Diz Ağrısına Hangi Bölüm Bakar? Diz Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Diz Ağrısına Hangi Bölüm Bakar? Diz Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

İnsan vücudunda yer alan en büyük ve karmaşık eklemlerden biri olarak bilinen diz gün içerisinde bir çok farklı harekete bağlı olarak oldukça fazla işlev görmektedir. Bununla beraber meydana gelen yanlış hareketler veya darbelere maruz kalmaları neticesinde dizlerde yaralanma ve incinme olasılığı da oldukça fazladır. söz konusu olduğunda bunun pek çok nedeni olduğu ortaya çıkmaktadır. için hangi doktora gidilmeli? Diz ağrısına hangi bölüm bakar? Sorusu diz ağrısı çeken kişilerin en çok merak ettiği durumdur.

Ağrının şiddeti ve yerine göre çıkış nedenleri değişiklik ortaya koymaktadır. Bu ağrılara şişme, sertlik, kızarıklık, çıtırdama, kilitlenme, dizi kıramama ya da düzeltememe gibi problemlerde beraberinde getirmektedir. Bu ağrı ve diğer şikayetler bazı zamanlar gelip geçici duruma gelirken, bazense tedavi edilmesi gereken şikayetler olarak ortaya çıkar.

Devamlı olarak aynı diz şikayeti yaşayan kişiler dizlerinde bazı şeylerin doğru gitmediği sorusunu beraberinde getirir. İnsanlar çoğunlukla şikayetlerinin neden kaynaklandığını farkına varmaktadır. Alınan darbeler neticesinde diz ağrısı çeken biri bunun nedenini gayet net bir biçimde farkına varır. Üst bölümde de bahsettiğimiz gibi gelip geçici olmayan ve sürekli şikayetlere neden olan diz ağrıları için mutlak surette fazla geç kalmadan bir doktora görünmekte yarar vardır. Peki diz ağrısı için hangi doktora gitmeyi bilmiyorsanız buna cevap olarak fizik tedavi bölümüne gitmek gerekir. Özellikle eklem ağrısı, diz ağrısı konularında fizik tedavi bölümü size yardımcı etmen olacaktır. Belirtmiş olduğumuz herhangi bir faktöre eş değer olarak diz ağrısı şikâyetinizin olması halinde ilk başvurmanız gereken bölüm Ortopedi kliniğidir.

Ortopedi Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Eklem ağrıları, burkulmalar, omurga rahatsızlıkları, romatizma hastalıkları, topuk dikeni, tüm kırık çıkıklar, çatlaklar ve farklı yaralanmaların tedavilerine ortopedi bölümü ortopedist bakar.

Fizik Tedavi Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Boyun, bel ve çeşitli eklem ağrıları, kireçlenmeler, kemik erimeleri, fibromiyalji, kas hastalıkları ve kas ağrıları, felçler, romatizmal hastalıklar, fıtıklar, ayak, diz ve bilek ağrıları gibi sorunlarla fizyoterapist bakmaktadır ve bu sorunlara fizik tedavi bölümü bakar.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.