Akciğer Kanserinin Belirtileri ve Başlıca Sebepler

Akciğer Kanserinin Belirtileri ve Başlıca Sebepler

Her sigara içen kişilerin akciğer kanserine yakalanmayacağı gibi çok fazla görülmeyen sigara içmeyen insanlarda başka sebeplerden dolayı olabiliyor. Küçük bir pek bir belirti göstermez büyüme evresine geçip etrafa doğru yayılma gösterdikçe belirti kendini gösterme eğilimine girer. Öte yandan ise Akciğer kanserinin en bilinen ve en önemli sebebi sigaradır ve bu hastaların %94 ü yaşamlarının önemli bir kısmında sigara içtikleri için bu hastalığa yakalandığı ortaya çıkıyor. Eğer içiyorsanız işte size hemen bırakmanız için yeterli bazı sebepler;

– Sigara dumanında ortaya çıkan yaklaşık 4000 zararlı maddenin 50′ den fazlasının kanserojen olduğu kanıtlanmıştır.

– Sigara içen her beş insandan biri kaçınılmaz olarak hayatlarının herhangi bir zamanında akciğer kanserine yakalanırlar.

– Kapalı alanlarda uzun süreli duman altı olanlarda bile akciğer kanseri riski hemen hemen iki kat daha çoktur.

Birde aşağıda belirtilen akciğer kanserinde ortaya çıkabilecek birtakım belirtiler şunlardır:

  • Öksürük
  • Öksürükle karışık kan gelmesi
  • Sırt ağrısı
  • Zayıflama
  • Halsizlik
  • Ses kısıklığı
  • Nefes darlığı gibi belirtiler sonucu acilen bir hekim tarafından tedavi altına alınmanız gerekmektedir.

Bunların dışında ise akciğer kanserinin başlıca sebepleri vardır. Bunlar;

– İnatçı öksürük

– Nefes darlığı ve hırıltılı solunum

– Kanlı balgam

– Göğüs yan ağrısı

– Sırt veya omuz ağrısı

– Parmak uçlarının kalınlaşması ve tırnak yatağının düzleşmesi veya bombeleşmesi.

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi akciğer kanserini mutlaka dikkate almanız ve hafife alınmayacak kadar tehlikeli bir kanser türü olarak karşımıza çıkar. Akciğer kanserini en çok tetikleyenler içerisinde sigara ilk başta geldiği için bir an önce bırakmanız sizin ve ilerde ortaya çıkabilecek sağlık sorunları için önemlidir. Bırakamıyorsanız dahi bunu hastanenize giderek sorunun çözülmesini talep edebilirsiniz. Sigarayı bırakmak hiç bir bitkisel yoluna başvurmayın yani bu bitkisel ilaçları denemeden önce mutlaka bir hekime gidin aksi olarak akciğer kanserini bu ilaçlar daha da arttırabilir ve ölüm olayı meydana gelebilir. Her kanserin bir tedavisi olduğu gibi akciğer kanserinde gelişen teknoloji ile birlikte artık bir tedavi yolu var. Bu zaman zarfı sizi sorunlarla baş başa bırakabilir hatta saçlarınızın dökülmesine bile yol açabilir ancak bunu önceden düşünecektiniz. ”Keşke, pişman oldum yapmasaydım!” gibi sözleri kendinizde söylememek adına hatadan geri dönmek gerekir. En önemlisi de artık bundan bir ders aldınız ve etrafınızdaki bilinçlendirmeniz gerekiyor yani onlara bu sağlık halinizi en ince ayrıntısına kadar anlatın ki bu sigaranın hayatı ne denli bu kadar etkilediğini görsün.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.