Şeker Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Şeker Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Şeker Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Şeker hastalığına hangi bölüm bakar ?, onu cevaplamadan önce seker hastalığı nedir ve belirtilerini anlatmak istiyorum. Şeker hastalığı (Diyabet) enerji kaynağı olarak aldığımız şekerin vücudumuzda kullanılamaması yüzünden kanda birikmesidir. Vücudumuzun, şekeri bağırsaklarda emile bilsin diye en küçük haline gelene kadar parçalar. Şekerin kullanılabilen en basit şekline glikoz ismini veriyoruz. Normalde besinlerden aldığımız şeker, bağırsaklarımızda enerji kaynağı olarak kullanılması için glikoza çevrilerek kana karışır. İnsülin de şekerin kandan dokulara geçerek yakılmasını sağlayan hormondur.

Şeker hastalığı, çağımızın en büyük sorunlarından olmakla birlikte tedavisi uzun bir süreç ve genellikle sürekli ilaç kullanımını gerektiren bir hastalıktır. Aşağıda yazan belirtileri, günlük yaşamda sık sık görüldüğü için hemen bu hastalığa yakalandığımızı varsaymak doğru değildir. Örnek olarak sık sık idrara gitmek bu hastalığın önemli belirtilerinden biri olsa da sadece bu belirti ile bu hastalığa yakalandığımızı söyleyemeyiz. Keza sık sık idrara gitmek böbrek hastalığınında bir belirtisi olabileceği gibi şeker hastalığı için birden çok belirtinin bir araya gelmesi gerekir. Birden çok belirtinin yan yana gemesiyle birlikte nihai sonucu görmemiz içinde hastanelerin ilgili bölümüne gitmemiz gerekmektedir.

Hemen hemen her bireyin, ailesinde, ailesinde olmasa da akrabaları arasında illa ki gördüğü bir hastalık olan şeker hastalığı deyince akla ilk önce insülin ve insülin ilaçları gelir. Aslına bakılırsa şeker hastalığı insülin eksikliğinden kaynaklanabildiği gibi insülin fazlalığındanda kaynaklanabilmektedir. İlk durumda insülin hiç üretilemez ya da çok az üretilebilir durumdadır. Bu durum ülkemiz nüfusunun yaklaşık %2’si tarafından genellikle ergen bireylerde görülmektedir. İkinci durumdaysa insülin üretimi çok fazladır ve vücut insülin üretimine karşı direnç göstermeye başlar. Bununla birlikte vücut insüline karşı direnç göstermeye başlayarak bağışıklık kazanır ve insülin vücuda yetmemeye başlar. Kan şekeri düzeyi tüm bunlara bağlı olarak yükselir. Özellikle yaşlılardan duyduğumuz o ‘’Tahlilleri yaptırdım ve şekerim çok yüksek çıktı.’’ gibi sözleri anımsayın. İşte bunun nedeni kabaca budur.

Bu hastalığın belirtileri; sık sık idrara çıkma, ağız ve cilt kuruluğu, su içme isteği, doymama ya da doyduğunu hissettikten kısa bir süre sonra tekrar acıkma hissidir. Yukarıda da değindiğimiz gibi bu belirtilerin sadece bir tanesi, şeker hastası olduğunuzu gösteren bir ibare olmamakla birlikte bu belirtilerin bir çoğunu gördüğünüz takdirde hastanelerin ilgili bölümlerine başvurmanız gerekmektedir.

Peki başlığımızda da gördüğünüz üzere hastanelerin hangi bölümüne başvurmalıyız? Günümüzde hastalıkların çeşidinin de artmasıyla birlikte, hastanede bölümlerde artmaya ve kafa karışıklığına yol açmaya başlamıştır. Şeker hastalığına karşı hangi bölüme gidileceğine dair kafalarda oluşan kafa karışıklığına son noktayı koyuyoruz.
Bu hastalık, bir İç Hastalık çeşidi olduğundan hastanelerin Dahiliye bölümünün, alt dalı olan Endokrinoloji bölümüne randevunuzu alıp görünmelisiniz.

Her ne nedenle olursa olsun, hastaların şikayet ettiği konular birbirine çok benzer. Şeker Hastalığı belirtileri

(Diyabetin belirtileri)
*Susuzluk,
*Çok ve sık tuvalet ihtiyacı
*Fazla yemek yeme ancak buna rağmen kilo verme,
*Bulanık görme
Bazen nadir durumlarda koma girme derecesinde ağır bulgular meydana gelebilir.
Doktora muayene için gittiğinizde muhtemelen doktor önce şeker ölçümü isteyecek ve sonrasında tedaviye başlayacaktır. Peki, şeker hastalığına hangi bölüm bakar Hemen söyleyelim, gitmeniz gereken dal; dahiliye yani iç hastalıklarıdır.

şeker hastalığı birçok insanın başına gelebilecek bir olaydır. Bunun için de tek bir hekime gitmek yerine birkaç hekime başvurarak daha fazla bilgi alıp ona göre hareket etmeniz sizlerin yararına olacaktır.

SON GÜNCELLEME: 13.11.2018

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Soner dedi ki:

    Vucudu mıkroplara karsı bagısıklık sıstemı gelışmemiş onun icin seker cok yukarı cıkıyo bunu tedavı etmek için nerye gıtmem gerekır veya kıme bıldıgınız bı hastane veya doktor varmı yazarsanız mutlu olurum tesekkurler 0506 354 01 06

  2. can dedi ki:

    bilende yazıyor bilmeyen de salih bey doğru yazmış

  3. salih dedi ki:

    yanlış bilgi şeker hastalarının endokrinoloji bölümünde tedavileri takip edilmelidir ilk teşhis için dahiliyeye gidilebilir.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.