yöntemlerimiz ile tedavi olabilmek seçenekler dahilinde gösterilir. Hangi tedavi seçeneğini seçerseniz seçin dikkat edilmesi gerekli ilk husus uyduğunuz sürece iyileşmeniz hızlı bir biçimde gelişme göstereceği olacaktır. Bu durumda bilinen şunlardır;

– Ilık su ve tuz ile gerçekleştireceğiniz karışımdan gargara meydana getirebilirsiniz,

– Sıcak olarak içecek veya çorba gibi yiyeceklerin yemeniz gerekir,

– Nane, limon ve zencefil üçlüsünden karışım oluşturarak tüketebilirsiniz,

– Boğaz pastillerinden veya boğaz spreylerinden faydalanabilirsiniz,

– Limon boğaz enfeksiyonunda oldukça büyük öneme sahiptir, ılık suyun içine limon sıkarak ve bal ilavesi yaparak içebilirsiniz,

– Bilindiği üzere doğal antibiyotik olarak tabir edilen soğanlarda boğaz enfeksiyonlarında tedavi amacı ile tercih edilebilir, yiyerek veya blenderden geçirdiğimiz soğan suyunu içme suyuna karıştırarak içmeniz faydalı olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.