B12 Eksikliği Nasıl Giderilir? B12 Eksikliği Belirtileri

B12 Eksikliği Nasıl Giderilir? B12 Eksikliği Belirtileri

B12 vitamini az olması her yaşta ama en fazla olarak çocukluk ve yaşlılıkta dönemlerinde ortaya çıkabilen bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Hücrelerin zaman içerisinde büyümeleri, çekirdeklerini olgunlaştırabilmeleri ve bölünüp çoğalabilmeleri konusunda gerekli görülen B12’nin eksikliği vücutta pek çok sağlık problemine davetiye çıkarabiliyor. Bu problemden muzdarip vatandaşlar ise, B12 eksikliğinin nasıl ortadan kaldırılacağını ve B12 içeren besinlerin neler olduğunu merak ediyor. Peki, belirtileri ve nasıl giderilir?

İnsan vücudu konusunda çok önemli olan ve eksikliği durumunda birtakım problemleri ortaya çıkarabilen B12 vitamini hakkında uzmanlar, “B12 olmadan sağlığımızı tam anlamıyla koruyamayız” ifadesini kullanıyor. Uzmanlar vatandaşları, “Beslenme sisteminizde yeteri kadar  B12 vitamini bulunuyor mu, bedeniniz gıdalardaki B12’den yeterli oranda yararlanıyor mu? diye telkinlerde bulunuyor. İşte B12 eksikliği hakkında merak edilen tüm ayrıntılar..

B12 EKSİKLİĞİ NASIL GİDERİLİR?

B12 vitaminini vücudumuzun üretmesi imkansız. B12’yi mutlaka dışarıdan vücuda alınan yiyeceklerle takviye edilip mide ve bağırsak sisteminden sorunsuzca geçirerek vücudumuza getirmek durumundayız. Peki, ? İşte, cevabı..

B12’nin temel kaynağı hayvansal proteinler olarak karşımıza çıkmaktadır. Sürekli olarak tükettiğiniz, her gün tükettiğiniz gıdaların büyük bölümünde (şekerli, unlu gıdalar, tahıl ve bakliyat grubu, sebze ve meyveler)  B12 vitamini yer almaz. Eğer yeteri kadar B12 vitamini almak istiyorsanız ihtiyacınızı “hayvansal gıdalar” ile karşılamanız gerekir. Yani, protein tüketerek vücudunuzdaki B12 miktarını yükseltebilirsiniz.

B12 BULUNDURAN BESİNLER

Yumurta: Tavuk, kaz ve ördek yumurtalarında bulunur.

Ciğer: Dana, kuzu, koyun ancak diğerlerine göre daha fazla kuzu ciğeri B12 vitamini bakımından zengindir.

Kabuklu deniz ürünleri: İstiridye, midye, yengeç, ıstakoz

Balık: B12 vitamini yer alan yiyecekler içerisinde uskumru, somon, ton ve lüfer balıkları önemli bir yer bulundurur. Bu besinler bunun dışında Omega 3 alımı içinde uzmanlarca tavsiye edilmektedir.

Kırmızı et: Özellikle sığır ve kuzu etleri fazla miktarda B12 yer alır.

Süt ve süt ürünleri: Süt, yoğurt ve peynir.

B12 EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ

B12 vitamini değerlerinizin düşmesi aşağıdaki belirtilerle ortaya çıkabilir:

* Ayak ve el uyuşması

* Kaslarda yorgunluk ve gevşeme

* Dilde yanma

* Kramplar

* İştah bozukluğu

* Hızlı kilo alma, zor kilo verme

* Kansızlık

* Unutkanlık

* Yorgunluk

* Uykusuzluk ve bitkinlik

* Kulak çınlaması

* Denge bozukluğu ve ayağa kalkınca baş dönmesi

* Odaklanma sorunu

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.