Beyin Kanaması Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir

Beyin Kanaması Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir

Günlük hayatın normal seyrinde gittiği zamanlarda bile ölümcül rahatsızlıklar görülebiliyor. Bunlar arasında da yer almaktadır. Sizlere bu yazımızda içerisinde kanamanın varlığından emin olabilmeniz konusunda en önemli 3 belirti nedir anlatmak istiyoruz. Sonrasında ise beyin kanaması hakkında sizlere daha değişik bilgiler vermek için bu yazımızı hazırladık. Öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki hastaneye gittiğinizde farklı metodlarla teşhis konulmaktadır ve aşağıda belirttiğimiz metodlar yalnızca ilk aşamada hastanın durumunu tahmin etmek adına kullanılır. Belirttiğimiz belirtilerin bir kişide olması kesinlikle beyin kanaması geçirmekte olduğu anlamına taşımaz. O an hastada farklı bir nörolojik rahatsızlık ya da denge bozukluğu görülüyor olabilir. İşte beyin kanamasının en dikkat çeken 3 belirtisi;

1-) Yüzde Asimetri Olması

Asimetri derken ifade etmeye çalıştığımız yüzdeki kasların eşit düzeyde kasılıp kasılmadığıdır. Sağlıklı bir insanda tüm yüz kasları eşit biçimde kasılabilmekte ve hastanın dişlerinin tamamı boylu boyunca görünmektedir. Kasılmalar kontrol edilirken aynı sürede hastada şiddetli baş ağrısı olup olmadığı tespiti yapılır. Ancak bu tespitler normal düzeyden daha yavaş bir beyin kanamasını fark etmek adına uygulanmaktadır.

Neler Yapılmalı?

İlk olarak kişinin gözlerini kapatması istenir fakat bir gözünü kapatmakta zorlanıyor diğerini ise çok rahat bir şekilde kapatıyorsa bir tarafta yoğun biçimde güçsüzlük var anlamı taşır. Ardından hastanın gözlerini açıp gülmesi istenir ve 2 taraftan birine doğru yamulma bulunuyorsa risk faktörü olarak kabul edilebilir. Hasta rahat biçimde düz olarak gülümseyebiliyorsa herhangi bir risk unsuru bulunmaz.

2-) Kollardan Birini Dik Tutama

İkinci beyin kanaması belirtisi testi ise kollarda yapılabilmektedir. Hastanın 2 kolunu dik bir şekilde düz olarak sabit tutması istenir. Eğer kollardan birini kaldırmakta zorlanır ve iki kolu eşit mesafe düzeyinde tutumıyorsa yine bir önceki göz testinde olduğu gibi vücudun bir tarafında yoğun şekilde güçsüzlük olduğundan şüphelenilebilir. Kontrol edilen kişide beyin kanaması şüphesi bulunuyorsa ayaklarda test yapılmaz bu sebeple güçsüzlük testi ellerle yapılmaktadır.

3-) Konuşma Testi

Hastaya çeşitli basit sorular sorularak verdiği cevaplar analiz edilebilir ve buna göre bilincinde herhangi bir sorun bulunup bulunmadığı tespit edilmeye çalışılır. Ayrıca beyin kanaması belirtileri arasında bulunan bir diğer unsurda dilde dolanma olması ve konuşma güçlüğü yaşanmasıdır. İlk maddede değindiğimiz yüzde asimetri sorunu yaşandığı zaman kesinlikle konuşma bozukluğu meydana gelmektedir.

Beyin Kanaması Belirtileri Görülüyorsa Ne Yapılmalıdır?

Diyelim ki aniden bir arkadaşınızda veya yakınınızda yukarıda bahsettiğimiz beyin kanaması belirtileri ile karşılaştınız. İşte böyle bir durumda soğuk kanlı bir şekilde neler yapmanız gerektiğini sizlere anlatmaya çalışacağız.

İlk olarak beyin kanamasından şüphelenilen kişi dikkatli bir şekilde sırt üstü yere yatırılır. Ardından hastanın kafası hafif şekilde gövdeyle beraber yana doğru çevrilir. Burada amaç ise olurda hasta kusarsa kusmuğun boğaza kaçmasını engellemektir. Çünkü hastanın kusmuğu boğazına kaçtığı zaman solunum yolunu engelleyerek daha ciddi komplikasyonlara sebep olabilir. Ardından 112 aranarak ambulans istenir ve ambulans gelene kadar hastanın hava yolu açık tutulmaya çalışılır. Ayrıca hasta o anda sara krizi geçirerek dilini ısırabilir bu sebeple dişlerine ve çenesine dikkat edilmelidir.

Beyin Kanaması Belirtileri Nasıl Meydana Gelir?

Beyin kanaması dediğimiz zaman ilk olarak nerelerdeki kanamaları beynimizde canlandırmamız gerekiyor bu konuya değinmek istiyoruz. Kanama genel olarak damarda bulunan kanın dışarı çıkması olarak tabir edilmektedir. Beynimizde bulunan damarlarımızda kanama meydana geldiği zaman damarın bulunduğu bölgeye göre beyin kanaması tipleri değişiklik göstermektedir. Fakat en sık görülen beyin kanaması belirtileri zar altında beyin kanaması tipi şeklinde görülür.

