Bağırsak Kanseri Belirtileri

Bağırsak Kanseri Belirtileri

Bağırsak Kanseri Belirtileri

İnce bağırsak sindirim sisteminde mide ile kalın bağırsak arasında bulunan, uzunluğu 6-8 metreyi bulan kas ve zardan oluşmuş boru şeklinde bir organdır. İnce bağırsak insan vücudundaki boy anlamında en uzun organ olmasına ve uzunluk bakımından sindirim sisteminin %75’ini teşkil etmesine karşın, sindirim sistemi kanserlerinin sadece %1‘i ince bağırsakta görülür. Pek çok hastalıkta olduğu gibi bağırsak kanseri belirtileri görülmesinde de genetik faktörlerin büyük rol oynadığı bilinir. Peutz Jaghers Sendromu, İltihaplı ve kronik bir hastalık olan Crohn hastalığı, nadir görülen Gardner Sendromu olanlarda ve baskılanmış bağışıklık sistemi bulunanlarda ince bağırsak kanseri belirtileri  daha sık görülmektedir. İnce bağırsak kanserinin görülme yaşı ortalaması 57’dir.

 

İnce Bağırsak Kanseri Belirtileri Nelerdir?

bağırsak kanseri belirtileri nelerdir

•  İnce bağırsak kanseri belirtilerinden en sık görülen, hastaların %75’inde rastlanan sırta vuran kramp tarzında gelişen bir ağrıdır.

• Kilo kaybı, başka pek çok hastalığın işareti olabileceği gibi, ince bağırsak kanseri belirtisi de olabilir.

• İştahsızlık, ince bağırsak kanseri belirtisi olabilir.
• Her zaman görülmese de gaitada kanama, ince bağırsak kanseri belirtileri arasında sayılabilir.
• Karın gerginliği, bulantı, kusma gibi bağırsak tıkanması belirtileri ince bağırsak kanseri belirtileri olabilir.
• Beyazımsı dışkılama ve kaşıntı onikiparmak bağırsağında gelişen belirtiler olabilmektedir.

 

Bağırsak Kanseri Tanısı Nasıl Konur?

bağırsak kanseri belirtileri nelerdir

İnce bağırsak kanseri belirtileri bazı hallerde hiç görülmeyebilir ya da görülen belirtiler yalnızca bu hastalığa özgü olmadığından, hastalık ihmal edilerek ince bağırsak kanserinin teşhisi geciktirilebilir. Hastaların çoğu bağırsak delinmesi yüzünden acilen alındıkları ameliyatlar sonrasında ince bağırsak kanseri olduklarını öğrenmektedirler. Erken tanı için, ince bağırsak kanseri belirtisi olabilecek rahatsızlıklar görüldüğünde doktora görünmek hayati önem taşır. Kesin tanı için yapılması gereken bazı tetkikler bulunur.

•İnce bağırsakta ilaçla dolmayan boşlukların tespiti için, kontrast ilaçlı filmler çekilmesi,
• Tümöre ait kitlenin tespiti için bilgisayarlı tomografi çekilmesi,
• Anjiografi ile damarların görüntülenmesi.

 

 

Bağırsak Kanserinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

İyi huylu ince bağırsak tümörleri, ameliyat ile bağırsağın tümörlü kısmının çıkarılmasıyla tedavi edilir. Tümörlerin kötü huylu olması durumunda, tümör bulunan bölümün lenf bezleriyle birlikte geniş olarak çıkarılacağı bir ameliyat uygulanması gerekir. Kötü huylu tümörler eğer onikiparmak bağırsağında bulunuyorsa, onikiparmak bağırsağı ile birlikte pankreasın baş kısmının da çıkartılması gerekebilir. Böyle bir durumda yapılan uygulamaya Whipple Operasyonu adı verilir. Sarkoma ve lenfomalarda, radyoterapi uygulamasının faydası olabilir.

 

 

İnce Bağırsak Kanseri Ameliyatından Sonra İyileşme Şansı Nedir?

Kötü huylu tümörlerle gelişen ince bağırsak kanserlerinde iyileşme oranı maalesef düşüktür. Yapılan tedaviler ince bağırsak kanserinin kalıcı tedavisinde düşük oranda başarı göstermektedir. Bu durumda hastaların yaşam kalitesini arttırmaya ve ömrü mümkün olduğunca uzatmaya yönelik yöntemler uygulanarak hastalıkla kısmen mücadele edilmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.