Sırt Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Sırt Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

?

Sırt kemiklerimiz, kaslarımız ve sinirlerimizin bütünü olduğu için sırt ağrıları bunlardan birine bağlı olarak pek çok farklı sebeple oluşabilmektedir. Daha az hareketli olması sepek olarak, sırt ağrısı bel ağrılarına göre daha az görülür.
Sırt ağrısı bölgesel kaynaklı ağrılar olabileceği gibi diğer hastalıklar sebebiyle sırtımıza yansıyan ağrılar da olabilir. Bunların en önemli sebeplerinden birisi ise mide ve bağırsak ülseri veya kalp krizi…
Sırt ağrısı, bel ağrısına göre daha az görülür ancak sırt ağrısından şikayet edenler de küçümsenmeyecek kadar çoktur.
Sırt ağrısına hangi bölüm bakar ? bunu öğrenmeden önce ağrının kaynağını bilmeniz gerekiyor. Birçok hastalık sırt ağrısına neden olabilir. Sırt ağrısı başlı başına sırt bölgesinden kaynaklı olabileceği gibi başka bir hastalığa eşlik eden ağrı da olabilir. Yaş gruplarına göre sırt ağrısı yapan nedenleri kısaca sıralarsak.
– Çocukluk döneminde: Sırt omurlarında ki şekil bozukluğu sebep olabilir. Özellikle de skolyoz (omurganın yana eğriliği) nedenli ağrılar, ayrıca verem ve tümörler nedenli ağrılar.
-Yetişkin dönemde: Sırt fıtığı, verem, kulunç nedenli sırt ağrıları,
-Yaşlılık döneminde: Kireçlenme, kemik erimesi ve kemik tümörleri kaynaklı sırt ağrıları. Sırt ağrısı yapan nedenler akut yani aniden ve kronik yani zamanla yavaş yavaş gelişen ağrılar olarak da sınıflandırılabilir.
Aslında, sırt ağrısına hangi bölüm bakar ? sorunuzun cevabı aile hekiminiz dedir. Hekim, sizi ağrıların belirtilerine göre hangi dal ilgileniyorsa yönlendirecektir. Bu bölümler nöroloji, ortopedi, genel cerrahi veya fizik tedavidir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Anıl dedi ki:

    Sırt ağrılarım için hangi doktora gideceğimi sayenizde öğrendim. Teşekkür ederim

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.