Beynimizin üst kısmında üç adet zar bulunmaktadır. Birincisi beynin kıvrımlarına yapışan zar, ikinci örümcek ağı şeklinde tüm beyni saran zar, üçüncüsü ise beyin suyunun bulunduğu zar kısmıdır. Beynimiz bu zarların arasında beyin suyu içinde bir nevi asılı vaziyette durmuş şekildedir. Beyinde bulunan bu sıvı sürekli olarak üretilmekte ve vücutta devir daim olmaktadır. Beyin zarı ve sıvısının altında ise beyni besleyen esas damarlar bulunmaktadır. Bu damarların birleştiği yerde çatallanma denilen baloncuklar meydana gelebilmektedir. Bu baloncuklarda kanama olduğu zaman bu duruma zar altı beyin kanaması denilmektedir. Zar altında beyin kanaması belirtileri meydana geldikten sonra bu kan kafatasının içine yayılmaya başlar. Kafatası ise kanama sırasında küçülüp büyümeyen sabit bir organ olduğundan dolayı kafa içinde basıncı arttıran herhangi bir durum ilk beyin kanaması belirtisi olarak baş ağrısına sebep olmaktadır. Beyin içinde basınç artışı sadece kanama ile olmayıp aynı zamanda tümör, apse vb. çeşitli sebeplerle de meydana gelebilmektedir. Beyin kanaması sonucunda yaşanan baş ağrısı normal baş ağrısı ile karıştırılmamalıdır. Çünkü normal baş ağrısına oranla çok daha şiddetli bir şekilde meydana gelmektedir ve arkasından şuur kaybı gibi belirtiler meydana gelebilmektedir.

Beyin Kanaması Belirtileri Görülmesine Sebep Olabilecek Durumlar

İçeriğimizin bu kısmında hangi hastalıklar ve durumlar beyin kanamasına veya beyin kanaması belirtileri görülmesine sebep olur değinmek istiyoruz. Genel olarak beyin kanamaları hipertansiyonu olan hastalarda meydana gelmektedir. Beyinde meydana geldiği bölgeye göre hastada fonksiyon kayıplarına sebebiyet verebilir. Ayrıca beyne alınan şiddetli darbeler sonucunda, çeşitli damar bozukluğu hastalıklarında, vücut genelinde kanamanın artmasına sebep olabilen karaciğer hastalıklarında beyin kanaması belirtileri görülme olasılığı oldukça yüksektir. Genel olarak orta yaşın üzerindeki bireylerde meydana geldiği gibi kısmi olarak gençlerde de beyin kanaması ortaya çıkabilmektedir.

Beyin Kanaması Sırasında Yaşananlar Nelerdir?

İçeriğimizi okuyan kişilerin kafasına takılan bir diğer soru ise olur da beyin kanaması belirtileri kendimde hissedersem ve beyin kanaması geçirirsem neler yaşarım sorusudur. Beyin kanaması sırasında yaşananlar kanamanın özelliğine ve şiddetine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Eğer bu şiddetli ve hızlı gelişen bir beyin kanaması ise en fazla birkaç dakika içerisinde hastada şiddetli baş ağrısıyla beraber bulantı, kusma, vücudununun çeşitli bölgelerinde uyuşukluk hissi, organlarını rahat hareket ettirememe ve ardından koma yaşanır.

Eğer hastada yaşanan beyin kanaması belirtileri daha küçük bir kanamadan meydana geliyor ise işte bunlar yaşanır. İlk olarak eğer kanama hastanın bilincini etkileyemeyecek düzeyde ise fakat hastanın motor fonksiyonlarını, fiziksel işlevlerini, konuşmasını, algılamasını etkileyebilmektedir. Bu belirtiler beyinde kanamanın yaşandığı bölgeye göre değişiklik göstermektedir.

Tüm bunların dışında kronik kanamalarda veya günler süren çok yavaş kanamalarda bu beyin kanaması belirtileri kanamanın bulunduğu bölgeye göre yavaş bir şekilde meydana gelebilmektedir.

En önemli beyin kanaması anevrizma diye adlandırılan beyin damar baloncuklarının patlaması sonucu oluşmaktadır. Bu tip bir kanama meydana geldiği zaman kişi hayatında hiç hissetmediği belki de yıldırım çarpması gibi anlık çok şiddetli bir baş ağrısına sebep olmaktadır. Eğer bireyler bu tip bir baş ağrısı yaşadıktan sonra ardında diğer beyin kanaması belirtileri olsa da olmasa da bu bir alarm olabilir. Çünkü bu büyük beyin kanamalarından önce yaşanabilen küçük beyin kanamasının ön belirtisi olabilmektedir. Bu beyin kanaması belirtileri ile karşılaşan kişilerin acilen bir doktora görünmesi gerekmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.