Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir?

Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir?

Guatr, boynumuzun ön bölümünde yani boğazımızda yer alan tiroid bezinin büyümesine verilen isimdir. Guatrın iltihaplı olarak büyümesine ya da kanser dışında büyümesi için de guatr tanısı yapılır. gebelikte de ortaya çıkan hormon ihtiyacıyla birlikte guatr baş gösterir. Guatrın başlıca sebebi iyot eksikliğidir. Türkiye’de tuz tüketimi düşük olduğu için guatr sürekli rastlanıyor. Ancak bunun kararını dalı için uzman doktor verecektir. Zehirli guatr diye tabir edilen çeşidi fazla hormon üretilmesine denir; ellerde titreme ve aşırı terleme, kalpte çarpıntı, ishal, artan iştah, iştah artsa bile kilo alamama, regl düzensizliğine rastlanır.

? merak ediyorsanız hemen söyleyelim. Fakat ondan önce tavsiye etmeliyim ki belirtileri dikkatli takip edip doktor muayenesinde doktora yardımcı olun. Bölüm doktoru daha sonra size; hormon yetersizliği için verecektir. Hormon fazlalığı varsa hormon üretilmesini durduran ilaç verecektir. Hormon dengesizliği olmadığı halde modüller varsa genellikle ameliyat önerilir. Guatr için hangi doktora gidilir? sorunuzun cevabı dahiliye (iç hastalıkları) bölümüdür. Dahiliye doktoru sizi duruma göre endokrinoloji dalı için yönlendirecektir.

 

Son Güncelleme: 09.08.2019

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.