Apandist Belirtileri Nelerdir?

Apandist Belirtileri Nelerdir?

?

nelerdir? Sorusuna cevaben önce; , kalın bağırsak ile ince bağırsağın birleşti bölgede ve kalın bağırsağın dışına doğru, bir eldiven parmağı (başparmak) şeklinde çıkan bir oluşumdur. Bu oluşuma Rudimental Kalıntı yani tam gelişmemiş bağırsak çıkıntısı denir. İlk ağzı (lümeni) kalın bağırsağın başlangıcına denk gelir. Fonksiyonu tam olarak bilinmemektedir. Batın içerisindeki organlarımızın bademciği olarak tanımlayan tıp otoriteleri bulunmaktadır. Lenfoid dokunun bulunduğu bölgedeki mikro organizma ve mikrobik oluşumların, hapis tutulması ve vücuda dağılmasının engellendiği yer olarak bilinmektedir. Karın sağ alt tarafındaki , boyut ve şekil olarak farklılık gösterir. Bazen kalın bağırsağın arkasına doğru döne bilir bazen göbeğe doğru dönebilir. Kadınlarda jinekolojik organlara doğru oluştuğu gözlene bilir. Apandist belirtileri bulgularını birbirinden ayırmak bu oluşum sebepleri yüzünden zor olmakta, hastaların apandist ağrısı bildirmeleri bulgunun tam olarak anlaşılması için yetersizdir. Şimdi ise artık daha ayrıntılı şekilde değinebiliriz.

Apandist Belirtileri Nelerdir?

Apandist İlk Belirtileri Nelerdir?

Apandist Belirtileri Nelerdir?

tablosu başladığında, karın bölgesinde belli belirsiz bir ağrı ile kendini gösterir. Hastaların çoğu kendilerinde bir mide bulantısı, sindirim bozukluğu olarak bunu hisseder ve doktorlarına tablolarını bu şekilde tarif ederler. Ancak ağrı hiç bir zaman çok şiddetli değil, sancılı ve insanı kıvrandırıcı değildir. Ancak 5-6 saat süre sonrasında bu yaygın karın ağrısı, batının sağ alt kadranına toplanarak uyaranlar ile artan bir ağrı halini alır. Uyaranlar ile artmak denince, basit bir öksürük ile bu ağrı can yakıcı bir hal alabilir, hastalar normalden fazla hareket ettiklerinde bu ağrı arta bilir; doktorlar muayene sırasında hastayı sallayarak sarsarak ağrının şiddeti hakkında hastadan bilgi almaya çalışırlar. Hatta bir araç ya da ambulans ile gelirken sarsıntıdan çok fazla etkilenen hastalar artık kıvranma tabir edilen duruma gelirler. Apandist belirtileri nelerdir diyenler için öncelikle hastanın başında belirtilen basit ağrının şiddetlenerek sağ alt karın bölgesine toplanması 5-6 hatta hastanın istirahat ya da uyku sırasında başlaması durumunda 10 saat kadar sürebilir. Bu zaman sonun da ağrı şiddetlense de kıvrandırıcı olmamakla birlikte artık bulgulara bir de iştahsızlık durumu eklenmiştir. Bulantının yanında kusma; aç olduğu halde kusma gibi durumlar artık tabloya eklenerek, nadir de olsa diare (ishal) atakları görülebilir.

 

Apandist Belirtileri Görüldükten Sonra Yapılması Gerekenler

Apandist Belirtileri Nelerdir?  Apandist belirtileri durumunda, kendimiz veya bir yakınımızda apandisit şüphesi oluştuğunda, mutlaka sağlık kuruluşuna başvurmamız gerekmektedir. Muayene bulguları yanında mutlaka kan tetkiki yapılarak, kandaki iltihap durumun arttığını yani lökositoz (WBC) olduğunu hekimler tetkik ettikten sonra, ultrasonografi ile apandisin şiştiği, büyüdüğü ya da bölgede bir delinmenin olduğu görülebilir. Evde ağrı kesici almak yaygın olsa da, prensip olarak yanlış bir harekettir ve maalesef hastaneye başvuran hastalara, apandis şüphesiyle gelenlere ağrı kesici verilmez. Ağrı kesiciler apandistin ağrı bulgusunu maskelediği için teşhisinde gecikmelere, basitçe yapılabilecek bir ameliyatı, bulguların gecikmesinden dolayı apandisitin delinmesine yol açacağından daha güç bir operasyon yapılması ile sonuçlanabilir. Bu günkü içeriğimizde apandist belirtileri nelerdir ayrıntılı şekilde değinmeye çalıştık sizde konuya yorumlarınızla ekleme yapabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.