Tansiyona Hangi Bölüm Bakar?

Tansiyona Hangi Bölüm Bakar?

Tansiyona Hangi Bölüm Bakar?

Tansiyon hastalığı toplumumuzda oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Baş ağrısı, baş dönmesi, nefes darlığı, kulakta çınlama, kalp ağrısı, görme bozuklukları ve burun kanaması yüksek tansiyon belirtileri olabilmektedir. Ayrıca tansiyonunuz 135/85 değerinden yüksekse tansiyon hastalığından şüphelenebilirsiniz. Eğer tansiyon şüpheniz varsa fakat tansiyona hangi bölüm bakar bilmiyorsanız bu içeriğimizde size rehberlik yapmak istiyoruz. İşte tansiyon için hangi doktora gidilir sorusunun cevabı;

Tansiyon sorununa

1. Dahiliye (İç Hastalıkları) Bölümü
2. Nefroloji Bölümü
3. Endokrinoloji Bölümü
4. Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü , bakmaktadır.

Dahiliye Bölümüne Ne Zaman Gidilmelidir?

İlk defa tansiyon problemiyle karşılaşan kişilerin dahiliye bölümüne gitmeleri gerekmektedir. Dahiliye bölümünde genel muayene yapılarak tansiyon takip çizelgesi verilecek ve bir süre tansiyonunuz izlenecektir. Ardından tansiyon hastalığınızın tipi, derecesi ve nedeni tespit edilmeye çalışılacaktır. Tansiyonun nedeni tespit edildikten sonra (Yüksek bir kısmı tespit edilemez) veya tespit edilemese bile çeşitli tansiyon haplarıyla tedaviye başlanacaktır.
Dahiliye doktoruna göründüğünüz zaman yaşadığınız tansiyon sorununun geçici bir durum olup olmadığını da öğrenebilirsiniz. Bu sebeple kesin teşhis konulmadan telaşa kapılmanıza gerek yoktur. Bazen gün içinde yaşadığımız olaylar, aşırı tuzlu veya yanlış beslenme gibi sebeplerle de tansiyon görülebilmektedir.

Nefroloji Bölümüne Ne Zaman Gidilmelidir?

Nefroloji bölümü halk arasında böbrek hastalıkları bölümü olarak da bilinmektedir. Dahiliye doktoru tansiyonun sebebini tespit etmeye çalışırken böbreklerinizde bir problem olabileceğinden şüphelenirse sizi nefroloji doktoruna yönlendirebilir. Hastane randevusu aldığınızda dahiliye bölümünde fiş yoksa direk olarak nefroloji bölümünden randevu alabilirsiniz.

Endokrinoloji Doktoruna Hangi Durumda Görünmek Gerekir?

Endokrin sistem vücuttaki salgı bezlerinin oluşturduğu sistemdir. Salgı bezleri vücudun hormon dengesinin sağlanmasından sorumludurlar. Endokrinoloji bölümüde salgı bezi sorunlarından kaynaklanan tansiyon ve diğer tüm hastalıkların teşhis ve tedavisinden sorumludur. Tansiyon hastalığı durumunda ilk gittiğiniz doktor sizi endokrinoloji bölümüne sevk edebilir veya direk olarak tansiyon teşhis tedavisi için bu bölümden randevu alabilirsiniz.

Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü ve Tansiyon

Tansiyon hastalığı kalp ve damar sağlığı için ciddi düzeyde risk oluşturan bir durumdur. Tansiyon sebebiyle krizler, felçler vb. durumlar meydana gelebilmektedir. Damarlarda tıkanıklık olması ve çeşitli kalp problemleri de dolaylı olarak tansiyona sebep olabilmektedir. Damarların aşırı genişlemesi veya aşırı daralması durumunda yüksek tansiyon yani yüksek kan basıncı veya düşük tansiyon yani düşük kan basıncı meydana gelebilmektedir. Sigara kullanımı da kalp damar sorunlarını tetiklemekte ve dolaylı olarak tansiyona sebep olabilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.