Boyun Ağrısına Hangi Doktor Bakar?

Boyun Ağrısına Hangi Doktor Bakar?

Boyun Ağrısına Hangi Doktor Bakar?

Boyun ağrısı toplumumuzda her 3 kişiden birinde görülen bir rahatsızlıktır. Boyun ağrıları çok farklı sebeplerle meydana gelebilmektedir. Bu durum sebebiyle de insanlar boyun ağrısına hangi doktor bakar hangi bölüme gitmek gerekir kafa karışıklığı yaşamaktadırlar. Boyun ağrılarının çoğu geçici ağrılar olmasına rağmen bazen ağırlaşabilmektedir. Boyun ağrısı başladıktan sonra beraberinde omuz ağrısı, sırt ağrısı, başta uyuşma, ellerde uyuşma, baş dönmeleri de görülebilmektedir. Boyun ağrıları iş stresinin yoğun olduğu ve masa başı olan işlerde daha fazla görülmektedir.

Boyun ağrısı için gidilmesi gereken bölüm fizik tedavi veya ortopedi bölümüdür. Gideceğiniz hastanede hangi bölüm bulunuyorsa ona gidebilirsiniz. Eğer hastanede 2 bölümde bulunuyorsa o zaman belirtilere göre fizik tedavi uzmanına veya ortopedi uzmanına gitmeniz gerekmektedir.

Fizik Tedavi Doktoruna Gitmeniz Gereken Durumlar

Eğer sadece boyun ağrısı yaşıyorsanız, boynunuzda tutulma, hareket kısıtlılığı vb. durumlar varsa fizik tedavi doktoruna görünmeniz yeterli olacaktır. Fizik tedavi uzmanı boyun ağrısının sebebini tespit edecek ve basit fizik tedavi girişimleriyle rahatsızlığınızı giderecektir.

Ortopedi Doktoruna Gitmeniz Gereken Durumlar

Eğer boyun ağrısıyla beraber yukarıda saydığımız sırt ağrısı, uyuşmalar, baş dönmesi vb. durumlarda karşılaşıyorsanız ortopedi doktoruna görünmeniz daha iyi olacaktır. Çünkü boyun ağrınızın altında yatan başka sebepler olabilir ve daha ayrıntılı bir tedavi süreci gerekebilir. Fizik tedavi uzmanı antremanlarla, masajlarla veya çeşitli vücuda düşük elektrik akımı yollayan cihazlarla tedavi ederken ortopedi bölümünde ilaç tedavileri veya cerrahi tedaviler daha sık uygulanır.

Boyun ağrınızın nedeni tespit edildikten sonra uygun tedavi için gerekli görüldüğünde ortopedi bölümü fizik tedavi bölümüne fizik tedavi bölümüde ortopedi bölümüne sizi yönlendirebilir.

Ortopedi Doktoru Hangi Hastalıklara Bakar?

Eklem ağrıları, burkulmalar, omurga rahatsızlıkları, romatizma hastalıkları, topuk dikeni, tüm kırık çıkıklar, çatlaklar ve farklı yaralanmaların tedavilerine ortopedi bölümü ortopedist bakar.

Fizik Tedavi Doktoru Hangi Hastalıklara Bakar?

Boyun, bel ve çeşitli eklem ağrıları, kireçlenmeler, kemik erimeleri, fibromiyalji, kas hastalıkları ve kas ağrıları, felçler, romatizmal hastalıklar, fıtıklar, ayak, diz ve bilek ağrıları gibi sorunlarla fizyoterapist bakmaktadır ve bu sorunlara fizik tedavi bölümü bakar.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.