Romatizmaya Hangi Bölüm Bakar?

Romatizmaya Hangi Bölüm Bakar?

Romatizmaya Hangi Bölüm Bakar?

Eklemlerde sıcaklık, ağrı ve şişlikle romatizma özellikle kış aylarında nadiren de yaz aylarında kendini göstermektedir. Genellikle kilolu kişilerde daha sık görülen romatizma tedavi edilmediğinde ağırlaşmakta ve vücut savunma sisteminde çeşitli bozukluklara sebebiyet vermektedir. Romatizma hastalıkları genellikle eklem, kas, kemik ve bunları birbirine bağlayan tendonlarda kendini göstermekte ve asıl kaynağının tespit edilmesi zor olmaktadır. İşte bu sebeple insanlar romatizmaya hangi bölüm bakar bilememektedirler. Romatizma için hangi doktora gidilmelidir vb. sorular için rehberlik yapmak istiyoruz.

Romatizmaya dahiliye (iç hastalıkları), ortopedi ve fizik tedavi bölümü bakmaktadır. Romatizmanız kendiliğinden ilk defa meydana geldiyse ve romatizma ağrısı dışında herhangi bir belirti yoksa dahiliye – iç hastalıkları bölümüne gitmenizi tavsiye ederiz. Çünkü hastalığın asıl kaynağı çok farklı bir sebepten kaynaklanabilir.

Romatizma ağrınızla beraber farklı eklemlerde de ağrılar varsa ve özellikle şişkinlikler görüyorsanız ortopedi bölümüne gitmenizi tavsiye ederiz. Ortopedi doktoru film çekerek sorunun eklemsel bir problemden, zedelenmeden vb. farklı bir durumdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit etmeye çalışacaktır. Ayrıca dahiliye doktoruda ortopedi doktoruda sizden kan tahlili vs. isteyerek hastalığın nedenini tespit etmeye çalışacaktır.

Gittiğiniz hastanede dahiliye veya ortopedi bölümünde fiş yoksa fizik tedavi bölümüne muayene olabilirsiniz. Fizik tedavi doktoru da kesinlikle hastalığın nedenini tespit etme ve tedavi etme konusunda size yardımcı olacaktır. Fizik tedavi doktoru çeşitli elektroterapi yöntemleriyle, masaj ve antremanlarla ve kendine has farklı yöntemlerle hastalığınızın tedavisini sağlayacaktır. Ortopedi ve dahiliye bölümü hastalığı tespit ettikten sonra uygun tedavi için sizi fizik tedavi bölümüne yönlendirebilir.

Doktor Yerine Kaplıcaya Gitmek Romatizmaya İyi Gelir Mi?

Her geçen sene tıp dünyası çok hızlı bir gelişim içerisine girmektedir. Her türlü hastalığın kesin nedeni daha kolay tespit edilmekte ve çok rahat şekilde hastalıklar tedavi edilebilmektedir. Tam olarak tedavi edilemeyen hastalıkların ise yatıştırılmış bir şekilde kişiyi pek fazla rahatsız etmeden duraklatılması sağlanmaktadır. Bu sebeple sağlığınızı ihmal etmeden çözümü her zaman tıp dünyasında aramanızı tavsiye ederiz.

Kaplıcalar ve sıcak uygulamalar romatizma vb. iltihap kaynaklı hastalıklarda işe yaramamaktadır. Çünkü sıcak iltihabı arttırmakta ve hastalığın daha da şiddetlenmesine sebep olmaktadır. Kaplıca tedavisi kireçlenme sorunlarında işe yarayabilmektedir fakat kaplıcaya gitmeden önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.