Boyun Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Boyun Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

?

Boyun 7 tane omurdan oluşmuş yassı kemiklerin bütününe denir. Omurlar bildiğiniz üzere beyinden gelen sinirleri tüm bedenimize dağıtan bir köprü gibidir diyebiliriz. Boyun ağrısı ise servikal omurgamız, bağlar, sinirlerimiz, boyun kasımız, tendonlar ve kan damarlarımızı kapsayan, boyun bölgesinin tamamında görülen ağrı veya herhangi bir şekilde rahatsızlık hissi veren durumdur. Çoğumuz hayatımızın bir bölümünde boyun ağrısı çekmişizdir. Genellikle bu durum ciddi bir rahatsızlıktan kaynaklanması da bazı önemli durumlar için mutlaka doktora başvurmak gerekir. Boyun ağrısı başka bir hastalık için belirti ya da bir bozukluğa işaret ediyor olabilir. Boyun ağrısı artrit (iltihap) nedeniyle olmuş ise vücudunuzun herhangi bir bölgesinde de ağrı olabilir. Sinir sıkışmasından dolayı meydana gelmiş boyun ağrılarında ise, bir veya iki kolda ağrı, karıncalanma ya da uyuşma görülebilir. Yorgunluk ve uyku bozukluğu boyun ağrısına eşlik ediyorsa duruş bozukluğu veya stres sebep olabilir.

Peki, boyun ağrısına hangi bölüm bakar? Bu sorunun bir kaç tane cevabı vardır. Boyun ağrısı kaslardan kaynaklanan bir ağrı ise ortopedi dalı veya fizik tedavi ile rehabilitasyon bölümü, daha mühim bir şeyden kaynaklandığını düşünürseniz nöroloji bölümü ziyaret edilebilir. Her bir bölüm sizin için en uygun dal hangi dal ise onu tavsiye edecektir. Boyun ağrısına hangi bölüm bakar sorusundan önce doktora ne söylemeliyim sorusunu cevaplayın. Doktor muayenesinden önce şu soruları kendinize sorun:

  1. Boyun ağrısı ne zaman başladı?
  2. Ağrı gittikçe artıyor mu?
  3. Ağrı keskin mi yoksa donuk mu?
  4.  Son zamanlarda boyuma darbe aldım mı?

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.