Omuz Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Omuz Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

veya için hangi doktora gidilir konusuna geçmeden önce sizlere bu durum hakkında kısaca bilmeniz gereken bilgiler verelim. Baş ve boyun bölgesiyle de bağlantılı bir şekilde yer alan sinirlerde ortaya çıkan zedelenmeler, omuz bölgesindeki ağrıların boyun bölgesine doğru gitmesine, baş ağrısına ve bazı sinirsel hastalıkların da temelinde olduğu hastalıklara bağlı bir şekilde kollarda da hissedilmektedir.

Farklı yaş gruplarında yer alan erkek ve kadınlarda sıkça ortaya çıkan omuz ağrısı, genel olarak dokularda ve sinirlerde ortaya çıkan zedelenme ve kasılma gibi durumlar sonucunda meydana gelse de, bazı istisnai durumlarda tümör gibi yaşam riskini taşıyan hastalıklara bağlı olarak da ortaya çıktığı bilinmektedir. Herhangi bir dış etkene maruz kalmaksızın (mesleki yaşantı, gün içerisinde ağır yük taşıma, programsız ve kontrolsüz yapılan egzersiz ya da benzeri) meydana gelen omuz ağrısı için başvurmanız gerekli bölüm Ortopedi kliniği olacaktır. Bu hususta ortopedi hangi hastalıklara bakar başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Omuz ağrısı ile ilgili olarak belirtilen ve en yaygın sebeplerin başında şu hastalıklar başta gösterilmektedir:

 • Boyun fıtığı
 • İskelet sistemine zarar verecek biçimde oturma alışkanlıkları ve duruş bozuklukları
 • Hamilelik zamanı
 • Kemik rahatsızlıkları
 • Omurga bölgesinde ortaya çıkan iltihabi hastalıklar
 • Kas spazmı
 • Romatoid artrit (Eklem bölgelerinde iltihap olarak açıklanabilir. Hastanın hareket kabiliyetini çoğu zaman sıfıra indirecek kadar ciddi bir hastalıktır.)
 • Kemik erimesi

  Ortopedi Doktoruna Gitmeniz Gereken Zamanlar

  Eğer boyun ağrısıyla beraber yukarıda saydığımız omuz ağrısı, boyun ağrısı, sırt ağrısı, uyuşmalar, baş dönmesi vs. hallerde karşılaşıyorsanız ortopedi doktoruna görünmeniz daha iyi seçenek olacak. Çünkü boyun ağrınızın altında yatan başka nedenler olabilir ve daha ayrıntılı bir tedavi süreci gerekebilir. Fizik tedavi uzmanı antremanlarla, masajlarla veya çeşitli vücuda düşük elektrik akımı yollayan cihazlarla tedavi ederken ortopedi bölümünde ilaç tedavileri veya cerrahi tedaviler daha sık uygulanır.

  Boyun ağrınızın nedeni tespit edildikten sonra uygun tedavi için gerekli görüldüğünde ortopedi bölümü fizik tedavi bölümüne fizik tedavi bölümüde ortopedi bölümüne sizi yönlendirebilir.

  Ortopedi Doktoru Hangi Rahatsızlıklara Bakar?

  Eklem ağrıları, burkulmalar, omurga rahatsızlıkları, romatizma hastalıkları, topuk dikeni, tüm kırık çıkıklar, çatlaklar ve farklı yaralanmaların tedavilerine ortopedi bölümü ortopedist bakar.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.