Topuk Dikenine Hangi Doktor Bakar?

Topuk Dikenine Hangi Doktor Bakar?

Topuk Dikeni Hangi Doktor Bakar?

Topuk kemiğinin alt kısmında zamanla çeşitli sebeplerle kalsiyum minerali birikerek diken şeklinde çıkıntı oluşturmaktadır. Topuk dikeni olan kişiler uzunca oturdukları bir yerden kalktıklarında veya sabah uyandıktan sonra ayaklarında ağrı hissetmektedirler. Bu içeriğimizde topuk dikeni için hangi bölüme gidilmelidir. Topuk dikenine hangi doktor bakar sorusuna cevap vereceğiz.

Topuk dikeni problemine sadece ortopedi doktoru bakmaktadır. Bulunduğunuz bölgedeki hastaneden mhrs (merkezi hastane randevu sistemi) aracılığıyla veya 182 numaralı hattı arayarak randevu alabilirsiniz. Ortopedi bölümünde röntgen çekilerek topuğunuzda bulunan tüm dikensi yapılar ve varsa iltihaplar tespit edilmekte ve ardından tedavi aşamasına geçilmektedir.

Topuk dikeni ortopedi doktoru tarafından tedavi edilirken İlaç tedavisi, fizik tedavi, çeşitli ortopedik tabanlıklar ve topuk dikeni egzersizleri uygulanmaktadır. Bu işlemlerden sonra topuk dikeni %90’dan yüksek düzeyde bir iyileşme göstermektedir. Topuk dikeni yürümeyi ve hareketi ciddi düzeyde kısıtlayabileceği için ortopedi bölümünde hızlı şekilde tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi edilmediği takdirde bacak kaslarında zayıflama ve güçsüzlük meydana gelecektir.

Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir? Doktora Belirtmemiz Gerekenler?

Topuk dikeni oluşmaya başladıktan sonra ağrı göstermeye bilmektedir. Topuk dikeni oluştuktan bir süre sonra plantar fasiit adı verilen topuktaki yumuşak doku iltihaplanması meydana gelmektedir. İşte bu durum asıl ağrıya sebep olmaktadır. Plantar fasiit ve topuk dikeni birbirinden bağımsız olarak da meydana gelebilmektedir.

Topuk dikeni hastalığı görüldüğü zaman diğer ayak ağrılarından farklı olarak dinlenme sırasında geçmemektedir. Üstelik yere bastığınız zaman ağrı aşırı derecede şiddetlenmektedir. Doktorunuza göründüğünüz zaman yaşadığınız her rahatsızlığı ayrıntılarıyla belirtmelisiniz. Topuk dikeni teşhisi ve tedavisi kolay olan bir rahatsızlıktır. Ortopedi bölümüne hastalık ilerlemeden gitmenizi tavsiye ederiz.

Ortopedi Doktoru Başka Hangi Hastalıklara Bakar?

Ortopedi bölümü topuk dikeni haricinde tüm eklem ve kas ağrılarına bakmaktadır. Burkulmalara, kırılmalara ve çatlaklara bakmaktadır. Omuzlarda ve omurgada meydana gelen rahatsızlıkları tedavi etmektedir. Kış aylarında ve yaz aylarında görülen romatizma sorunlarıyla ilgilenmektedir. Siyatik problemine tüm eklemsel rahatsızlıklara bakmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.