Tansiyon İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tansiyon İçin Hangi Doktora Gidilir?

rahatsızlığı çevremizde oldukça fazla görülen bir rahatsızlık türüdür. Baş ağrısı, baş dönmesi, nefes darlığı, kulakta çınlama, kalp ağrısı, görme bozuklukları ve burun kanaması belirtileri arasında yerini almaktadır. Bunun dışında ise tansiyonunuz 135/85 değerinden yüksekse tansiyon hastalığından şüphe etmeniz gerekir. Eğer tansiyon şüpheniz bulunuyorsa fakat tansiyon için hangi doktora gidilir bilmiyorsanız bu yazımızda sizlere rehberlik etmek istiyoruz. İşte tansiyon için hangi doktora gidilir sorusunun yanıtı;

Tansiyon rahatsızlığına

1. Dahiliye (İç Hastalıkları) Bölümü
2. Nefroloji Bölümü
3. Endokrinoloji Bölümü
4. Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü , bakmaktadır.

Dahiliye Bölümüne Ne Zaman Gidilmelidir?

İlk kez tansiyon rahatsızlığıyla karşı karşıya kalan kişilerin dahiliye bölümüne gitmeleri gerekir. Dahiliye bölümünde genel muayene işlemi gerçekleştirilerek tansiyon takip çizelgesi verilecek ve bir süre tansiyonunuz takip altına alınır. Sonrasında ise tansiyon hastalığınızın tipi, derecesi ve nedeni tespit edilmeye çalışılacaktır. Tansiyonun sebebi tespit edildikten sonra (Yüksek bir kısmı tespit edilemez) ya da tespit edilemese bile çeşitli tansiyon haplarıyla tedavi süreci başlanır.

Dahiliye doktoruna göründüğünüz zaman ortaya çıkan tansiyon sorununun geçici bir sıkıntı olup olmadığını da öğrenebilirsiniz. Bu nedenle net bir teşhis yapılmadan paniğe kapılmanıza gerek yoktur. Bazen gün içinde yaşadığımız durumlar, aşırı tuzlu ya da yanlış beslenme gibi nedenlerle de tansiyon düşer veya yükselir.

Nefroloji Bölümüne Ne Zaman Gidilmelidir?

Nefroloji bölümü halk içerisinde böbrek hastalıkları bölümü olarak da ifade edilmektedir. Dahiliye doktoru tansiyonun nedenini tespit etmeye çalışırken böbreklerinizde bir sorun olabileceğinden şüphe duyarsa sizi nefroloji doktoruna yönlendirebilir. Hastane randevusu aldığınızda dahiliye bölümünde randevu almanız gerekir.

Endokrinoloji Doktoruna Hangi Durumda Görünmek Gerekir?

Endokrin sistem vücuttaki salgı bezlerinin meydana getirdiği bir sistemdir. Salgı bezleri vücudun hormon dengesinin sağlanmasından sorumludurlar. Endokrinoloji bölümünde salgı bezi sorunlarından kaynaklanan tansiyon ve diğer bütün hastalıkların teşhis ve tedavisinden sorumludur. Tansiyon hastalığı durumunda ilk varacağınız doktor sizi endokrinoloji bölümüne sevk edebilir ya da direk olarak tansiyon teşhis tedavisi için bu bölümden randevu alabilirsiniz.

Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü ve Tansiyon

Tansiyon hastalığı kalp ve damar sağlığı için ciddi düzeyde risk meydana getiren bir durumdur. Tansiyon nedeniyle krizler, felçler vs. durumlar ortaya çıkar. Damarlarda tıkanıklık olması ve birtakım kalp sorunlarını da dolaylı olarak tansiyona neden olabilmektedir. Damarların aşırı genişlemesi ya da aşırı daralması halinde yüksek tansiyon yani yüksek kan basıncı veya yani düşük kan basıncı meydana gelebilmektedir. Sigara kullanımı da kalp damar sorunlarını tetiklemekte ve dolaylı olarak tansiyona yol açmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.