Topuk Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Topuk Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Topuk Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Topuğun ön, orta ve arka kısmında görülen giderek artan ve özellikle ayaktayken, yürürken daha da şiddetlenen ağrılarınız varsa hangi doktora gitmeniz tedavi olmanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Bu sebeple bu içeriğimizde topuk ağrısına hangi bölüm bakar sorusuna cevap vermek ve topuk ağrıları konusunda size rehberlik yapmak istiyoruz. Topuk ağrısına ortopedi bölümü bakmaktadır. Ortopedi doktoruna görünerek her türlü topuk, el, ayak, eklem, kas vb. ağrılarınızı tedavi edebilirsiniz fakat yine de topuk ağrısı hakkında size doktorunuza görünmeden ön bilgiler vermek istiyoruz.

Topuk Ağrısı İçin Doktordan Randevu Almak?

İnternet üzerinden mhrs (merkezi hastane randevu sistemi) sitesine giriş yaparak veya 182 numaralı hattı arayarak bulunduğunuz bölgedeki devlet hastanesinin ortopedi bölümünden uygun gün ve saat için randevu alabilirsiniz. Ardından randevu saatinden 30 dk önce hastanede olarak randevunuzu fişe çevirip doktorunuza muayene olabilirsiniz. Şimdi topuk ağrısı hakkında bilgi vermeye başlayabiliriz.

Topuk Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Topuk ağrısının en sık görülme nedeni yürüme ve yere basma problemleri sonucunda topuk kemiğinde ve ona bağlı olan yumuşak dokularda zedelenme yaşanmasıdır. Topuk üzerindeki yük spor yaparken, koşarken, zıplarken oluşabileceği gibi yanlış ayakkabı kullanımı sonucunda da meydana gelebilmektedir.

Topuk ağrısına sebep olan ve sık görülen bir diğer hastalık ise plantar fasiit rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlığı kısaca topuk zarında ve topuğu ayağın ön kısmına bağlayan dokuda iltihaplanma olarak belirtebiliriz.

Bir diğer topuk ağrısı sebebi de topuk dikeni hastalığıdır. Topuk dikeni ayak tabanında diken şeklinde kemiğe benzer kalsiyumdan oluşan çıkıntıların meydana gelmesidir.

Artmış pronasyon denen rahatsızlıkta ise ayak tabanı normalden daha fazla miktarda iç tarafa doğru basmaktadır. Vücut bu basınç dengesizliği sebebiyle topukta ağrı oluşturabilmektedir.

Aşil tendiniti denen hastalıkta ise bileğin arkasından topuk kemiğine uzanmakta olan aşil tendonu iltihaplanmaktadır. Bu nedenlerin dışında yaralanmalar, romatoid artrit gibi birçok farklı hastalıkta topuk ağrısına sebep olabilmektedir.

Topuk Ağrısı Doktor Tarafından Tedavisi Nasıl Yapılır?

Topuk ağrısının nedeni tespit edildikten sonra ortopedi bölümü doktoru ilaç tedavisine geçmektedir. İlaç tedavisiyle varsa iltihap ve ağrılar giderilmeye çalışılmaktadır. İlaç tedavisinin dışında egzersiz, ortopedik ayak tabanlıkları, fizik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Ortopedi bölümüne gidip bir ortopedist doktora görünerek topuk ağrısı probleminden kurtulabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Şahin Çavdar dedi ki:

    Hocam iyi aksamlar ortopedi bolumunde film cekildi doktor topuk dikeni var dedi diskapi ssk fizik tedavi poliklinigine gonderdi orada da rontgen cekildi cok az topuk dikeni var dedi bu agri yapmaya bilir dedi ama yinede 4 seans eswt tedavisi gordum agrim azaldi ama tam ankamiyka gecmedi tam rahat degilim yine sol atagimin uzerine basamiyorum ozellikle sabah ve otururken ayaga kalktigim zaman agri cok fazla benim agrim sol ayagimin ic kisminda ayak cukurunun bitis ve sert kalin topugun basladigi yerde ic kısımda sert bir yer var agri uzerine basinca orada oluyor ayagin sürtünen yerinde kucuk basil desem bir tl bozuk para buyuklugunde bir alan yerde 3-4 aydir gecmek bilmiyor sastim kaldim nasil bir agriymis bu lutfen yardim edin cevap yazin diskapi ssk fizik doktoru rontgen cekti topuk dikeni cok az var agri topuk dikeninden olmayabilir dedi baska bir yerden sikinti olabilir dedi sabah aksam egzersiz yapiyorum ayagim kangren olsa iyilesmisti ama agri gecmiyor

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.