Topuk Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Topuk Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Topuk Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Topuğun ön, orta ve arka kısmında görülen giderek artan ve özellikle ayaktayken, yürürken daha da şiddetlenen ağrılarınız varsa hangi doktora gitmeniz tedavi olmanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Bu sebeple bu içeriğimizde topuk ağrısına hangi bölüm bakar sorusuna cevap vermek ve topuk ağrıları konusunda size rehberlik yapmak istiyoruz. Topuk ağrısına ortopedi bölümü bakmaktadır. Ortopedi doktoruna görünerek her türlü topuk, el, ayak, eklem, kas vb. ağrılarınızı tedavi edebilirsiniz fakat yine de topuk ağrısı hakkında size doktorunuza görünmeden ön bilgiler vermek istiyoruz.

Topuk Ağrısı İçin Doktordan Randevu Almak?

İnternet üzerinden mhrs (merkezi hastane randevu sistemi) sitesine giriş yaparak veya 182 numaralı hattı arayarak bulunduğunuz bölgedeki devlet hastanesinin ortopedi bölümünden uygun gün ve saat için randevu alabilirsiniz. Ardından randevu saatinden 30 dk önce hastanede olarak randevunuzu fişe çevirip doktorunuza muayene olabilirsiniz. Şimdi topuk ağrısı hakkında bilgi vermeye başlayabiliriz.

Topuk Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Topuk ağrısının en sık görülme nedeni yürüme ve yere basma problemleri sonucunda topuk kemiğinde ve ona bağlı olan yumuşak dokularda zedelenme yaşanmasıdır. Topuk üzerindeki yük spor yaparken, koşarken, zıplarken oluşabileceği gibi yanlış ayakkabı kullanımı sonucunda da meydana gelebilmektedir.

Topuk ağrısına sebep olan ve sık görülen bir diğer hastalık ise plantar fasiit rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlığı kısaca topuk zarında ve topuğu ayağın ön kısmına bağlayan dokuda iltihaplanma olarak belirtebiliriz.

Bir diğer topuk ağrısı sebebi de topuk dikeni hastalığıdır. Topuk dikeni ayak tabanında diken şeklinde kemiğe benzer kalsiyumdan oluşan çıkıntıların meydana gelmesidir.

Artmış pronasyon denen rahatsızlıkta ise ayak tabanı normalden daha fazla miktarda iç tarafa doğru basmaktadır. Vücut bu basınç dengesizliği sebebiyle topukta ağrı oluşturabilmektedir.

Aşil tendiniti denen hastalıkta ise bileğin arkasından topuk kemiğine uzanmakta olan aşil tendonu iltihaplanmaktadır. Bu nedenlerin dışında yaralanmalar, romatoid artrit gibi birçok farklı hastalıkta topuk ağrısına sebep olabilmektedir.

Topuk Ağrısı Doktor Tarafından Tedavisi Nasıl Yapılır?

Topuk ağrısının nedeni tespit edildikten sonra ortopedi bölümü doktoru ilaç tedavisine geçmektedir. İlaç tedavisiyle varsa iltihap ve ağrılar giderilmeye çalışılmaktadır. İlaç tedavisinin dışında egzersiz, ortopedik ayak tabanlıkları, fizik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Ortopedi bölümüne gidip bir ortopedist doktora görünerek topuk ağrısı probleminden kurtulabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.